Delegacja terespolskich uczniów w Rosji w ramach projektu «Здравствуй, Россия!»

Delegacja uczniów z Polski (wszyscy z Terespola) spędziła 7 dni w Moskwie w ramach projektu naukowego «Здравствуй, Россия!», organizowanego przez Rossotrudniczestwo – resort Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
Projekt „Dzień dobry, Rosjo” jest organizowany dla uczniów uczących się języka rosyjskiego i osiągających znaczne sukcesy w tej dziedzinie. Około tysiąca uczniów z 47 państw przyjechało do Rosji, do trzech różnych miast: Moskwy, Petersburga i Kazania, żeby lepiej dowiedzieć się o rosyjskiej historii i kulturze. Nasza delegacja gościła w stolicy Rosji, do której przyjechali uczniowie w liczbie 350 z 32 różnych państw świata.
W tym roku Polskę reprezentowali uczniowie z Terespola: Jan Jarowicz, Daniel Jarowicz, Paulina Stukanova i Marek Weremczuk. Dzięki sukcesom odnoszonym przez kilka lat nauki (laureaci Olimpiad Przedmiotowych, konkursów na szczeblach powiatowych, rejonowych i ogólnopolskich) zostali zgłoszeni przez nauczycielkę Elżbietę Kuczko do wzięcia udziału w tym projekcie. Ich kandydatury zostały poparte przez pana Alexandra Dodonova - Kierownika Departamentu Języka Rosyjskiego w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie.
Znajomość uczniów z rosyjską stolicą zaczęła się od zwiedzania niesamowitych osobliwości miasta: Placu Czerwonego, Kremla, Soboru Chrystusa Zbawiciela, Galerii Trietiakowskiej, muzeum Kołomienskoje – dawnej rezydencji rosyjskich carów, studia filmowego Mosfilm, Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej itp. Dzięki codziennym wycieczkom, Moskwa otworzyła się dla uczestników projektu w pełnej okazałości, jako tętniąca życiem nowoczesna metropolia, miasto tysiąca cerkwi, centrum kulturowych innowacji.
Projekt „Dzień dobry, Rosjo” to nie tylko wycieczki, wykłady, dyskusje, to czas spędzony z rówieśnikami z różnych państw, zawieranie nowych przyjaźni, możliwość poznawania innych kultur i doskonalenie umiejętności  komunikowania się z nimi właśnie w języku rosyjskim.
Wydarzenie to na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów i oby zapoczątkowało kolejne wyjazdy innych zdolnych uczniów z Terespola.