• Inka

• 06.04.2018 16:09
      • W dniu 27 marca w naszej szkole odbyła się wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

Dzięki uprzejmości Pana Sławomira Potockiego dyrektora biblioteki lekarskiej w Białej Podlaskiej, który przywiózł i zorganizował wystawę w naszej szkole ,a później przybliżył szczególnie postać Danuty Siedzikówny „Inki”. Historia „Inki” jest wyjątkowa choć typowa dla tamtego pokolenia, wychowanego w niepodległej Polsce. Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928r we wsi Gruszczewina k Narewki pow. Bielsk Podlaski. Uczyła się w szkole powszechnej w Narewce, a na początku II wojny w szkole sióstr salezjanek w Różanymstoku k Dąbrowy Białostockiej. W 1939 r po wkroczeniu wojsk sowieckich został wywieziony do łagru ojciec Danuty (dostał się później do armii Andersa i zmarł w 1942r w Teheranie). W 1941 roku matka Danuty Eugenia Siedzikowa, współpracująca z podziemiem została aresztowana i we wrześniu 1943 r. zamordowana przez gestapo. Danuta 3 miesiące po śmierci matki wstąpiła do Armii Krajowej  i przeszła tam szkolenie medyczne. W 1945 roku po demobilizacji wznowiła działalność jako sanitariuszka i łączniczka w jednym ze szwadronów „Łupaszki”. Dramat „Inki” rozpoczął się 13 lipca 1946 r. kiedy pojechała do Gdańska, aby przywieźć medykamenty. Została aresztowana i poddana brutalnemu śledztwu. Oskarżenia wystosowane przeciw „Ince” były absurdalne i nie mające potwierdzenia w faktach. Została skazana na karę śmierci i rozstrzelana na sześć dni przed swoimi 18. urodzinami. Po przemianach 1989r grupa zapaleńców rozpoczęła poszukiwania grobów ofiar komunizmu. Historyczna chwila nastąpiła w dniu 12 września 2014r. 49 cm pod chodnikiem znaleziono szczątki ludzkie, materiał genetyczny potwierdził, że należały do „Inki”. 28 sierpnia 2016r. z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się uroczystości pogrzebowe. Pogrzeb „Inki” był wielką uroczystością. Nie tylko dlatego, że chowano bohaterkę, ale że była to bohaterka wyjątkowa. W kondukcie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Do społecznej świadomości przebił się fakt jakimi kadrami ludzkimi dysponowaliśmy podczas ostatniej wojny. Jak ofiarni byli to ludzie.

Z.I.