• Podsumowanie obozu polsko-niemieckiego „Nadbużańska przygoda”

• 24.02.2016 21:33
      • W dniach 30 czerwca – 4 lipca w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu odbywał się obóz polsko-niemiecki „Nadbużańska przygoda”, w którym uczestniczyło 22 uczniów z Loevenbergu w Niemczech oraz 26 uczniów terespolskiej Jedynki.

Młodzież przez pięć dni brała udział w wielu zajęciach i warsztatach, których głównym celem była integracja i bliższe poznanie kultur oraz obyczajów obu krajów. Pierwszy dzień uczestnicy obozu spędzili na terenie szkoły, grając i bawiąc się w hali sportowej. Cały wtorek młodzież przebywała w Serpelicach, gdzie pod czujnym okiem instruktorów uczestniczyła w zajęciach survivalowych oraz terenowych. Najwięcej emocji wzbudził zjazd na linie oraz wspinaczka na ściankę skałkową, zaś salwy śmiechu wybuchały podczas wyścigu na skrzynkach i zapalaniu ognia.

Kolejny dzień obozu rozpoczął się od warsztatów: plastycznych, graffiti, tanecznych oraz fotograficznych. Młodzież ozdabiała torby, malowała graffiti, uczyła się ludowego tańca, a także robiła zdjęcia w terenie. Po południu cała grupa wyruszyła do Białej Podlaskiej na basen, zwiedzanie miasta oraz zakupy.

W czwartek młodzież uczestniczyła w warsztatach, przygotowując się do prezentacji, jaka miała miejsce wieczorem. Obozowicze przedstawili efekty swojej pracy podczas uroczystego podsumowania, w którym udział wzięli rodzice, opiekunowie, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Terespol. Wieczór zakończył się ogniskiem połączonym z dyskoteką, podczas których obozowicze mogli się jeszcze lepiej poznać.

Piątek, ostatni dzień obozu, rozpoczął się od ewaluacji oraz pakowania i przygotowywania do podróży. Tuż przed południem młodzież z Niemiec wyruszyła do domu, po bardzo ciepłym i pełnym łez pożegnaniu. Podczas tych pięciu dni uczestnicy obozu z obu krajów bardzo się zaprzyjaźnili i nieustannie wyrażali nadzieję na kolejne spotkania.

Obóz polsko-niemiecki sfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Rada Rodziców. To wyjątkowe spotkanie zorganizowały nauczycielki ZSP nr 1 w Terespolu Anna Warakomska i Jolanta Konarska we współpracy z dyrektorami szkoły Zenonem Iwanowskim oraz Edytą Krzemińską.

Kamila Korneluk