• Ogólnopolska Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie

• 23.05.2016 19:59

• W bieżącym roku szkolny uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjalnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców. Jego celem było popularyzowanie prawa i podnoszenie wiedzy o jego podstawowych  instytucjach oraz wykorzystanie tej wiedzy w życiu. Konkurs odbywał się pod patronatem  honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz dziennika „Rzeczpospolita”. W konkursie ogółem wzięło udział 363 uczniów ze 52 szkół podstawowych i 1170 z 124 gimnazjów w 13 województwach. Do etapu okręgowego zakwalifikowano –122 uczniów ze szkół podstawowych oraz 324 uczniów z gimnazjów. Naszą szkołę na tym etapie reprezentowali: Marta Michalak, Magda Godlewska oraz Olga Pietraszuk ze szkoły podstawowej oraz Marek Prokopiuk, Dorota Michalak i Adam Wawryszewicz z gimnazjum. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się Marta Michalak i Magda Godlewska. Finał odbył się 17 maja 2016 roku w Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Trzeci etap konkursu składał się z wypowiedzi ustnej. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością zagadnień z wielu dziedzin prawa, w tym prawa cywilnego, karnego i podatkowego, ale także umiejętnościami związanymi z prezentacją wypowiedzi ustnej. Treść wypowiedzi musiała być rzeczowa, dynamiczna i zawierać wnioski. W finale znalazło się 31 uczniów z całego kraju. Ich wiedzę oceniała Komisja Centralna Akademii  Konkursu, w której zasiadali wybitni radcy prawni – praktycy. Przed nią to uczestnicy prezentowali ustne wystąpienia na wylosowany temat z zakresu wiedzy o prawie. Za wypowiedź ustną uczestnik mógł otrzymać od 0 do 20 punktów.  Sześciu uczniów uzyskało najwyższą ilość punktów, między nimi była dogrywka, w której wyłoniono trzech zwycięzców. Nasze uczennice uzyskały bardzo dobre wyniki. Marta Michalak za swoją wypowiedź otrzymała 18 punktów, zaś Magda Godlewska 16. Finalistki otrzymały nagrody pocieszenia. Po podsumowaniu konkursu pod opieką Iwony Gryszko zwiedziły Stare Miasto w Warszawie.

Iwona Gryszko