• Rodzinny turniej w szachach w ramach VI Grand Prix Terespola! Sesja II wiosenna.

• 08.04.2016 21:44

• Tak rodzinnego turnieju szachowego w historii Terespola jeszcze nie było!? Na 30 zgłoszonych zawodników mieliśmy aż 7 reprezentacji rodzinnych. Organizatorów taka sytuacja bardzo ucieszyła. Świadczy to o przekazywaniu umiejętności i zdolności szachowych z ojca na syna lub córkę…czy dziadka na wnuka.
        W tych zawodach, które odbyły się dnia 3 kwietnia 2016roku tradycyjnie w MOK Terespol wzięły udział rodziny z Terespola:
        Witold, Anna i Piotr Pytka, Sławomir i Aleksandra Leszek, Marek i Paweł Ferens, Janusz i Mateusz Stawski oraz bracia Mateusz i Marek Prokopiukowie - zwycięzcy tych zawodów.
        Z Konstantynowa przyjechali Michał i Filip Sienkiewiczowie natomiast z Białej Podl. rodzeństwo Aleksandra i Mariusz Kuźmicz.
        Szkoda, że w turnieju nie chcieli zagrać ojcowie Hani Nurzyńskiej z Kąkolewnicy oraz Oliwii Korszeń z Grabanowa.
        Turniej otworzył Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk. Życzył wszystkim sportowej walki i samych zwycięstw. Był bardzo zadowolony z tak dużej frekwencji, dzięki której Terespol staje się powiatową stolicą szachów?!
        Następnie wykonał symbolicznie kilka pierwszych posunięć w partii z poprzednim zwycięzcą cyklu Witoldem Pytką.
        Następnie przystąpiliśmy do gry. Partie były jak zwykle zacięte i stały na wysokim poziomie. Nie zabrakło tez dramaturgii w ostatniej rundzie, gdzie ważyły się losy zwycięstwa.
        Cały turniej niespodziewanie wygrał Mateusz Prokopiuk,  na drugim miejscu uplasował się jego młodszy brat Marek – obaj  zdobyli po 6 pkt.
        Trzecie miejsce zajął Marcin Dudek, czwarty był Witold Pytka, a piąty Marek Ferens. Szósty Janusz Sałtrukiewicz i siódmy Sławomir Leszek – wszyscy zdobyli po 5 pkt. Cała siódemka z Terespola!!!
        Ciekawie zakończyła się tez rywalizacja w poszczególnych kategoriach wiekowych.
        Do sensacji doszło w openie, gdzie wygrał Marcin Dudek ,zostawiając w pobitym polu Witolda Pytkę  bezsprzecznie najlepszego obecnie szachistę z Terespola .Trzeci był Marek Ferens.
        Do 18 lat zwyciężył Mateusz Prokopiuk przed Markiem Prokopiukiem. 3 miejsce zajął Kuźmicz Mariusz.
        Wśród najmłodszych, czyli kategoria do 12 lat najlepszym okazał się Filip Sienkiewicz. Dalsze miejsca zajęli:
        2. Piotr Pytka
        3. Cezary Sobechowicz
        4. Paweł Ferens
        Wśród dziewcząt wyniki przedstawiają się następująco:

1. 1. Aleksandra Kużmicz

2. 2. Marta Michalak

3. 3. Aleksandra Leszek

4. 4.Oliwia Korszeń

5. 5. Anna Pytka

6. 6. Hanna Nurzyńska.

Turniej tradycyjnie przygotowali Marek Ferens i Sławomir Leszek z klubu MOK Debiut Terespol, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu oraz Urzędu Miasta Terespol w osobach dobrych dwóch duchów, Łukasza Pogorzelskiego oraz Waldka Bujalskiego, do których dołączył „trzeci dobry duch”Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk, wspierający nas nie tylko materialnie ale moralnie. „W razie czego obiecuję dodatkową pomoc…” - powiedział oficjalnie na otwarciu, co zostało zanotowane przez 33 świadków.
        Kończąc trochę przydługi tekst muszę wspomnieć jeszcze o niezawodnych naszych oldbojach, którzy przybyli na nasz turniej. Z wielkim szacunkiem piszę tu o Panach Leonie Kuprysiu, Antonim Jakuszko i Januszu Sałtrukiewiczu.

Tekst i foto : Marek Fero Ferens