• Poznajemy zawód strażaka, czyli siódmoklasiści w OSP Terespol

07.06.2023 13:56

W ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie klasy 7 odwiedzili OSP w Terespolu. Strażacy opowiedzieli młodzieży o pracy straży pożarnej, opowiadając o ścieżce kariery i kolejnych etapach edukacyjnych, niezbędnych w wykonywaniu tego zawodu. Zademonstrowali sprzęt oraz pokazali remizę strażacką. Ta nietypowa, ale wyjątkowo ciekawa i pełna treści lekcja doradztwa zawodowego bardzo podobała się młodzieży zwłaszcza, że wśród nich są uczniowie zamierzający w przyszłości wykonywać ten zawód.

Kamila Korneluk

Wyjątkowe prace konkursowe

21.06.2021 12:43

Rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczno-techniczne oraz językowe przeprowadzone w klasach I-III, odbywające się w ramach planu doradztwa zawodowego odbywającego się w szkole.
      Pierwszoklasiści przygotowali piękne obrazki prezentujące różne zawody - pojawił się m.in. piłkarz, kosmetyczka oraz rolnik. W tej kategorii przyznane zostały następujące miejsca:

I miejsce – Maja Siczek (Ia)  oraz Paweł Jakimiuk (I b)

II miejsce – Ewa Wiśniewska (Ic), Amelia Lewczuk (Ia),  Amelia Beniuk (I c) oraz Michał Jakuszko (I a)

III miejsce – Karol Chojecki (I c) oraz Filip Nazaruk (I a)

Wyróznienia: Anna Pilska (Ic) oraz Zofia Kral (Ic)

Drugoklasiści pisali wierszyki na temat zawodów. Wpłynęły dwie prace literackie:

I miejsce – Amelia Kurkowska (IIc)

II miejsce – Martyna Jakimiak (II c)

Wszystkim dzieciom serdecznie dziekujemy za wzięcie udziału w konkursach i gratulujemy wykonania tak pieknych i wyjatkowych prac.

Kamila Korneluk

100 lat Strażakom i Kominiarzom

03.05.2020 15:59

Dzień Strażaka oraz Kominiarza

4 maja możemy złożyć życzenia przedstawicielom dwóch grup zawodowych – Strażakom oraz Kominiarzom.

Dzień Straży Pożarnej – „Międzynarodowy Dzień Strażaka”, (ang. International Firefighters' Day) jest międzynarodowym świętem strażaków. Obchodzone jest w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana -  patrona strażaków.

W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę

W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Zachęcam do obejrzenia prezentacji o strażaku Florku oraz zdjęć przedstawiających podstawowe wyposażenie strażaka, a także prezentacji na temat pracy Kominiarza.

KK
      Atrybuty_strazaka.pdf
      Dzien_Kominiarza_-_4_maja.pdf
      Cieple_zimne_(1).pdf
      Strazak_Florek_i_koty-prezentacja_do_scenariusza_zajec.pdf

Dzień Weterynarza oraz Florystki

26.04.2020 11:46

27 kwietnia obchodzimy kilka nietypowych świąt - tym Dzień Weterynarza oraz Dzień Florysty.

Zawód weterynarza jest niezwykle ważny i bardzo potrzebny – gdy nasze ukochane zwierzątko jest chore, jego pomoc jest niezbędna. Lekarz weterynarz zajmuje się zarówno zwierzętami domowymi, jak i hodowlanymi. To oni niosą pomoc także zwierzętom dzikim, które ulegają wypadkom. Weterynarze wydają opinie oraz orzeczenia lekarsko-weterynaryjne, kontrolują mięsa oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

Aby zostać weterynarzem należy skończyć studia na wydziale medycyny weterynaryjnej, a potem złożyć przysięgę, która łączy się z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii.

Zupełnie innym zawodem jest florysta – w tym wypadku także mamy do czynienia z przyrodą, tylko w innym charakterze. Florysta to osoba, która tworzy dekoracje roślinne – od niewielkich bukiecików, po ogromne przestrzenne konstrukcje.

Floryści dbają o piękny wygląd pomieszczeń, a także zajmują się wizualną oprawą wielu uroczystości.  Florystów spotykamy głownie w kwiaciarniach, ale coraz popularniejsze są już profesjonalne firmy dekoratorskie.

Aby zostać florystą można kształcić się w różny sposób, jednym z nich jest uczestniczenie w kursach oraz szkoleniach florystycznych.

O ile weterynarz powinien być człowiekiem cierpliwym, wrażliwym i troskliwym, to florystę powinny cechować poczucie estetyki, wyobraźni i zdolności manualne. Może ktoś z Was zostanie kiedyś cenionym weterynarzem lub niezwykle kreatywnym florystą?

Starszych uczniów zachęcam do obejrzenia filmików:

KK
    • Wiosna ...cieplejszy wieje wiatr...

21.03.2020 15:23

Tak uczniowie II b przywitali wiosnę:)