• Prawa Dziecka

• 24.11.2020 17:14

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada 1989  Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję Praw Dziecka. Jest to najważniejszy dokument określający prawa najmłodszych. Co roku na pamiątkę tego wydarzenia świętujemy Dzień Praw Dziecka.

Z tej okazji we wszystkich oddziałach odbyły się pogadanki na temat praw dzieci, rozmowy na temat ich potrzeb oraz roli rodziców i opiekunów. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć prezentację multimedialną, wysłuchać piosenki „Piosenka o prawach dziecka„ - Mała Orkiestra Dni Naszych. Wspólnie odczytaliśmy prawa dzieci i potwierdziliśmy zapoznanie się z nimi odbijając swoją dłoń na kolorowych kartkach papieru.

Każde dziecko ma prawo:

• mieć mamę i tatę;

• do miłości;

• do wychowywania bez krzyku i przemocy;

• do leczenia;

• by czuć się bezpiecznie;

• do zabawy i wypoczynku;

• do własnego zdania;

• chodzić do przedszkola/szkoły;

• do własnego miejsca w domu;

• do tożsamości narodowej;

• do obrony swoich praw.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”