Dzień Górnika w przedszkolu

03.12.2021 20:33

Barbórkę, obchodzimy w Polsce 4 grudnia. Jest  to szczególny  dzień, w którym swoje święto obchodzą górnicy. W dniu św. Barbary z Nikomedii. W naszym przedszkolu obchody tego wyjątkowego czasu odbyły się w piątek 3 grudnia. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda praca górnika. Zobaczyły zdjęcia przedstawiające kopalnię węgla. Poznały nowe pojęcia tj. czako, kilof, szyb. Oglądały obrazki z  postacią  górnika w stroju galowym i roboczym. Dzieci wzięły  także udział w zabawie badawczej z wykorzystaniem węgla. Próbując się przy tym dowiedzieć do czego jest on nam potrzebny. Miały również okazję do przymierzenia górniczej czapki i odświętnego wianka.  Chętne dzieci wykonały pracę plastyczną przy użyciu węgla. Ten dzień bardzo się podobał naszym przedszkolakom. Upłyną w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

K. Karmasz i W. Sacharczuk

Zbiórka pluszaków

03.12.2021 20:31

Nasze przedszkole brało udział w zbiórce pluszaków  dla podopiecznych  Fundacji ,,Gdy liczy się czas”. Maskotki  zostały odesłane do Lublina, by tam wolontariusze mogli rozdać je w dzień ,,Pluszowego Misia”. Dziękujemy Rodzicom za przyłączenie się do akcji. Zebrane misie z pewnością przyniosły dzieciom wiele radości. Zbiórkę przeprowadziła pani Kasia Karmasz.

• Andrzejkowe zabawy przedszkolaków

03.12.2021 20:17

Wychowawczynie zorganizowały swoim przedszkolakom zabawy andrzejkowe, podczas których nasze maluchy poznawały tradycje, jakie wiązały się z obchodami imienin św. Andrzeja. Maluchy wzięły udział w wielu grach i zabawach, wymagających od nich współpracy i spostrzegawczości. Oczywiście nie zabrakło tańców oraz śpiewu. Spotkanie andrzejkowe upłynęło więc w niezwykle radosnej atmosferze.
                                                                                                                                   KK

Pomarańczowy dzień

02.11.2021 16:18

29 października w grupach 3- latków dominował kolor pomarańczowy, wszystko było związane z tym  kolorem. Dzieci miały na głowach marchewkowe opaski, a na ubraniach marchewkowe przypinki.  W tym dniu przedszkolaki rozróżniały pomarańczowe owoce i warzywa, a także odgadywały zagadki.   Dowiedziały się o  witaminach jakie są  w nich zawarte i właściwościach leczniczych. Nie zabrakło również zabaw muzyczno- ruchowych z tym kolorem.  Maluszki wykonały pracę plastyczną wyklejając   marchewkę. Wspólnie z paniami przygotowały przepyszny sok, który potem degustowały. Na zakończenie zajęć z kolorem pomarańczowym wszyscy razem wykonaliśmy taniec do piosenki  ,,Urodziny Marchewki”. Pomarańczowy dzień upłynął nam pod znakiem  dobrej  zabawy i zdrowia.

W. Sacharczuk i K. Karmasz

Dzień Chleba w Przedszkolu

16.10.2021 13:20

Na zakwasie, drożdżowy, pszenny, z ziarnami- święto chleba w 2021 roku przypada 16 października. Nasze Przedszkolaki  już w piątek przystąpiły do obchodów tego wyjątkowego dnia. Chleb od tysięcy lat jest podstawowym elementem posiłków ludzkości. Spełnia również ważną funkcję w obrzędach wielu kultur. Światowy Dzień Chleba  został ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. W naszym Przedszkolu  także postanowiliśmy uczcić to święto. Dzień rozpoczęliśmy od poznania etapów produkcji chleba. Jak się okazało nie jest to takie proste, by  ulubiony chleb trafił do naszych domów. Wymaga to pracy i zaangażowania wielu ludzi. Przedszkolaki poznały również  różne rodzaje mąki. Od pszennej po kukurydzianą , czy żytnią.  Nie zabrakło też prób własnoręcznego wyrabiania ciasta i formowania bułeczek i rogalików. Na koniec wszyscy przystąpiliśmy do degustacji chleba i bułeczek z naszej terespolskiej piekarni.  Dzień Chleba stał się wspaniałą okazją by przybliżyć dzieciom ważny aspekt szacunku do samego chleba jak i pracy wykonanej przy jego produkcji.

K.Karmasz i W.Sacharczuk