• Podsumowanie Projektu "Piękna nasza Polska Cała'

   • 25.06.2019 13:58
   • W marcu grupa 5-6 latków zgłosiła się do udziału w projekcie, pt. "Piękna nasza Polska cała”. Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim. Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy Rokiczanka. Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Projekt był przeznaczony dla przedszkoli, szkół podstawowych i świetlic.  Celem projektu było kształtowanie szacunku do Polski, poczucia własnej tożsamości narodowej, rozbudzania zainteresowań symbolami narodowymi, budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem tj. rodzina, przedszkole, nasze miasto. W czasie trwania projektu każdy uczestnik był zobligowany do zrealizowania 12 zadań. Nasza grupa wybrała następujące zadania: narysowaliśmy wielką laurkę dla naszego pięknego miasta pt. A ja kocham moje miasto. Następnie wykonaliśmy piękne prace plastyczne „Polska Wiosna” gdzie dzieci wyklejały piękne polskie kwiaty oraz rysowały bociany. Kolejnym zadaniem było spotkanie z tkaczem. Dzieci miały możliwość zapoznać się z tak dziwnym i nieznanym nam zawodem. Każde dziecko mogło tkać na krośnie kolorowe nitki i patrzeć jak powstaje piękny dywan.

    W kwietniu zorganizowano w naszej sali Kącik Książki Patriotycznej, gdzie codziennie po obiedzie Pani  czytała piękne bajki i legendy polskie.  Urządzono projekcję pt. „W starym kinie” gdzie przedszkolaki obejrzały bajki z dzieciństwa swoich rodziców i dziadków. Założono ogródek w sali. Każde dziecko  zasadziło lub zasiało zboże, kwiaty i inne zioła.

    W maju zostały wykonane flagi i wyrecytowano wiersz „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie…”. Założono zielnik z polskimi ziołami i zorganizowano Dzień Rodziny, gdzie dzieci wraz ze swoimi rodzicami spędziły miły i fajny dzień. Przygotowano wspaniałą uroczystość słowno – muzyczną i wykonano własnoręczne prezenty.

    W czerwcu przystąpiliśmy do ostatnich zadań degustowano owoce z różnych stron świata „Kulinarne podróże – te małe i duże”. Następnie wykonane zostało  „Biało-czerwone Drzewo Dobra” a na listkach wymieniono dobre uczynki dla naszego kraju. Ostatnim zadaniem było napisanie listu do Kochanej Polski, i wysłanie go do Kancelarii Prezydenta RP. Projekt ten przyniósł wiele radości i wzruszeń. Chociaż dzieci mają  dopiero 5 i 6 lat to bardzo się starały poznać swój kraj.

    Wielki jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości to właśnie My przedszkolaki świętowaliśmy na najwyższym poziomie.

     

    Koordynator projektu w grupie 5-6 latków

    Renata Bednarzak  

     

   • Wróć do listy artykułów