Uczniowie porządkują groby Polaków w Brześciu

Dnia 30.10.2019 roku odbył się zorganizowany przez Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu wyjazd do Brześcia w celu sprzątania grobów Polaków. Akcję pod nazwą „Polacy pamiętają o Polakach. Polski grób – polski znicz” swoim patronatem objął MOK w Terespolu, a zorganizowały go nauczycielki ZSP – pani Dorota Szprychel i pani Katarzyna Polaczuk. W wyjeździe uczestniczyli również uczniowie ALO. Łącznie wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły i 10 z ALO.
Groby sprzątali także dyrektorzy obu szkół – pan Zenon Iwanowski i Bogusław Korzeniewski, radni powiatowi – pan Radosław Sebastianiuk i Wojciech Mitura, dyrektor MOK – Anna Pietrusik, kierownik wyjazdu – pani Dorota Szprychel, nauczycielka języka rosyjskiego, pani Elżbieta Kuczko oraz dwu studentów z Siedlec.
Cmentarz, na którym działali wolontariusze, został w dużej mierze wygrabiony z liści, których uzbierał się cały ciężarowy samochód, oraz świątecznie rozbłysnął zniczami zebranymi w szkołach i MOK w Terespolu. Światełka pamięci o zmarłych Polakach zapłonęły na każdej mogile.
Wyjeżdżającym dopisały pogoda i dobre nastroje, chociaż wszyscy dość mocno się utrudzili pracą. Po zjedzeniu posiłku ufundowanego przez radnych powiatowych wszyscy z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wrócili do domów.
Należy zaznaczyć, że bezkosztowy przejazd do Brześcia nie byłby możliwy bez wsparcia pana Huberta Raszplewicza, któremu serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy żywią nadzieję, że akcja na stałe wpisze się w tradycję ZSP, ALO i MOK.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Królowej Jadwigi