XX PRZEGLĄD ,,Już gwiazdeczka się kolebie”

31 stycznia 2020  roku w ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu odbył się

XX  PRZEGLĄD  ,,Już gwiazdeczka się kolebie”. Jego głównym celem było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.

Do ubiegłego roku szkolnego organizatorem Przeglądu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Terespolu, zaś po jej likwidacji dyrekcja ZSP nr 1 w Terespolu wraz z nauczycielami postanowili, że wieloletnia tradycja imprezy nie powinna zostać zakończona. Właśnie dlatego podjęto decyzję o kontynuacji imprezy.

Do udziału w Przeglądzie zostali zaproszeni uczniowie z okolicznych szkół, a samą uroczystość uświetnili swoją obecnością uświetnili goście zaproszeni: Urszula Artecka, Ryszard Ferens, Krystyna Fiłatiuk, Janina Ligor, Ewa Androsiuk.

Przegląd rozpoczął dyrektor ZSP Zenon Iwanowski, który przywitał zgromadzoną publiczność oraz przybyłych gości. Krótko przypomniał historię przeglądu

Wszyscy uczestnicy Przeglądu prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.

Występy młodych artystów oraz własnoręcznie wykonane przez nich szopki oceniała komisja konkursowa w składzie :

1.p. Agata Saj– dyrektor Biblioteki Miejskiej w Terespolu

2.p. Ryszard Ferens – emerytowany nauczyciel muzyki i plastyki

3.ks. Łukasz Michaluk – ksiądz miejscowej parafii.

Wśród grup obrzędowych nagrodzeni zostali wszyscy wykonawcy.

Uczniowie klas III z ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu w jasełkach Jak się Chrystus rodził, a Heroda diabli wzięli, przygotowani pod opieką p. Edyty Krzemińskiej i p. Elizy Lańskiej zachwycił jurorów żywiołowością, choreografią, tańcem i wykonaniem kolęd wchodzących w skład przedstawienia.

Grupa teatralna Koziołeczki z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach, która zaprezentowała przedstawienie Jak to kiedyś na wsi bywało, czyli rzecz o Bożym Narodzeniu przygotowane pod opieką opiekunki, p. Elżbieta Kijuk, dała popis wykorzystujący gwarę oraz zachwyciła pięknymi strojami ludowymi i dopracowaną, misterną scenografią.

Uczniowie klasy VIII c reprezentujący gospodarzy spodobali się licznie zgromadzonej publiczności humorystycznym potraktowaniem tematu Bożego Narodzenia i żartobliwymi, współczesnymi tekstami wykorzystującymi język uczniowski. Grupę tę przygotowała p. Dorota Szprychel, a spektakl nosił tytuł Ostateczne starcie czyli Anieli w działaniu.

Nagrodzeni zostali także soliści śpiewający kolędy i pastorałki, zarówno z klas I-III jak i klas IV – VIII.

Wśród najmłodszych nagrody zostały przyznane trzem wokalistkom.

I miejsce zajęłą Małgorzata Wasiluk z ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu, której opiekunem wokalnym był p.Tomasz Jezuit

II miejsce przypadło Julii Panasiuk z Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Jej opiekunką była p. Alicja Sołoducha

III miejsce zdobyła Maja Roszkowska z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach,

Przygotowała ją p. Wiesława Gmur

Najlepsze w kategorii starszych solistów okazały się 3 wokalistki.

I miejsce zdobyła Julia Krześniak z ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu, przygotowana przez p.Tomasza Jezuita.

II miejsce ex aequo otrzymały Marlena Pytka z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach (opiekun p. Andrzej Maziejuk) i Julia Nowicka z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach (opiekun p. Elżbieta Artemuk).

Uznanie komisji konkursowej zdobyli wykonawcy szopek bożonarodzeniowych. Urzekły pomysłowość, dokładność i estetyka wykonania.

I miejsce zajęła Paulina Oleszczuk z ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu, która swoją szopkę wykonała pod opieką p. Anny Kulhawczuk.

II miejsce przypadło Martynie Czuchraj z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach. Opiekunką Martyny była p. Jolanta Zadrożna

Nagrodę za III miejsce otrzymała Dominika Kupisz z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach, która wykonała szopkę z pomocą opiekunki,  p. Ewy Stawskiej.

Wszyscy wykonawcy otrzymali wspaniałe nagrody, wśród których były kolumny interaktywne i drukarki laserowe dla grup obrzędowych oraz przede wszystkim maskotki dla indywidualnych wykonawców.

Obdarowanie nagrodzonych nie byłoby możliwe dzięki wsparciu licznych darczyńców – ludzi dobrej woli, przyjaciół dzieci i młodzieży oraz propagatorom tradycji bożonarodzeniowych.

Darczyńcami tegorocznej edycji przeglądu byli:

Burmistrz Miasta Terespol, Jacek Danieluk

Jerzy Jaworski – Hurtownia  „Pantera”

Ewa i Tomasz Androsiukowie - „Galeria Zacisze”

Radosław Sebastianiuk, Radny Powiatu Bialskiego

PGKiM  - p. Jacek Szczepaniak

Krzysztof Kwiatkowski - Sklep „Majster”

Wojciech Mitur,a Radny Powiatu Bialskiego

Grzegorz Gregoruk

Agnieszka Drab – „Galeria Smaków”

Władysław Grzelak - sklep „Rebutr II”

Jarosław Tarasiuk - Przewodniczący Rady Miasta Terespol

Agnieszka i Jacek Góreccy -  PPHU „Aga” i sklep wędkarski

Joanna Kotowska -  Sklep„Puchatek”

Dariusz Bieliński – Zakład Fotograficzny

Radni Rady Miasta Terespol: Dorota Szprychel, Dariusz Herlikiewicz, Krzysztof Prokopiuk, Ewa Zając, Urszula Artecka, Andrzej Korbal, Tomasz Staszczuk, Paweł Jurkowski, Barbara Saj, Krzysztof Wróbel

Beata Matwiejuk – Cukierenka w Terespolu

Alina i Adam Niedziółko – Sklep „Junior”

Koordynatorem XX Przeglądu  Już gwiazdeczka się kolebie była p. Dorota Szprychel.

Gratulujemy wszystkim wykonawcom!

A. Kulhawczuk, D. Szprychel