• RUGBY TAG W ZESPOLE SZKÓŁ PUBLICZNYCH NR 1 W TERESPOLU

   • 18.04.2018 09:51
   • Dziewiątego kwietnia Naszą szkołę  odwiedzili przedstawiciele lubelskiego rugby:
    Prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Rugby -  Maciej Powała-Niedźwecki
    Prezes KS „Budowlani” Lublin/Kierownik Wyszkolenia Polskiego Związku Rugby – Jacek Zalejarz
    Regionalny Oficer Rozwoju Rugby / Trener KS Budowlani Lublin –  Sebastian Berestek (prowadzący zajęcia pokazowe)
    Wizyta i pokazy miały na celu propagowanie rugby wśród dzieci i młodzieży szkolnej w Terespolu, zorganizowane zostały w związku z powstaniem Klubu Rugby UNIA Brześć –Terespol.
    Zajęcia pokazowe odbyły się w ramach projektu MSiT „Upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży” realizowanego przez Polski Związek Rugby.
    Podczas pokazów zaprezentowano kilka gier i zabaw z piłkami do rugby oraz ćwiczenia podstawowych umiejętności tej gry. Na zakończenie rozegrano mecze rugby tag.
    Zainteresowanie grą było bardzo duże. Uczniowie byli aktywni i zadowoleni z ciekawej i nowej  formy zajęć Planowane jest kolejne spotkanie.
    Co to jest rugby tag?
    Rugby TAG jest skierowana  w szczególności do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów.
    Rugby Tag to uproszczona, bezkontaktowa gra w rugby. Zasady Rugby Tag oparte są na podstawowych przepisach rugby. Piłkę można podawać jedynie do tyłu, a punkty zdobywa się poprzez przyłożenia. Z założenia jest to gra bezkontaktowa, ucząca koordynacji wzrokowo ruchowej oraz ucząca podstawowych zasad i nawyków w rugby. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach Rugby Tag mają przyczepione na wysokości bioder kolorowe taśmy. Zatrzymanie przeciwnika polega na zerwaniu szarfy (Taga). Zawodnik, któremu zostanie zerwana szarfa musi oddać piłkę zawodnikowi swojej drużyny (w przypadku zerwania jednej taśmy). W momencie, kiedy rywal zerwie obydwie taśmy piłka przechodzi na jego stronę. Elementem różniącym Rugby Tag od klasycznego rugby są właśnie owe kolorowe taśmy. W odmianie Tag wyeliminowanie zawodnika polega na zerwaniu taśmy. Formuła Rugby Tag pozwala na świetną zabawę oraz bezkontaktową grę w rugby, uczy zdyscyplinowania i gry zespołowej.

     

   • Wróć do listy artykułów