• XV Międzynarodowy Turniej Szachowy

08.10.2021 16:45

W dniach 23-25.09.2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w  Terespolu uczestniczyli w XV Międzynarodowym Turnieju Szachowym im. „Bohaterów Akcji V2” rozgrywanym w miejscowości Borsuki, gm. Sarnaki.

W turnieju uczestniczyli szachiści z Czech, Francji i Polski, której reprezentanci pochodzili z 16 ośrodków szachowych m.in. Warszawy, Białegostoku, Jastrzębia Zdrój oraz z ościennych województw i powiatów. W tak doborowym gronie bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie reprezentujący Klub Szachowy MOK Debiut Terespol. W kategorii juniorzy młodsi trzecie miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, natomiast w kategorii juniorzy pierwsze miejsce zdobył Filip Samociuk, a trzeci był Piotr Gołębiowski.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się turniej szachów błyskawicznych, który odbył się w dworku państwa Joanny i Franciszka Philippe w Borsukach, do którego zaproszeni zostali również mieszkańcy  Borsuk i okolic.

Turniej każdego dnia był urozmaicony dodatkowymi atrakcjami. Tradycyjnie zawodnicy mieli możliwość poznania walorów turystyczno krajobrazowych regionu – wycieczka do Mielnika i okolic oraz poznać potrawy regionalne miejscowej kuchni oraz zintegrować się przy wspólnym ognisku.

Gratulujemy sukcesu i za rok mamy nadzieję na większą liczbę chętnych do udziału w turnieju, a uczniów zapraszamy na zajęcia szachowe do klubu MOK Debiut Terespol w każdy wtorek w godz. 17-19 w sali MOK.

Sławomir Leszek

• Sukcesy w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w szachach klasycznych

11.09.2021 07:45

W dniach 17-19 sierpnia w Woli Uhruskiej  odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w szachach. Z dużym powodzeniem startowali w nich nasi uczniowie, reprezentujący MOK Debiut Terespol. Drużynowo zdobyli wicemistrzostwo województwa w składzie: Samociuk Filip, Gołębiowski Piotr, Gołębiowski Krzysztof oraz absolwentka jedynki, Michalak Marta. W zmaganiach indywidualnych mistrzem województwa do lat 14,  został Samociuk Filip na trzecim miejscu zawody ukończył Gołębiowski Piotr. W kategorii do 12 lat, wicemistrzem został Gołębiowski Krzysztof. Serdeczne gratulacje.

• Mistrzostwa Szkoły w Szachach.

07.03.2020 19:22
      Trwają Mistrzostwa Szkoły w Szachach. Dziewcząt i Chłopców klasy I-IV.
    • X Grand Prix Terespola

25.02.2020 10:38

X Grand Prix Terespola w szachach sesja I zima odbyła się w dniu 23.02.2020 r. w sali konferencyjnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu. W turnieju uczestniczyło 32 zawodników z Białej Podlaskiej, Łomaz, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Włodawy, Kodnia, Sławatycz oraz już kolejny raz gościliśmy mistrza międzynarodowego w szachach Pana Safeta Terzića z Bośni i Hercegowiny zamieszkującego w Polsce. Jest nam miło, że zawodnicy chcą wracać do Terespola i cieszy nas duża ilość młodych adeptów szachów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu. Oczywiście mistrz Terzić Safet udowodnił swoją wyższość i wygrał turniej. Planujemy zorganizować dla miłośników szachów symultane szachową z mistrzem Safetem Terzicem.

W kategorii do lat 12 chłopcy:

1.Andrzej Pietkiewicz z Białej Podlaskiej,

2.Krzysztof Gołębiowski z Terespola,

3.Jakub Zasiuk z Terespola.

W kategorii do lat 18 młodzicy:

1.Wiktor Kukawski z Międzyrzeca Podlaskiego,

2.Filip Samociuk z Białej Podlaskiej,

3.Piotr Gołębiowski z Terespola.

W kategorii open:

1.Safet Terzić z Bośni i Hercegowiny,

2.Piotr Lewandowicz z Włodawy,

3.Grzegorz Olichwirowicz z Łukówa.

W kategorii kobiet :

1.Marta Michalak z Terespola,

2.Ania Kwiecińska z Terespola.

W przerwie między rundami zostaliśmy ugoszczeni pizzą od naszego sponsora z pizzerii PAPPA w Terespolu co bardzo ucieszyło najmłodszych szachistów.

Dziękujemy za pomoc w organizacji Urzędowi Miasta Terespol, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Terespolu oraz Klubowi Szachowemu MOK „Debiut” Terespol.

Zapraszamy już niebawem na następną sesję X Grand Prix Terespola w szachach.

Tekst i foto Marek Ferens i Sławomir Leszek

• Zajęcia koła szachowego

09.02.2020 19:03

Zajęcia koła szachowego odbywają się w każdą środę w wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Aktualnie regularnie na zajęcia uczęszcza około 15 do 20 dzieci w wieku od 5 latków do uczniów klasy szóstej. Cześć kółkowiczów wyjeżdża na zawody Bialska Liga Szachowa. Byliśmy w Białej Podl., Łomazach, Międzyrzecu Podl. Dwie drużyny wystartowały w finale Drużynowym Powiatu Bialskiego. Starsi zajęli IV miejsce natomiast młodsi szachiści zajęli III miejsce. Powoli na zawody zabieram dzieci, które w tym roku zaczęły uczęszczać na zajęcia. W najbliższym czasie czeka nas wyjazd do Konstantynowa. 23.02 mamy pierwszy rzut Grand Prix Terespola w Szachach a 15 marca spotykamy się wszyscy w naszej szkole na kolejny rzut Bialskiej Ligi Szachowej! Aktualnie na zajęciach rozpoczęliśmy Mistrzostwa Szkoły Dziewcząt klas I - IV. Gra 10 dziewczynek. Niedługo rozpocznę takie zawody dla chłopaków! Planuję też rozegranie mistrzostw dla dzieci 5 latków gdzie mamy wybitnego szachistę Wojtusia Niedziółko. Wśród starszych brylują bracia Piotr i Krzysio Gołębiewscy oraz Filip Samociuk. Chciałbym podziękować za współpracę nauczycielom Wieslawie Sacharczuk, 5 latki mi podrzuca oraz paniom na świetlicy głównie Anecie Witkowicz i Dorocie Szprychel oraz pozostałym. Bardziej zdolne dzieci uczestniczą w zajęciach klubu szachowego, współpracujemy tu ze Sławkiem Leszkiem. Panie Dyrektorze brakuje nam bardzo Szachów w Szkole... program który jeszcze bardziej rozwija umiejętności szachowe dzieci. To co ma Międzyrzec Podl. i Misie mała szkółka gdzie od lat ten program jest wdrażany. Niestety Misie będą drugą siłą w powiecie... my spadamy na 3 miejsce?!

Opiekun i instruktor szachowy Marek Fero Ferens