• Tuż przed wakacjami .....

     •   Rozmowy pod chmurką, chłodzenie się mżawką i bajka na dużym ekranie to tylko niekóre z atrakcji, jakie czekały uczniów klasy 5b podczas wycieczki, zorganizowanej przez panią B. Badalską. Po okresie zdalnego nauczania taki wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę. Wśód atrakcji dnia znalazły się: wizyta w kinie, wspólna pizza, lody oraz odpoczynek na zielonej trawce w Parku Radziwiłłów. Ale zdecydowanie największą wartością wyjazdu była możliwość zintegrowania się i wspólnego spędzenia czasu, o czym świadczyły nieustające rozmowy i śpiewy wycieczkowiczów. Mamy nadzieję, że ten wyjazd będzie jednym z wielu, które czekają nas w kolejnych latach szkolnej nauki.   
                                                                                                                                                                           D. Wójcik

     • Konkursy

     • W tym roku w dość nietypowy sposób uczniowie klas 1-3 zostali nagrodzeni za udział w różnego rodzaju konkursach, organizowanych przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Uroczystość odbyła się w scenerii ogródka szkolnego. Wszyscy nagrodzeni otrzymali książeczki i pamiątkowe dyplomy.
     • 18 Dywizja Zmechanizowana, 1 Warszawska Brygada Pancerna szkoliła naszych uczniów i przedszkolaków

     • Klasa OPW w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu objęta jest patronatem 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. generała Tadeusza Kościuszki oraz 18. Siedleckiego Batalionu Dowodzenia.  Dzięki lokalnej współpracy obu szkół, ekipa wojskowych odwiedziła i naszą szkołę. Nasi uczniowie mogli:  zobaczyć specjalistyczny wojskowy sprzęt, m.in. maski przeciwgazowe, saperki, nosze, radiotelefony, lornetki, repliki różnorodnej broni, przybory  do walki wręcz. Odbyły się też zajęcia praktyczne – udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz możliwość zwiedzenia wozu bojowego i karetki wojskowej.

     • Bezpieczne wakacje

     • Dnia 17.06. 2021 roku młodsze klasy szkoły podstawowej i zerówki uczestniczyły w spotkaniu z policjantami – Komendantem Komisariatu Policji Krzysztofem Gdulą i funkcjonariuszami Eugeniuszem Badalskim oraz Arkadiuszem Kamińskim.

      Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom na jakie zagrożenia mogą być narażone podczas wakacji. Pan Badalski w niezwykle ciekawy sposób przy akompaniamencie gitary przedstawił niebezpieczeństwa i zagrożenia oraz to, w jaki sposób im zapobiegać. Na zadawane przez niego pytania dzieci odpowiadały bardzo chętnie, wykazując się rozległą wiedzą z zakresu ruchu drogowego oraz kontaktu z nieznajomymi. Spotkanie z funkcjonariuszami uczuliło uczniów na zagrożenia oraz dało wiele radości, tym bardziej, że na koniec goście rozdali uczniom zestawy gadżetów odblaskowych. Nauczyciele wyrażają nadzieję, że spotkanie zaowocuje tym, iż po wakacjach wszystkie dzieci spotkają się ze swoimi nauczycielami całe i zdrowe.

      Bezpiecznych wakacji!

      Zestawy gadżetów odblaskowych oraz publikacje  książkowe dla dzieci klas 1-3 zostały przekazane przez Panią dyrektor Euroregionu Bug Galinę Grabarczuk.

     • ,,Śpiewający Słowik”

     • Uczennica naszej szkoły Małgorzata Wasiluk (4a) zakwalifikowała się do Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,ŚPIEWAJĄCY SŁOWIK”.

      Eliminacje powiatowe do tego konkursu odbyły się, niestety jeszcze zdalnie, 28 maja w Sławatyczach. Aby je przejść, należało wysłać nagrania dwóch piosenek. Małgosia nagrywała je w szkolnej pracowni muzycznej pod okiem instruktora – nauczyciela muzyki. (foto nr 1. 2.)

      Sławatyckie jury było zachwycone jej wykonaniem utworów: ,,Boję się” oraz ,,Piosenka o muzyce” więc przyznało naszej artystce nominację do konkursu o randze wojewódzkiej. (foto nr 3.)

      Finał konkursu odbywał się w 14 i 15 czerwca w Rykach na profesjonalnej scenie kina RENESANS. Podzielony był na 4 kategorie wiekowe. Małgosia wystąpiła w drugim dniu, a w jej kategorii znalazło się 17 najlepszych wykonawców z całego województwa lubelskiego. Wykonywała ,,Piosenkę o muzyce” (foto nr 4.) Występy wszystkich 77 wykonawców oceniało profesjonalne jury, które zwróciło uwagę na Małgosię zauważając jej walory głosowe, jednak miejsca w czołówce i awans na międzynarodowy festiwal w Pacanowie wywalczyły inne dzieci, zapewne z większym doświadczeniem scenicznym…

      Młoda wokalistka z Terespola była jednak zadowolona z występu, a najbardziej ze zdobytego doświadczenia scenicznego, którego nie dawały udziały on-line. Oprócz prawdziwych oklasków po występie, pamiątkowego dyplomu i nagród od sponsora otrzymała gratulacje od jurorów, z którymi mogła też się sfotografować (Foto nr 5. z Wandą Kwietniewską i Wojciechem Cugowskim).

      Życzymy Małgorzacie wielu takich przyjemnych doznań i wytrwałości w rozwoju talentu. Niech nadal z dumą reprezentuje Terespol i Szkołę, zdobywając nagrody i uznanie publiczności. Gratulujemy Rodzicom Małgosi Wasiluk i życzymy im jeszcze wielu powodów do dumy.

       

      Tomasz Jezuit

     • Małgosia Wasiluk – powrót na scenę.

     •      9 czerwca 2021 r. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu odbyła się 6 edycja Powiatowego Festiwalu Solistów Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.

       Tym razem – (nareszcie!) wykonawcy prezentowali się nie on-line, lecz na żywo przed publicznością, a impreza odbyła się na sąsiadującym z GCKSiT zadaszonym tarasie.

           Do konkursu zgłosiło się 17 uczestników z wielu miejscowości powiatu bialskiego, a ich występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Janusz Maleńczuk, Michał Płanda i Radosław Żyła.

             Terespol, a zarazem ZSP nr 1 reprezentowała Małgorzata Wasiluk – uczennica klasy 4 a, która pojechała do Kodnia w towarzystwie swojej mamy, siostry oraz nauczyciela muzyki - Tomasza Jezuita przygotowującego swoją uczennicę do występu. Małgosia wystąpiła w kategorii "Klasy 4-6" prezentując ,,Piosenkę o muzyce”. Zdobyła  II miejsce  otrzymała również statuetkę i dyplom.
        Młodej piosenkarce gratulujemy, dziękujemy za udział w festiwalu, życzymy powodzenia w dalszych muzycznych wyzwaniach.

    • Wyjątkowe prace konkursowe
     • Wyjątkowe prace konkursowe

     • Rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczno-techniczne oraz językowe przeprowadzone w klasach I-III, odbywające się w ramach planu doradztwa zawodowego odbywającego się w szkole.
      Pierwszoklasiści przygotowali piękne obrazki prezentujące różne zawody - pojawił się m.in. piłkarz, kosmetyczka oraz rolnik. W tej kategorii przyznane zostały następujące miejsca:

      I miejsce – Maja Siczek (Ia)  oraz Paweł Jakimiuk (I b)

      II miejsce – Ewa Wiśniewska (Ic), Amelia Lewczuk (Ia),  Amelia Beniuk (I c) oraz Michał Jakuszko (I a)

      III miejsce – Karol Chojecki (I c) oraz Filip Nazaruk (I a)

      Wyróznienia: Anna Pilska (Ic) oraz Zofia Kral (Ic)

      Drugoklasiści pisali wierszyki na temat zawodów. Wpłynęły dwie prace literackie:

       

      I miejsce – Amelia Kurkowska (IIc)

      II miejsce – Martyna Jakimiak (II c)

      Wszystkim dzieciom serdecznie dziekujemy za wzięcie udziału w konkursach i gratulujemy wykonania tak pieknych i wyjatkowych prac.
       

      Kamila Korneluk

     • SUKCESY W WIELOBOJACH LEKKOATLETYCZNYCH

     •          W dniach 15 i 16 czerwca, uczniowie naszej szkoły brali udział w czwórboju oraz trójboju lekkoatletycznym. Zawody odbyły się na obiektach AWF w Białej Podlaskiej, jednocześnie były to mistrzostwa powiatu jak i rejonu. Zawodnicy startowali w kilku konkurencjach, ich wyniki przeliczane były na punkty. Suma wyników indywidualnych stanowiła rezultat drużyny.
      Pierwszego dnia startowali chłopcy w czwórboju , bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 1000m. Nasza drużyna zajęła trzecie miejsce w rejonie i drugie w powiecie. Pierwsze miejsce zajęła SP nr5 z Białej Podlaskiej; drugie miejsce SP Swory; trzecie SP Terespol.
      Skład drużyny: Ciapka Adam, Kozłowski Michał, Lewczuk Szymon, Jurek Paweł, Stefaniuk Piotr, Oniszczuk Arek, Łazuga Bartosz.
      Drugiego dnia (16.06) startowali trójboiści z klas IV i młodszych. Konkurencje w których brali udział to bieg na 60m, rzut piłeczką palantową i skok w dal. Dziewczyny zajęły III miejsce w rejonie oraz I w powiecie.  Kolejność szkół w kat. dziewcząt: SP nr9 Biała Podlaska, SP nr5 Biała Podlaska SP Terespol. Chłopcy zajęli ogólnie IV miejsce oraz II w powiecie ulegając SP nr2 Łuków,  SP Swory i SP nr6 Biała Podlaska.
      SKŁADY DRUŻYN
      Dziewczęta: Korbal Alicja, Machnowska Lena, Chiluk Arseniuk Anielka, Benich Agnieszka, Zasiuk Nikola, Stefaniuk Amelia
      Chłopcy: Gołębiowski Krzysztof, Guziuk Jakub, Szeląg Jakub,  Pawluczuk Wiktor, Machnowski Jakub, Trzaskalski Szymon.
      We wszystkich kategoriach dwie najlepsze drużyny z rejonu uzyskały awans do finałów wojewódzkich.

      GJ
     • „Kartka urodzinowa dla Straży Granicznej”


     • W związku z 30 rocznicą powstania Straży Granicznej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Kartka urodzinowa dla Straży Granicznej” zorganizowanym przez Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej  w Chełmie. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom szkół podstawowych obrazu służby pełnionej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz wzmocnienie relacji funkcjonariuszy SG z lokalną społecznością. Spośród uczniów naszej szkoły udział wzięło 10 osób. Wykonali piękne prace plastyczne w różnych technikach. Autorzy wszystkich prac zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi, które wręczył Komendant Placówki Straży Granicznej w Terespolu mjr SG Piotr Grytczuk. Galeria poniżej przedstawia prace wykonane przez naszych „artystów” oraz uroczystość wręczenia nagród.
      Lista nagrodzonych uczniów przedstawia się następująco:
      1.    Chomiuk Mikołaj, klasa III b
      2.    Okseniuk Stanisław, klasa I b
      3.    Królik Maciej, klasa III b
      4.    Jakimiuk Paweł, klasa I b
      5.    Chodzińska Aleksandra, klasa I a
      6.    Lewczuk Amelia, klasa I a
      7.    Panasiuk Bartosz, klasa III a
      8.    Mikołajczuk Karolina, klasa I b
      9.    Weresa Julia, klasa II a
      10.   Zalewski Jakub, klasa III b


     • "PIERWSZE PRAWO JAZDY - KARTA ROWEROWA"


     •    Każde dziecko i każdy nastolatek już nie może się doczekać uzyskania uprawnień do jazdy samochodem. Zamiast wybiegać daleko w przyszłość już teraz możecie uzyskać MAŁE PRAWO JAZDY (tak nazwali kartę rowerową nasi uczniowie).

         Karta rowerowa pozwala na jazdę rowerem po drogach publicznych. To nie tylko dokument zaświadczający o tym, że znamy przepisy ruchu drogowego i do nich się stosujemy. Karta rowerowa to symbol MĄDREGO ROWERZYSTY, który dba o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Takie „małe prawo jazdy” może uzyskać każdy, kto ukończył 10 lat. Pierwszą dziesiątkę życia ukończyli uczniowie obecnych klas czwartych. Nie zwlekając wszyscy przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Był to pierwszy tak ważny egzamin w ich życiu, do którego jak każdy instruktor nauki jazdy z zaangażowaniem i cierpliwością przygotowała Pani Małgorzata Kamińska. Odpowiednią wiedzę o przepisach ruchu drogowego uczniowie zdobywali na lekcjach techniki, doskonalili również jazdę rowerem.

      Egzamin obejmował dwa etapy – część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczniowie pisali test ze znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, budowy roweru oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Kiedy już wszystkim udało się zaliczyć teorię, odbyła się część praktyczna, w której każdy uczeń pokonał rowerowy tor przeszkód. Po wyczerpujących przygotowaniach i stresie egzaminacyjnym wszyscy uczniowie (56), którzy przystąpili do egzaminu uzyskali uprawnienia do jazdy rowerem. Uff…. w końcu nastąpił finał mozolnej pracy. Swoje pierwsze, upragnione prawo jazdy uczniowie oficjalnie odebrali z rąk swojego wychowawcy.

      I tak oto nasi mali, ale już uprawnieni rowerzyści będą podróżować rowerem przez Świata drogi….

       

         Dziękuję uczniom za wytrwałość, rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do egzaminu oraz wychowawcom za współpracę.

      Autorzy zdjęć: wychowawcy klas czwartych

      Tekst: M.K.

    • Nadbużańskie Skrzaty zwyciężają
     • Nadbużańskie Skrzaty zwyciężają

     • Od 8 do 14 czerwca trwało głosowanie na imię dla naszego przedszkola.

      Rodzice, Dyrekcja, Nauczyciele oraz Pracownicy Przedszkola oddali łącznie 138 głosów.
      Ostateczne wyniki głosowania przedstawiają się następująco:

      Nadbużańskie Skrzaty – 113 głosów

      Kornela Makuszyńskiego – 6 głosów

      Jana Brzechwy – 16 głosów

      Marii Konopnickiej – 3 głosy

      Uroczystości nadania imienia dla przedszkola odbędą się jesienią 2021 r.

     • Wyniki konkursu: MISTRZ PRZEPISÓW DROGOWYCH

     • Tytuł ,,Mistrza Przepisów Drogowych” zdobyli:

      Ewa Wiśniewska   I a

      Stanisław Okseniuk I b

      Szymon Sawicki  I c

      Alicja Martyniuk II a

      Antoni Sapiecha II a

      Maria Szemietucha II a

      Karolina Mikołajuk II b

      Antoni Fedorowicz II c

      Michał Stobiecki III a

      Dominika Korneluk III b