• 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

          • Szanowni Państwo,

            Z uwagi na to, że 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej przypada na panujący obecnie czas pandemii, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy powstało wirtualne upamiętnienie tej narodowej tragedii.

            Upamiętnienie w postaci wirtualnej ekspozycji przywołuje z imienia i nazwiska oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i wszystkich innych przedstawicieli polskiej inteligencji, zamordowanych ludobójczo przez reżim sowiecki i pogrzebanych na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje.

            Zachęcam Państwa do odwiedzenia strony www.80rocznicakatynia.pl i do włączenia się w upamiętnienie w ten symboliczny sposób. Pamiętając wspólnie o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, pielęgnujemy prawdę, aby przekazywać ją kolejnym pokoleniom.

             
          • Języczkiem malowane - wyniki konkursu logopedycznego

          • Na wstępie serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i udział w konkursie. Pokazaliście po raz kolejny, jak wiele wspaniałych pomysłów i zdolności kryje się w waszych głowach. Prace były bardzo ciekawe, zarówno pod względem formy, jak i techniki wykonania, więc jury miało ciężki orzech do zgryzienia :-). Ostatecznie na podium stanęły:

            Miejsce I - Ania Pilska i Ola Bagrońska

            Miejsce II – Jagoda Wróblewska i Staś Okseniuk

            Miejsce III – Martynka Czapska i Ola Chodzińska

            Wyróżnienia przyznano Wiktorii Kozak, Karolinie Lubeńczuk oraz Michalinie Chiluk.

            Dyplomy i nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

            Serdecznie gratulujemy!
            Prace można obejrzeć, wchodząc w zakładkę Galeria > Konkurs logopedyczny.
              

        • Dzień Weterynarza oraz Florystki
          • Dzień Weterynarza oraz Florystki

          • 27 kwietnia obchodzimy kilka nietypowych świąt - tym Dzień Weterynarza oraz Dzień Florysty.

            Zawód weterynarza jest niezwykle ważny i bardzo potrzebny – gdy nasze ukochane zwierzątko jest chore, jego pomoc jest niezbędna. Lekarz weterynarz zajmuje się zarówno zwierzętami domowymi, jak i hodowlanymi. To oni niosą pomoc także zwierzętom dzikim, które ulegają wypadkom. Weterynarze wydają opinie oraz orzeczenia lekarsko-weterynaryjne, kontrolują mięsa oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

            Aby zostać weterynarzem należy skończyć studia na wydziale medycyny weterynaryjnej, a potem złożyć przysięgę, która łączy się z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii.

            Zupełnie innym zawodem jest florysta – w tym wypadku także mamy do czynienia z przyrodą, tylko w innym charakterze. Florysta to osoba, która tworzy dekoracje roślinne – od niewielkich bukiecików, po ogromne przestrzenne konstrukcje.

            Floryści dbają o piękny wygląd pomieszczeń, a także zajmują się wizualną oprawą wielu uroczystości.  Florystów spotykamy głownie w kwiaciarniach, ale coraz popularniejsze są już profesjonalne firmy dekoratorskie.

            Aby zostać florystą można kształcić się w różny sposób, jednym z nich jest uczestniczenie w kursach oraz szkoleniach florystycznych.

            O ile weterynarz powinien być człowiekiem cierpliwym, wrażliwym i troskliwym, to florystę powinny cechować poczucie estetyki, wyobraźni i zdolności manualne. Może ktoś z Was zostanie kiedyś cenionym weterynarzem lub niezwykle kreatywnym florystą?

            Starszych uczniów zachęcam do obejrzenia filmików:

            https://www.youtube.com/watch?v=JbfazqDwkHY

            https://www.youtube.com/watch?v=tw2sUB9fyLc

             

            KK
        • Dbamy o naszą planetę
          • Dbamy o naszą planetę

          • Jak ważna jest troska o naszą planetę, wiedzą wszystkie nasze przedszkolaki, które potrafią już znakomicie segregować śmieci. Dzieciaki doskonale zdają sobie także sprawę, że należy oszczędzać wodę i prąd.

            Ostatni tydzień minął pod hasłem „Dbamy o naszą planetę” i Amelka oraz Antoś z grupy Wiewióreczek przygotowali piękne obrazki zachęcające do odpowiedniej segregacji odpadów.  Wszyscy troszczmy się o naszą Ziemię!!!!

          • Wielkanocne inspiracje - konkurs

          • Przed świętami wielkanocnymi został ogłoszony konkurs plastyczny na prace wykonane z masy solnej. Otrzymaliśmy trzy prace. Dziewczynki wykonały zajączka oraz pisanki. Dziękujemy za udział i zaangażowanie.

          • Odrysowywanie Cieni – zabawa motoryczna

          • Do tej zabawy potrzebujesz kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni, to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi każdego malucha, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji.

                       Zwykłe rysownie na kartce, które jest na wyciągniecie ręki każdego dnia nie jest tak ciekawe jak odrysowywanie cieni różnych przedmiotów, a tym bardziej ulubionych zabawek. Dziecko w czasie zabawy rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię, a także może zaobserwować jak odrysowany kształt cienia zmienia się i przesuwa wraz z wędrującym po niebie słońcem. To fajny sposób na pokazanie dziecku jak kula ziemska przesuwa się względem słońca. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację.

          • Zajęcia logopedyczne w domu - część 3

          • Dzisiejszy artykuł polecam w szczególności rodzicom 6-latków i dzieci z klas I. Informacje w nim zawarte oraz materiały do ćwiczeń będą dotyczyły głównie obszarów związanych z nauką czytania i pisania. W obecnym czasie, pracując z dzieckiem w domu, mamy okazję przyjrzeć się jego umiejętnościom i zauważyć nawet drobne braki. To z kolei pozwala wybrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń, który będzie wspierał właśnie te określone, być może niedostatecznie wykształcone, funkcje. O to chodzi w pełnej indywidualizacji pracy i do tego gorąco zachęcam. W artykule znajdziecie Państwo garść teorii na temat tego, co jest niezbędne do opanowania techniki czytania i pisania, na co zwrócić uwagę, aby dostrzec, czy dane funkcje prawidłowo się rozwijają oraz jakimi ćwiczeniami rozwijać te umiejętności. Zachęcam do przeczytania i życzę miłej pracy z dzieckiem!

            O szkole > Kącik logopedy > Ćwiczymy w domu cz.3
             

             

             

          • Przydatna pomoc z przedmiotów ścisłych

          • https://polinfo.eu/

            Link do kolejnej partii wiadomości, do  którego warto sięgnąć. Jest to platforma, na której znajduje  się ponad 6000 materiałów oraz linków do materiałów z chemii, fizyki, informatyki i matematyki. Została ona przygotowana przez absolwentów i studentów Politechniki Warszawskiej oraz innych uczelni wspieranych przez pracowników PW, którzy postanowili pomóc uczniom, rodzicom i nauczycielom w zdalnej edukacji przedmiotów

            ścisłych.

            A.K.

             

          • Zajączek

          • Zachęcam do wykonania zajączka. Może być dekoracją świąteczną, lub po prostu przytulanką smiley


            Filmik


            Miłej zabawy smiley

          • Zabawy kreatywne na Wielkanoc dla dzieci i nie tylko

          • Można je przeprowadzać w domu lub na podwórku. Nie wymagają wielu rekwizytów ani szczególnych przygotowań!

            Z papieru

            Zabaw w ozdabianie jajek z papieru jest naprawdę mnóstwo. Narysuj po prostu jajko na kartce A4 i wytnij  (choć nie jest to konieczne). Następnie zdecyduj, jaką techniką chcesz je ozdobić. Takie jajko może być wspaniałym prezentem– zajączkiem dla najbliższej rodziny:

            • wyklejane plasteliną,
            • ryż przyklejony do plasteliny,
            • ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),
            • ozdobione małymi figurami geometrycznymi, które maluch wcześniej sam powycinał (dobrze, może być z twoją pomocą),
            • pomalowane farbami,
            • obsypane brokatem,
            • mozaika, czyli drobne elementy przyklejone obok siebie,
            • z ulubionym bohaterem z bajki,
            • z zabawnym napisem,
            • ozdobione wyciętymi literkami z różnych gazet,
            • tylko czarno-białe (dowolne wzory).

            Szukanie jajek

            Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli rodzić pomoże dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż trochę oklepane ciepło-zimno.

            Przenoszenie jajek

            Przygotuj plastikowe łyżki (lub zwykłe) i ugotowane jajka - pisanki. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety. Najlepiej oczywiście na podwórku, ale jak się nie da, to można w domu.

            Jeśli lubicie rywalizację, może być to wyścig lub na czas. Ale oczywiście tylko starsze dzieci.

            Urozmaiceniem może być slalom lub tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.

            Berek zajączek

            Zabawa jest odmianą zwykłego berka. Tylko, że uczestnicy ganiają się… kicając.

          • Zajęcia logopedyczne w domu - część 2

          • Drodzy Rodzice, w kolejnej części naszych spotkań z serii Ćwiczymy w domu skupimy się na usprawnianiu percepcji słuchowej. W punkcie pierwszym malutka garść teorii (abyśmy wiedzieli, co ćwiczymy i dlaczego jest to tak ważne) oraz oczywiście materiały do pobrania i ciekawe linki do sprawdzenia. W punkcie drugim natomiast bardzo interesujący poradnik dla dzieci o koronawirusie (do bezpłatnego pobrania). Ta, przygotowana przez Wydawnictwo Olesiejuk, książka w rewelacyjny sposób opowiada o panującej sytuacji i pomaga tym samym zrozumieć i oswoić się z trudnościami, jakie napotykamy. Serdecznie zachęcam (wystarczy kliknąć w podany niżej link). 

            Ćwiczymy w domu cz. 2