• Turnieje Szachowe w Kąkolewnicy i Ciechanowcu

• 04.04.2024 20:00
      • W drugiej połowie marca szachiści MOK Debiut Terespol reprezentowali nasz region na zawodach w Kąkolewnicy i Ciechanowcu.

•      W niedzielę 17 marca w Kąkolewnicy odbyły się X Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach Szybkich, w ramach XXIII turnieju z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Radzyńskiego i Wójta Gminy Kąkolewnica. W zawodach starowało łącznie 67 zawodników – 24 zawodników w turnieju juniorskim do 12 lat oraz 43 uczestników w kategorii open.

Nasi reprezentanci startowali w turnieju juniorów. Po rozegraniu 7 rund wyłoniono najlepszych zawodników. W kat. wiekowej do lat 12 Karol Dajda zajął 3 miejsce, a w kat. wiekowej do lat 9 Jan Gołębiowski zajął 7 miejsce.

Najlepsi zawodnicy otrzymali okolicznościowe puchary, a każdy z uczestników dostał pamiątkowy dyplom. Dla wszystkich przybyłych przygotowano napoje, gorący bigos i domowe ciasteczka. Organizatorami turnieju byli: Wójt Gminy Kąkolewnica, Lubelski Wojewódzki Związek Szachowy, Radzyński Towarzystwo Szachowe i Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy.

Z kolei w niedzielę 24 marca w Ciechanowcu rywalizowano w XVI Otwartym Turnieju Szachowym im. Czesława Burdziuka. Do rywalizacji przystąpiło 65 zawodników z całej Polski. Szachiści rozegrali 7 rund tempem 10 min + 5 s. na ruch dla zawodnika. Klasyfikację prowadzono w czterech kategoriach wiekowych: do 10 lat, do 13 lat, do 16 lat oraz seniorów, osobno wśród kobiet i mężczyzn. Nasi zawodnicy, pomimo dużej konkurencji, zajęli czołowe lokaty. W kat. wiekowej do lat 16 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, zaś w kat. wiekowej do lat 10 czwarte miejsce zajął Jan Gołębiowski. Pierwszych trzech zawodników w każdej kategorii wiekowej otrzymało pamiątkowe statuetki, a wszyscy pozostali dyplomy za udział w zawodach.

Organizatorami XVI Otwartego Turnieju Szachowego im. Czesława Burdziuka byli: Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu i Akademia Szachowa Sobocińscy. Honorowy patronat nad rozgrywkami objął Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki.

Wszyscy trzej zawodnicy klubu szachowego MOK Debiut Terespol są uczniami Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu, a już niebawem Karol i Krzysztof będą reprezentowali szkołę w finale Lubelskiej Ligi Szachowej w Lubartowie.