100 lat Strażakom i Kominiarzom

03.05.2020 15:59

Dzień Strażaka oraz Kominiarza

4 maja możemy złożyć życzenia przedstawicielom dwóch grup zawodowych – Strażakom oraz Kominiarzom.

Dzień Straży Pożarnej – „Międzynarodowy Dzień Strażaka”, (ang. International Firefighters' Day) jest międzynarodowym świętem strażaków. Obchodzone jest w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana -  patrona strażaków.

W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę

W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Zachęcam do obejrzenia prezentacji o strażaku Florku oraz zdjęć przedstawiających podstawowe wyposażenie strażaka, a także prezentacji na temat pracy Kominiarza.

Atrybuty_strazaka.pdf
      Dzien_Kominiarza_-_4_maja.pdf
      Cieple_zimne_(1).pdf
      Strazak_Florek_i_koty-prezentacja_do_scenariusza_zajec.pdf

Dzień Weterynarza oraz Florystki

26.04.2020 11:46

27 kwietnia obchodzimy kilka nietypowych świąt - tym Dzień Weterynarza oraz Dzień Florysty.

Zawód weterynarza jest niezwykle ważny i bardzo potrzebny – gdy nasze ukochane zwierzątko jest chore, jego pomoc jest niezbędna. Lekarz weterynarz zajmuje się zarówno zwierzętami domowymi, jak i hodowlanymi. To oni niosą pomoc także zwierzętom dzikim, które ulegają wypadkom. Weterynarze wydają opinie oraz orzeczenia lekarsko-weterynaryjne, kontrolują mięsa oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

Aby zostać weterynarzem należy skończyć studia na wydziale medycyny weterynaryjnej, a potem złożyć przysięgę, która łączy się z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii.

Zupełnie innym zawodem jest florysta – w tym wypadku także mamy do czynienia z przyrodą, tylko w innym charakterze. Florysta to osoba, która tworzy dekoracje roślinne – od niewielkich bukiecików, po ogromne przestrzenne konstrukcje.

Floryści dbają o piękny wygląd pomieszczeń, a także zajmują się wizualną oprawą wielu uroczystości.  Florystów spotykamy głownie w kwiaciarniach, ale coraz popularniejsze są już profesjonalne firmy dekoratorskie.

Aby zostać florystą można kształcić się w różny sposób, jednym z nich jest uczestniczenie w kursach oraz szkoleniach florystycznych.

O ile weterynarz powinien być człowiekiem cierpliwym, wrażliwym i troskliwym, to florystę powinny cechować poczucie estetyki, wyobraźni i zdolności manualne. Może ktoś z Was zostanie kiedyś cenionym weterynarzem lub niezwykle kreatywnym florystą?

Starszych uczniów zachęcam do obejrzenia filmików:

KK
    • Wiosna ...cieplejszy wieje wiatr...

21.03.2020 15:23

Tak uczniowie II b przywitali wiosnę:)

Pomagajmy i sprawiajmy radość innym

18.12.2019 19:44

My  uczniowie  z  klas I-III  Szkoły  Podstawowej  pragnąc  sprawić  radość  wszystkim  dzieciom  przebywającym  w  Centrum  Zdrowia  Dziecka, zebraliśmy  79 maskotek  ŚWIEŻAKÓW  i  SŁODZIAKÓW  i  przekazaliśmy zabawki  do  WCK  w  Warszawie.  Maskotki  będą  umilały  pobyt  małych  pacjentów  w  szpitalu  i  sprawią  im  radość,  uśmiech  i szybki  powrót  do  zdrowia.

Uczniowie klas I-III

Pierwszy Dzień Wiosny Szkolnym Dniem Planowania Własnego Zawodu

25.03.2019 20:51

Pierwszy Dzień Wiosny w klasach II oraz III szkoły podstawowej upłynął pod hasłem „Kim chciałbym zostać?”.  Spotkanie rozpoczęli drugoklasiści brawurowym wykonaniem piosenki o kierowcy, którą przygotowali pod okiem p. Elizy Lańskiej. Następnie na scenę wkroczyli trzecioklasiści, którzy przypomnieli popularne wiersze oraz wierszyki dla dzieci. Występ przygotowali wspólnie z wychowawczynią, p. Basią Misiejuk.

Po występach rozpoczęła się zabawa z zawodami. Klasy rywalizowały między sobą w konkurencjach, które nawiązywały do zadań, jakie wykonują przedstawiciele wielu zawodów. Dzieci wcielały  się w rolę pielęgniarki, ale nie po to, by wykonywać zastrzyki, ale za pomocą strzykawki nalać wody do balonu. Rywalizowały ze sobą w kreowaniu szalonych fryzur, czy też sprawdzały swoją wytrzymałość przeciągając linę. Uczniowie odgadywali zagadki dotyczące zawodów, ale także redagowali wierszyki na ten temat.

Wszystkie klasy spisały się znakomicie, dlatego każdy otrzymał drobny upominek. Zabawę z zawodami dzieci zakończyły rewią mody, prezentując przebrania nawiązujące do różnych profesji, a także wspólną fotografią.

Szkolny dzień planowania własnego zawodu zorganizowała p. Kamila Korneluk we współpracy z wychowawcami klas II i III, pedagogiem szkolnym oraz uczennicami klasy 7b.