• Turnieje Szachowe w Kąkolewnicy i Ciechanowcu

   04.04.2024 20:00

   W drugiej połowie marca szachiści MOK Debiut Terespol reprezentowali nasz region na zawodach w Kąkolewnicy i Ciechanowcu.

        W niedzielę 17 marca w Kąkolewnicy odbyły się X Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach Szybkich, w ramach XXIII turnieju z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Radzyńskiego i Wójta Gminy Kąkolewnica. W zawodach starowało łącznie 67 zawodników – 24 zawodników w turnieju juniorskim do 12 lat oraz 43 uczestników w kategorii open.

   Nasi reprezentanci startowali w turnieju juniorów. Po rozegraniu 7 rund wyłoniono najlepszych zawodników. W kat. wiekowej do lat 12 Karol Dajda zajął 3 miejsce, a w kat. wiekowej do lat 9 Jan Gołębiowski zajął 7 miejsce.

   Najlepsi zawodnicy otrzymali okolicznościowe puchary, a każdy z uczestników dostał pamiątkowy dyplom. Dla wszystkich przybyłych przygotowano napoje, gorący bigos i domowe ciasteczka. Organizatorami turnieju byli: Wójt Gminy Kąkolewnica, Lubelski Wojewódzki Związek Szachowy, Radzyński Towarzystwo Szachowe i Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy.

   Z kolei w niedzielę 24 marca w Ciechanowcu rywalizowano w XVI Otwartym Turnieju Szachowym im. Czesława Burdziuka. Do rywalizacji przystąpiło 65 zawodników z całej Polski. Szachiści rozegrali 7 rund tempem 10 min + 5 s. na ruch dla zawodnika. Klasyfikację prowadzono w czterech kategoriach wiekowych: do 10 lat, do 13 lat, do 16 lat oraz seniorów, osobno wśród kobiet i mężczyzn. Nasi zawodnicy, pomimo dużej konkurencji, zajęli czołowe lokaty. W kat. wiekowej do lat 16 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, zaś w kat. wiekowej do lat 10 czwarte miejsce zajął Jan Gołębiowski. Pierwszych trzech zawodników w każdej kategorii wiekowej otrzymało pamiątkowe statuetki, a wszyscy pozostali dyplomy za udział w zawodach.

   Organizatorami XVI Otwartego Turnieju Szachowego im. Czesława Burdziuka byli: Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu i Akademia Szachowa Sobocińscy. Honorowy patronat nad rozgrywkami objął Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki.

          Wszyscy trzej zawodnicy klubu szachowego MOK Debiut Terespol są uczniami Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu, a już niebawem Karol i Krzysztof będą reprezentowali szkołę w finale Lubelskiej Ligi Szachowej w Lubartowie.


    

   Sławomir Leszek, Tomasz Gołębiowski

  • Lubelska Liga Szachowa, Radzyń Podlaski

   17.12.2023 20:57

   We wtorek 12 grudnia br. w Radzyniu Podlaskim rozegrano drugi turniej w tamach I edycji Lubelskiej Ligi Szachowej.

   Zawody zostały rozegrane pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jerzego Rębka i zgromadziły na starcie ponad 100 zawodników. Grano w dwóch grupach podzielonych dodatkowo na kategorie wiekowe do lat 9, 11, 13, 15 i 17 wśród chłopców i dziewcząt. Turniej grupy młodszej 9-13 lat wygrał Jakub Skrzypczak (SP 2 w Radzyniu Podlaskim), zaś grupę starszą (14-17 lat) Szymon Wisznicki (I LO w Radzyniu Podlaskim).

   Szkołę Podstawową Nr 1 w Terespolu reprezentowali: Krzysztof Gołębiowski, Karol Dajda, Wojciech Niedziółko i Jan Gołębiowski. Końcowe wyniki uczniów terespolskiej Jedynki przedstawiają się następująco:

   - Krzysztof Gołębiowski – II miejsce w kat. chłopców do lat 13;

   - Karol Dajda – V miejsce w kat. chłopców do lat 9;

   - Wojciech Niedziółko – VI miejsce w kat. chłopców do lat 9;

   - Jan Gołębiowski – X miejsce w kat. chłopców do lat 9;

   Każdy zawodnik otrzymał na starcie słodki poczęstunek, a po zakończeniu rywalizacji dyplom oraz upominek, którego fundatorami byli współorganizatorzy imprezy: Urząd Miasta w Radzyniu Podlaskim, dyrektor SP nr 2 w Radzyniu Podlaskim Cezary Czarniak i Lubelski Wojewódzki Związek Szachowy.

   Zawody zakończyły rywalizację w naszym rejonie. Kolejny etap zostanie rozegrany w Lublinie, do którego awansuje po dwóch najlepszych zawodników z każdej grupy wiekowej.

   Tomasz Gołębiowski, Sławomir Leszek

  • Lubelska Liga Szachowa - turniej w Białej Podlaskiej

   08.12.2023 08:43
   W sobotę 2 grudnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej odbył się pierwszy z dwóch turniejów szachowych w ramach Lubelskiej Wojewódzkiej Ligi Szachowej Juniorów. Wystartowało 35 zawodników, a prawo gry miały dzieci i młodzież z powiatów: bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego oraz łukowskiego. Szkołę Podstawową Nr 1 w Terespolu reprezentowali: Krzysztof Gołębiowski, Kacper Pawłowski, Karol Dajda, Aleks Kozłowski i Jan Gołębiowski.
   Uczestników zawodów podzielono na dwie grupy turniejowe – w jednej startowały dzieci do lat 11, a drugą stanowiła młodzież do lat 17. W każdym z turniejów rozegrano po 7 rund. Końcowe wyniki uczniów terespolskiej Jedynki przedstawiają się następująco:
   - Krzysztof Gołębiowski – I miejsce w kat. chłopców do lat 13;
   - Karol Dajda – II miejsce w kat. chłopców do lat 9;
   - Kacper Pawłowski – VI miejsce w kat. chłopców do lat 13;
   - Jan Gołębiowski – VII miejsce w kat. chłopców do lat 9;
   - Aleks Kozłowski – VIII miejsce w kat. chłopców do lat 9.
                 Zawody, których współorganizatorami są m.in. Lubelski Wojewódzki Związek Szachowy i Szkolny Związek Sportowy służą nie tylko rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży szkolnej w ramach współzawodnictwa sportowego, ale mają jednocześnie wyłonić wojewódzką kadrę juniorów w poszczególnych grupach wiekowych. Kolejny turniej tego cyklu planowany jest jeszcze w grudniu w Radzyniu Podlaskim.
                                                                                        Tomasz Gołębiowski, Sławomir Leszek
    
  • XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy

   28.11.2022 19:51

   W dniach 10-13 listopada br. w Sarnakach odbył się XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy im. „Bohaterów Akcji V2”. Łącznie we wszystkich kategoriach udział wzięło 92 zawodników reprezentujących: Azerbejdżan, Bośnię i Hercegowinę, Czechy oraz 24 ośrodki szachowe w Polsce. W tym gronie byli zawodnicy Klubu Szachowego MOK Debiut Terespol: Sławomir Leszek, Krzysztof Gołębiowski, Piotr Gołębiowski, Nikita Waraksin oraz Jan Gołębiowski.

   W tak wyśmienitym gronie bardzo dobrze zaprezentowali się terespolscy zawodnicy. Rozegrano trzy turnieje. W klasyfikacji open B przeznaczonej dla zawodników do lat 15 drugie miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski ustępując jedynie Adriannie Staniewicz – kandydatce na mistrzynię FIDE, szóste miejsce zajął Piotr Gołębiowski, a 15 był Nikita Waraksin. Natomiast w kategorii wiekowej przeznaczonej dla chłopców rocznik 2007-2010 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, drugi był jego brat Piotr Gołębiowski, a czwarte miejsce zajął Nikita Waraksin. Rywalizacja była zacięta i trzymała w napięciu do ostatniej partii.

   W kategorii open A trzynaste miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca tych rozgrywek Sławomir Leszek. Rozgrywki stały na wysokim poziomie, a turniej wygrał zawodnik z Azerbejdżanu Sahib Hasanov.

   Z kolei w turnieju szachów błyskawicznych, które jak co roku cieszyły się wielkim zainteresowaniem, swoje pierwsze szachowe kroki stawiał najmłodszy uczestnik tych zawodów, sześciolatek Jan Gołębiowski.

   Jan i Krzysztof Gołębiowscy to uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Terespolu, zaś Piotr Gołębiowski jest tegorocznym absolwentem terespolskiej szkoły.

   Oprócz zmagań sportowych turniej był urozmaicany dodatkowymi atrakcjami. W wolnym czasie szachiści interesowali się sztuką miejscowego artysty plastyka Daniela Ludwiczuka oraz poznali historię Sarnak, a w szczególności historię bohaterskiej akcji zdobycia rakiety V2 przez żołnierzy AK i przekazania jej aliantom. ,,Oni uratowali Londyn” głoszą napisy na muralach w gminie Sarnaki. Była to wartościowa lekcja historii młodym szachistom.

   Patronatem turniej objął wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz, a organizatorami wydarzenia były Szkoła Podstawowa w Sarnakach i ULKS Sarnaki.

   Gratulujemy sukcesu i zapraszamy na zajęcia szachowe do klubu MOK „Debiut” Terespol w każdy wtorek w godz. 17-19 w sali MOK przy stadionie miejskim.

   Sławomir Leszek