• XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy

   28.11.2022 19:51

   W dniach 10-13 listopada br. w Sarnakach odbył się XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy im. „Bohaterów Akcji V2”. Łącznie we wszystkich kategoriach udział wzięło 92 zawodników reprezentujących: Azerbejdżan, Bośnię i Hercegowinę, Czechy oraz 24 ośrodki szachowe w Polsce. W tym gronie byli zawodnicy Klubu Szachowego MOK Debiut Terespol: Sławomir Leszek, Krzysztof Gołębiowski, Piotr Gołębiowski, Nikita Waraksin oraz Jan Gołębiowski.

   W tak wyśmienitym gronie bardzo dobrze zaprezentowali się terespolscy zawodnicy. Rozegrano trzy turnieje. W klasyfikacji open B przeznaczonej dla zawodników do lat 15 drugie miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski ustępując jedynie Adriannie Staniewicz – kandydatce na mistrzynię FIDE, szóste miejsce zajął Piotr Gołębiowski, a 15 był Nikita Waraksin. Natomiast w kategorii wiekowej przeznaczonej dla chłopców rocznik 2007-2010 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, drugi był jego brat Piotr Gołębiowski, a czwarte miejsce zajął Nikita Waraksin. Rywalizacja była zacięta i trzymała w napięciu do ostatniej partii.

   W kategorii open A trzynaste miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca tych rozgrywek Sławomir Leszek. Rozgrywki stały na wysokim poziomie, a turniej wygrał zawodnik z Azerbejdżanu Sahib Hasanov.

   Z kolei w turnieju szachów błyskawicznych, które jak co roku cieszyły się wielkim zainteresowaniem, swoje pierwsze szachowe kroki stawiał najmłodszy uczestnik tych zawodów, sześciolatek Jan Gołębiowski.

   Jan i Krzysztof Gołębiowscy to uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Terespolu, zaś Piotr Gołębiowski jest tegorocznym absolwentem terespolskiej szkoły.

   Oprócz zmagań sportowych turniej był urozmaicany dodatkowymi atrakcjami. W wolnym czasie szachiści interesowali się sztuką miejscowego artysty plastyka Daniela Ludwiczuka oraz poznali historię Sarnak, a w szczególności historię bohaterskiej akcji zdobycia rakiety V2 przez żołnierzy AK i przekazania jej aliantom. ,,Oni uratowali Londyn” głoszą napisy na muralach w gminie Sarnaki. Była to wartościowa lekcja historii młodym szachistom.

   Patronatem turniej objął wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz, a organizatorami wydarzenia były Szkoła Podstawowa w Sarnakach i ULKS Sarnaki.

   Gratulujemy sukcesu i zapraszamy na zajęcia szachowe do klubu MOK „Debiut” Terespol w każdy wtorek w godz. 17-19 w sali MOK przy stadionie miejskim.

   Sławomir Leszek


    

  • IV Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej

   30.11.2021 15:15

   W dniu 20 listopada 2021 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Woli Skromowskiej odbył się IV Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej. Wszystkich obecnych powitał dyrektor placówki Paweł Dobek, wyrażając swój podziw dla szachistów i radość z tego, że szachy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
   Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach: młodszej i starszej, z podziałem na kategorie wiekowe. Wszyscy zawodnicy rozegrali łącznie 7 rund. Mimo pandemii organizatorzy nie musieli martwić się o frekwencję, gdyż w zawodach udział wzięło 76 uczestników z różnych miejscowości województwa lubelskiego. W tym gronie znaleźli się uczniowie ZSP Nr 1 w Terespolu reprezentujący Klub Szachowy MOK Debiut Terespol.
   W końcowej klasyfikacji w kategorii wiekowej do lat 12 szóste miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, co w stawce dwudziestu zawodników jest bardzo dobrym rezultatem. Z kolei w kategorii wiekowej do lat 14 pierwsze miejsce zajął Piotr Gołębiowski, który wyprzedził jedenastu zawodników, w tym triumfatora trzech ostatnich edycji, wygrywając z nim bezpośrednią partię.   
   Wręczenia pucharów dla najlepszych szachistów oraz pamiątkowych medali dla wszystkich uczestników dokonał Wójt Gminy Firlej  Dawid Tarnowski. Żegnając uczestników zapraszał do udziału w kolejnej edycji zawodów już za rok, w trzecią sobotę listopada.

  • XV Międzynarodowy Turniej Szachowy

   08.10.2021 16:45

   W dniach 23-25.09.2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w  Terespolu uczestniczyli w XV Międzynarodowym Turnieju Szachowym im. „Bohaterów Akcji V2” rozgrywanym w miejscowości Borsuki, gm. Sarnaki.

   W turnieju uczestniczyli szachiści z Czech, Francji i Polski, której reprezentanci pochodzili z 16 ośrodków szachowych m.in. Warszawy, Białegostoku, Jastrzębia Zdrój oraz z ościennych województw i powiatów. W tak doborowym gronie bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie reprezentujący Klub Szachowy MOK Debiut Terespol. W kategorii juniorzy młodsi trzecie miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, natomiast w kategorii juniorzy pierwsze miejsce zdobył Filip Samociuk, a trzeci był Piotr Gołębiowski.

   Wielkim zainteresowaniem cieszył się turniej szachów błyskawicznych, który odbył się w dworku państwa Joanny i Franciszka Philippe w Borsukach, do którego zaproszeni zostali również mieszkańcy  Borsuk i okolic.

   Turniej każdego dnia był urozmaicony dodatkowymi atrakcjami. Tradycyjnie zawodnicy mieli możliwość poznania walorów turystyczno krajobrazowych regionu – wycieczka do Mielnika i okolic oraz poznać potrawy regionalne miejscowej kuchni oraz zintegrować się przy wspólnym ognisku.

   Gratulujemy sukcesu i za rok mamy nadzieję na większą liczbę chętnych do udziału w turnieju, a uczniów zapraszamy na zajęcia szachowe do klubu MOK Debiut Terespol w każdy wtorek w godz. 17-19 w sali MOK.

    

   Sławomir Leszek

    

  • Sukcesy w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w szachach klasycznych

   11.09.2021 07:45

   W dniach 17-19 sierpnia w Woli Uhruskiej  odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w szachach. Z dużym powodzeniem startowali w nich nasi uczniowie, reprezentujący MOK Debiut Terespol. Drużynowo zdobyli wicemistrzostwo województwa w składzie: Samociuk Filip, Gołębiowski Piotr, Gołębiowski Krzysztof oraz absolwentka jedynki, Michalak Marta. W zmaganiach indywidualnych mistrzem województwa do lat 14,  został Samociuk Filip na trzecim miejscu zawody ukończył Gołębiowski Piotr. W kategorii do 12 lat, wicemistrzem został Gołębiowski Krzysztof. Serdeczne gratulacje.