• Ale to już było....


          • Ciężko jest żegnać się z nauczycielem, który tak wiele serca, troski i pracy włożył w edukację i wychowanie naszych dzieci. Zmierzyć się z tym faktem musieli rodzice i uczniowie klasy 3c, żegnając Panią Danutę Daniluk i wkraczając już jedną nogą na kolejny etap edukacyjny. Z tej okazji zorganizowano spotkanie integracyjne, którego celem było wspólne spędzenie czasu, jak również wyrażenie wdzięczności za wspaniałe 3 lata pracy z naszymi dziećmi. Miejsce, w którym na uczniów czekało mnóstwo wrażeń, a dorośli mogli spokojnie odetchnąć był FORT VII (ul. Forteczna 6). Oprócz niezliczonych atrakcji: paintball, gry integracyjne, dmuchaniec, wata cukrowa czy pieczenie kiełbasek, na uczestników czekała również imponująca lekcja historii, połączona ze zwiedzaniem Fortów. Po takim dniu pełnym wrażeń można było wreszcie zacząć wakacje. 

            Jeszcze raz dziękujemy Pani Danusi za ogrom pracy, trud, wrażliwość pedagogiczną i zawsze otwarte dla naszych dzieci, ogromne serce! 

            Uczniowie i rodzice klasy 3c 

            (D. Wójcik) 

          • Tuż przed ostatnim dzwonkiem....

          • W środę, tuż przed ostatnim dzwonkiem, klasa 6b wraz z wychowawcą p. B. Badalską wybrała się na rajd rowerowy do Kobylan, by połączyć przyjemne z pożytecznym-przybliżyć historię Dzieła Międzyfortowego Kobylany I i spędzić przyjemnie czas na świeżym powietrzu przed wakacyjną rozłąką. Jedno i drugie zadanie zostało zaliczone na szóstkę. Pan Dominik Litwiniuk zafundował nam piękną lekcję historii, opowiadając o dziedzictwach kulturowych naszego regionu, a o gry i zabawy na świeżym powietrzu zatroszczyli się sami zainteresowani. Pieczenie kiełbasek i słodki poczęstunek dopełniły całości i rajdowcy mogli spokojnie wrócić do swoich domów. Dziękujemy opiekunowi obiektu za miłe przyjęcie i zaopiekowanie się naszą grupą. Z przyjemnością jeszcze do Was wrócimy :-).

            D. Wójcik
            B. Badalska

             
          • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

            24 czerwca 2022 r.

             

             

            9.00 – zakończenie roku szkolnego dla klas I-III szkoły podstawowej

            9.30 – zakończenie roku szkolnego dla klas IV-VIII szkoły podstawowej

            O GODZ. 8.00 W KOŚCIELE PARAFIALNYM ZOSTANIE ODPRAWIONA MSZA ŚWIĘTA

          • Praca chemika

          •  

            W czerwcu dzieci z grup 6-latków uczestniczyły w zajęciach umożliwiających poznanie zawodu chemika. W ramach współpracy z przedszkolem rodzice będący pracownikami laboratorium chemicznego zaprezentowali pokazy chemiczne. Informacje i ciekawostki przekazane w trakcie spotkania zobrazowały prace w laboratorium chemicznym. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wysłuchały informacji i uczestniczyły w doświadczeniach.

             

          • Ogólnopolski Finał Igrzysk Dzieci w piłce nożnej- Głuchołazy

          • W dniach 16.06.-19.06 2022r w Głuchołazach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu uczestniczyli Ogólnopolskim Finale Igrzysk Dzieci w piłce nożnej. W zawodach tych udział brały najlepsze drużyny z poszczególnych województw, nasza szkoła zajęła VII m.

          • Wycieczka klas V do Białegostoku

          • Wycieczka do Białegostoku odbyła się w piątek 10 czerwca. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: Va, Vb oraz Vc, pod opieką pani Bogumiły Tymoszuk, pani Anna Puczki oraz pani Ewy Bloch. Rozpoczęła się ona od zwiedzania  Stadionu Miejskiego. Obecnie na stadionie swoje mecze rozgrywa występująca w Ekstraklasie Jagiellonia Białystok.
            Następnym punktem wycieczki było Epi-Centrum Nauki, Centrum Naukowe,  które znajduje się na terenie Stadionu Miejskiego. Skorzystaliśmy z Wystawy Głównej, na terenie której znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych i obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych.
            Po wizycie w Epi-Centrum przyszedł czas na obiad, na który wybraliśmy się do Galerii Handlowej Biała. Przy okazji dzieci skorzystały z wolnego czasu i zakupiły pamiątki.
            Po obiedzie, pełni sił  wybraliśmy się na spacer po Białymstoku zaczynając od Pałacu oraz Parku Branickich. Odwiedziliśmy również Rynek Kościuszki - główny plac Białegostoku, gdzie znajduje się Ratusz oraz malownicze kamienice. Zwiedzanie zakończyliśmy przy pomniku Księdza Jerzego Popiełuszki.
            Szczęśliwie powróciliśmy do Terespola późnym wieczorem.
            Anna Puczka
             
        • Mali przyjaciele alpak
          • Mali przyjaciele alpak

          • W poniedziałek 13 czerwca czterolatki z naszego przedszkola wyruszyły na kolejną już wycieczkę – tym razem odwiedziły „Alpakaland” w Ogrodnikach.
            Pobyt w tym wyjątkowym miejscu maluchy rozpoczęły od zabaw na bardzo rozbudowanym i urozmaiconym placu zabaw. Dzieci skakały na trampolinach, zjeżdżały na mini tyrolce, pokonywały tory przeszkód czy bawiły się w piaskownicy. Maluchy mogły poza tym układać klocki, ale także odpoczywać na hamakach oraz huśtawkach. Nasze czterolatki znakomicie odnalazły się w tym dziecięcym raju, niestrudzenie zaliczając kolejne atrakcje, a w między czasie urządzając piknik na trawie.
            Główną atrakcją było oczywiście głaskanie oraz karmienie alpak, które bardzo radośnie reagowały na zachwycone nimi dzieciaki. Czterolatki miały okazję przebywać z alpakami zarówno w ogrodzonej przestrzeni, jak i później na placu, na który alpaki zostały wypuszczone przez ich właścicielkę.
            Wiele radości sprawiło maluszkom także karmienie świnek morskich, czy owieczek, które zdecydowanie polubiły nasze przedszkolaki.
            Pobyt w „Alpakalndzie” zakończył się obiadem – czterolatki z apetytem zajadały kiełbaski z ogniska. Maluchy wróciły do przedszkola bardzo zmęczone, ale pełne wrażeń i niezwykle zadowolone z wycieczki, którą zorganizowały wychowawczynie – Kamila Korneluk, Marzenka Grygorowicz oraz Ilona Białowąs, zaś w opiece pomagały panie Ela i Magda oraz mamy naszych przedszkolaków.

                                                                                                                              KK

             
          • XIX Olimpiada Przedszkolaka

          • XIX Olimpiada Przedszkolaków

                        9 maja na terenie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego miała miejsce XIX Olimpiada Przedszkolaków. Zoorganizowana została przez Klub Olimpijczyka funkcjonujący przy ALO pod kierownictwem pana Andrzeja Korbala i Krystyny Pucer wraz z  młodzieżą . Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.  Piknik olimpijski odbył się już po raz XIX , po dwóch latach przerwy spowodowanej przez pandemię.
             

          • Święta Królowa Jadwiga w szkole podstawowej w Terespolu

          • 8 czerwca 2022r.  - ten dzień nie był zwyczajnym w historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu. Gospodarzem uroczystości był dyrektor szkoły Zenon Iwanowski. Impreza została zorganizowana we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol i odbywała się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Wpisuje się ona w program Samorządu Województwa Lubelskiego WARTO BYĆ POLAKIEM. Jego celem jest  pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych. Nad jej  przebiegiem czuwali: wicedyrektor Edyta Krzemińska i Eugeniusz Badalski. Odsłonięcie pomnika Patronki zgromadziło uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników placówki, mieszkańców Terespola i okolicznych miejscowości. Swoją obecnością zaszczyciło również wielu znamienitych gości.

            Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonały następujące osoby: Wicewojewoda Lubelski  Robert Gmitruczuk, Dyrektor Biura Senatora RP Grzegorz Bierecki oraz Biura Posła na Sejm RP Dariusza Stefaniuka  w osobie Kamila Paszkowskiego, Dyrektor Kancelarii Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Radosław Kozak, Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Dariusz Litwiniuk, Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk, Przewodniczący Rady Miasta Terespol Jarosław Tarasiuk, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Terespol Ewa Zając. Nie zabrakło przedstawiciela Społecznego Komitetu Budowy pomnika św. Królowej Jadwigi a zarazem Przewodniczącej Rady Rodziców Ewy Androsiuk oraz przedstawiciela  darczyńców - Sławomira Kropiwca. Emerytowanych nauczycieli reprezentowała Teresa Lańska, a uczniów - Amelia Kral oraz Jakub Łoś. 

            Niezwykłą była chwila, gdy pomnik św. Królowej Jadwigi wykonany z piaskowca przez  Wojciecha Chudasia ukazał się zebranym. W tym momencie był  obecny sztandar szkoły. Po raz  pierwszy pod przewodnictwem szkolnego chóru Corda VOX kierowanego przez Tomasza Jezuita odśpiewano hymn szkoły, stworzony z myślą o tej uroczystości. Następnie Ks. Proboszcz  Zbigniew Hackiewicz i Ks. Proboszcz Jarosław Łoś poświęcili pomnik, po czym nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Patronki przez przedstawicieli uczniów naszej szkoły: Julię Wakulewicz, Julię Marczewską oraz Pawła Jurka.

                        Potem zebrani zostali przeniesieni w czasy Królowej Jadwigi dzięki artystycznemu talentowi i grze aktorskiej uczniów, którzy pod opieką nauczycielki historii Iwony Gryszko przygotowali krótkie przedstawienie. Program artystyczny uświetnił chór Corda Vox pod batutą Tomasza Jezuita, a także prowadzony przez niego zespół seniorów Echo Polesia.

                        Po tej części uroczystości goście mieli okazję do wygłoszenia przemówień, których tematem przewodnim była działalność św. Królowej Jadwigi w kontekście dzisiejszych zmian następujących na obszarze województwa lubelskiego. Głos zabrali: Wicewojewoda Lubelski  Robert Gmitruczuk, Dyrektor Biura Senatora RP Grzegorz Bierecki oraz Biura Posła na Sejm RP Dariusza Stefaniuka  w osobie Kamila Paszkowskiego, Dyrektor Kancelarii Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Radosław Kozak oraz Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk. Następnie dyrektorowi Zenonowi Iwanowskiemu wręczona została Nagroda Burmistrza Miasta Terespol. Dyrektor również wręczył nagrody podległym pracownikom. Za swoją twórczą działalność zostali także docenieni uczniowie, którym za udział w konkursach związanych z postacią patronki dzień wcześniej zostały rozdane nagrody.  Zebrani mieli możliwość podziwiania ich prac na specjalnie przygotowanej wystawie, wkomponowanej w scenerię wydarzenia.

                        Po zakończonej uroczystości goście degustowali potrawy regionalne przygotowane przez młodzież we współpracy z miejscową restauracją Galerią Smaków.

            Św. Królowa Jadwiga została patronką szkoły  w 23.11.2011r.  Pomysłodawcą imienia był nauczyciel Marek Ferens. Propozycja ta spotkała się z aprobatą wśród uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły. Marek Ferens był niezwykłą osobistością Terespola, społecznikiem, któremu zawdzięcza się nie tylko imię szkoły podstawowej, lecz również wiele innych, cennych inicjatyw.

            Odsłonięcie pomnika Świętej  Królowej Jadwigi w dniu obchodów 25-lecia wyniesienia jej na ołtarze jest wyrazem tego, że Patronka stała się kimś wyjątkowym dla mieszkańców Terespola i okolic. Wymownym jest fakt, że w tym dniu towarzyszono też Markowi Ferensowi w jego ostatniej drodze.  Został pochowany na miejscowym cmentarzu komunalnym, ale pamięć o wartościach, którym hołdował, będzie żywa.  Z tego powodu w czasie uroczystości szkolnej oddano cześć  byłemu nauczycielowi Markowi Ferensowi minutą ciszy.

            Uroczystość odsłonięcia pomnika Patronki szkoły podstawowej - Świętej Królowej Jadwigi jest zwieńczeniem działań, których inicjatorem był dyrektor Zenon Iwanowski.  Modernizacja budynku pozwoliła na unowocześnienie warunków do nauki i pracy. Rewitalizacja terenu przyszkolnego nie tylko wpłynęła na estetykę miejsca. Przed szkołą można zobaczyć Dąb Trzeciego Tysiąclecia im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Jest to hołd złożony  Polakowi -  autorytetowi moralnemu, współtwórcy przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.  Od teraz naprzeciwko tego pomnika znajduje się pomnik św. Królowej Jadwigi. Ma on swoją obecnością przypominać o wartościach ważnych dla każdego  Polaka - wiedzy, mądrości, dobroczynności,  poświęceniu, patriotyzmie, europejskości. Sylwetka św. Królowej Jadwigi przypomina więc o wartościach, na których wyrosła kultura europejska, a jednocześnie inspiruje  Polaków do rozwoju, nowatorstwa.

                        Święta Królowa Jadwiga to patronka, która jest wzorcem osobowym, tak bardzo potrzebnym młodemu człowiekowi na starcie w dorosłe życie. Potrzebnym również nauczycielom - wychowawcom, pracownikom szkoły, rodzicom – wszystkim uświadamia, o  tym, jak ważne jest wsparcie dawane innym. Dzięki temu człowiek może się rozwijać w wielu aspektach. Od teraz jej postać teraz będzie wszystkich witać i przypominać, w jakim kierunku należy dążyć w swoim życiu.

          • VI m w FINALE WOJEWÓDZKIM CZWÓRBOJU LA

          •            Szóste miejsce w Finalele Wojewódzkim w czwórboju lekkoatletycznym zajęli uczniowie SP nr 1 w Terespolu. Zawody odbyły się 8 czerwca  w odległym Biłgoraju. Szkołę reprezentowali : Lewczuk Szymon, Kozłowski Michał, Szczygieł Daniel, Machnowski Jakub, Guziuk Jakub, Szeląg Jakub. Najlepszą szkołą okazała się SP 9 Zamość. Na podium znaleźli się również SP 8 Chełm i SP 3 Lubartów. Gratulacje kolejnego, dużego sukcesu.

          • Festyn w Domu Dziecka

          •  

            3 czerwca uczniowie ALO w Terespolu oraz nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu zorganizowali festyn dla wychowanków z Domu Dziecka w Maniach z okazji Dnia Dziecka . Wspólnie z Eweliną Królik, Anną Antoniuk, Agnieszką Kulicką opiekunem z ALO p. Paulą Bartkowicz, młodzież przygotowała cudowne atrakcje. Były przebieranki w urocze postacie, bańki mydlane, malowanie twarzy, kwiatki oraz pieski z dmuchanych balonów. W międzyczasie chłopcy zaktywizowali niektórych do gry w piłkę, a kto poczuł się głodny bądź spragniony mógł zajrzeć do altanki i zjeść domowe ciasto ( przygotowane przez uczniów ALO) oraz upieczone na ognisku kiełbaski. Ogromną niespodziankę sprawiły prezenty jakie zawieźliśmy dzięki ofiarności mieszkańców Terespola. Największą zaś atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia udostępniona dzięki uprzejmości pani Animator Kultury Iwony Waszczuk, https://m.facebook.com/animator.zabawy.iwona.waszczuk/ której serdecznie dziękujemy. Wszyscy spędzili bardzo miło czas, uśmiechom i radości nie było końca. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym!

          • Finał Województwa Lubelskiego w piłce nożnej chłopców

          • 6.06.2022r. w Lubartowie został rozegrany Finał Województwa Lubelskiego w piłce nożnej chłopców w kategorii Igrzyska Dzieci. W zawodach uczestniczyło 5 najlepszych drużyn z naszego województwa.
            Reprezentowały one Biłgoraj, Chełm,Opole Lubelskie, Werbkowice i Terespol.
            Nasza drużyna okazała się najlepsza zdobywając tytuł Mistrza Województwa.
            W dniach 16-19.06.2022r w Głuchołazach będziemy brali udział w  Ogólnopolskich Igrzyskach Dzieci w piłce nożnej.

          • Finał Rejonu w piłce nożnej chłopców

          • 3.06.2022r w Białej Podlaskiej został rozegrany Finał Rejonu w piłce nożnej chłopców w kategorii - Igrzyska Dzieci.

            Uczniowie naszej szkoły okazali się najlepsi, w finale pokonali szkołę z Łukowa 5:2 zapewniając sobie udział w Finale Wojewódzkim.

          • Finał Województwa Lubelskiego z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku

          • 31.05.2022r w Międzyrzecu Podlaskim odbył się Finał Województwa Lubelskiego z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, w kategorii U10 i U12 chłopców.
            Drużyna U12 przegrała w ćwierćfinale z późniejszym zwycięzcą tej kategorii Lublinem.
            Drużyna U10 spisała się bardzo dobrze zajmując wysokie III m.

        • Ekokulturalne przedszkole
          • Ekokulturalne przedszkole

          • Trzylatki oraz czterolatki z naszego przedszkola od września do maja brały czynny udział w projekcie ,,Ekokulturalne Przedszkole". Jest to II edycja projektu realizowanego przez wydawnictwo Bliżej Przedszkola, poświęconego różnorodnym akcjom na rzecz naszej planety.

            Maluchy wykonały dziewięć ,,eko -wyzwań" – każdy miesiąc dotyczył innych działań promujących ekologiczne postawy. W naszym przedszkolu pojawiły się ,,hotele dla owadów” oraz ciesząca się ogromnym zainteresowaniem ,,kuchnia błotna". Dzieci sadziły także kwiatki, zakładając na parapetach mini ogródki, przerabiały stare zimowe ubrania na zabawki oraz stworzyły „eko-pożeracza nakrętek”. Maluchy nauczyły się także segregować papier i wykorzystywać wielokrotnie już zapisane kartki.

              Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały z pomocą wychowawczyń, a przy niektórych działaniach także przy współudziale rodziców polecone im zadania, bez wątpienia wykształcając pozytywne postawy.  Projekt w grupie trzylatków realizowała Katarzyna Karmasz, natomiast w grupie czterolatków Kamila Korneluk.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do ich realizacji. Za wykonanie wszystkich dziewięciu wyzwań otrzymaliśmy tytuł ,,Ekokulturalnego Przedszkola".
             

            K. Karmasz, K. Korneluk


            certyfikat-10-przedszkole-miejskie-nadbuzanskie-skrzaty-w-terespolu_(1).pdf
          • SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI URZĘDU CELNO- SKARBOWEGO

          • W środę 1 czerwca gościliśmy funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno- Skarbowego w Białej Podlaskiej. Na małej sali gimnastycznej odbyły się dwa spotkania zarówno dla klas I- IV, jak i V- VIII. Były one zorganizowane w  ramach programu poznawania przez uczniów różnych zawodów. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat zadań i roli służby celno- skarbowej. Poznali zagadnienia dotyczące odprawy i kontroli celno- skarbowej towarów, sprzętu wykorzystywanego przy kontroli i zasad bezpiecznego przekraczania granicy. Dowiedzieli się również co podróżni mogą zabrać ze sobą w bagażu osobistym, a jakich rzeczy bezwzględnie przewozić przez granicę nie wolno. Pokazy uatrakcyjnił czworonożny funkcjonariusz- Wigo. Wszyscy uczniowie z wielką ciekawością słuchali o pracy funkcjonariuszy Urzędu Celno- Skarbowego.

            Opracowała: Ewelina Królik

          • Dzień Dziecka w klasie IIa

          • Jest wiele dni w roku, które dzieci bardzo lubią, niewątpliwie jednym z nich jest  1 czerwca-Dzień Dziecka. Uczniowie klasy IIa również postanowili uczcić swoje święto. Wspólnie z wychowawczynią  P. Edytą Krzemińską i P. Eweliną Królik wybrali się do ,,Galerii Smaków”. W Restauracji na uczniów czekały same niespodzianki. Dzieci zasiadły do pięknie przygotowanych stołów, gdzie mogły spędzić wspólnie czas. Na sali panowała wyjątkowa atmosfera. Zajadały się pyszną pizzą, a na deser jadły lody. Na koniec otrzymały balony z lizakami. Dzieci były zadowolone i żałowały, że taki dzień jest tylko raz w roku. Za tak wspaniałą niespodziankę dziękujemy naszym rodzicom.

                                                                                                                  Edyta Krzemińska

                                                                                                                      Ewelina Królik