• Maluchy witają Panią Jesień
     • Maluchy witają Panią Jesień

     • Niezwykle wesołe i pełne atrakcji było powitanie jesieni w grupach trzylatków oraz czterolatków. Obchody rozpoczęły się już 22 września w grupie trzylatków, którym o nowej porze roku opowiadała wystrojona w jesienne kolory wychowawczyni Kasia Karmasz. Dzieci oglądały piękne jesienne ilustracje i podziwiały dary jesieni.

      Z kolei 23 września wszystkie grupy wzięły udział w wesołych tańcach oraz zabawach przygotowanych przez wychowawczynie Wiesławę Sacharczuk, Ilonę Szczepańską-Huk oraz Kamilę Korneluk. W głównej roli wystąpiła pani Marzenna Grygorowicz, organizatorka Dnia Jesieni w przedszkolu, która specjalnie na tę okazję przebrała się za Panią Jesień i porwała wszystkie maluchy do wspólnej zabawy. Pani Marzenka przygotowała najmłodszym także jesienne konkursy- dzieci zgadywały, jaki owoc próbując mając zakryte oczy, czy też celowały orzeszkami do celu i odpowiadały na jesienne zgadywanki.

      Dzień Jesieni bardzo podobał się naszym najmłodszym przedszkolakom, a złocista jesień zagościła w naszym przedszkolu.

       

      Wychowawczynie trzylatków oraz czterolatków

    • Spotkanie z pielęgniarką
     • Spotkanie z pielęgniarką

     • 22 września gościliśmy w naszym przedszkolu panią pielęgniarkę Barbarę Kozaczuk, która opowiedziała naszym najmłodszym przedszkolakom o swojej pracy. Pani pielęgniarka wytłumaczyła maluchom, jakie obowiązki należą do pielęgniarek zarówno w przychodni, jak i w szpitalu. Opowiedziała trzylatkom oraz czterolatkom jak zostać pielęgniarką i jak wiele przyjemności, mimo trudności, sprawia jej praca. Pani Barbara powtórzyła z maluchami zasady higieny, tak ważne w czasie epidemii koronawirusa, ze szczególnym uwzględnieniem mycia rąk. Pani pielęgniarka zaprosiła dzieci do odwiedzenia przychodni, po której obiecała grupy oprowadzić.

      Spotkanie odbyło się w ramach działań związanych z doradztwem zawodowym realizowanym w przedszkolu. Pani pielęgniarka odwiedziła maluchy na zaproszenie wychowawczyni Kamili Korneluk.

     • 5 - latki świętują Dzień Kropki

     • Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i budzenia wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci "The Dot" (czyli "Kropka"). 15 września obie grupy uczciły to święto poprzez wspólne gry i zabawy, zadania matemtyczne oraz pracę plastyczną. Poznały także historię "Kropki" poprzez obejrzenie bajki.

      R. Bednarzak

      A. Antoniuk

    • Czterolatki świętują Dzień Kropki
     • Czterolatki świętują Dzień Kropki

     • Czterolatki z naszego przedszkola włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki, który przypada 15 września. To nietypowe święto zostało ustanowione w 2008 roku, a zostało zainspirowane książką Petera H. Reynoldsa „Kropka”, opowiadającej o małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a, i zyskała popularność na całym świecie. Święto Kropki obchodzone jest w 108 państwach. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość dzieci oraz zachęcać ich do tworzenia. 

      Nasze maluchy wysłuchały historii Vashti i bardzo trafnie wskazały na jej przesłanie – głośno stwierdzając, że to książka o tym, że każde dziecko ma talent. Następnie młodzi artyści wykonali piękne obrazki - oczywiście w roli głównej wystąpiły papierowe kropki różnej wielkości oraz koloru. Piękne prace zostały wyeksponowane na przedszkolnym korytarzu, aby także rodzice mogli podziwiać talenty swoich pociech.

      Dzień Kropki przygotowały wychowawczynie Kamila Korneluk oraz Ilona Białowąs.

       

      KK

     • Dzień Kropki

     • "Międzynarodowy Dzień Kropki", to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. W 2003 roku wszystko się rozpoczęło.  Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci "The Dot" (czyli "Kropka"), w której opowiedziano historię małej  Vashtii.  Dzięki mądrej nauczycielce od plastyki i kropce, nieśmiała dziewczynka, uwierzyła w siebie i swoje możliwości oraz poznała swój talent. Idąc za ideą święta uczniowie klas II uczcili "Święto kreatywności” wykonując wspaniałe "kropkowe" dzieła sztuki. Wyjątkowe Kropki zaprojektowane przez uczniów można podziwiać na korytarzu szkolnym. Każda praca jest prawdziwym dziełem sztuki. Kropka stała się motywem przewodnim tego dnia. Dzieci przyszły do szkoły ubrane w kropki. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, "Dzień Kropki" jest dobrym pretekstem do pokazania go światu.

      Edyta Krzemińska
      Eliza Lańska
      Ewelina Królik

     • Uroczystość w naszej szkole

     •     W piątek 10 września 2021 roku w naszej szkole dokonano  poświęcenia pamiątkowej tablicy przy dębie Trzeciego Tysiąclecia im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego posadzonego przed ponad 15 laty. 
      Nie bez powodu, ów dąb nosi imię Wielkiego Polaka, ponieważ w niedzielę 12 września b.r. w Warszawie odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku, obrońcy praw człowieka, męża stanu, wielkiego syna narodu polskiego, patrioty i niezłomnego syna Kościoła. Uroczystość beatyfikacji miała odbyć się we wrześniu 2020 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Jednak ze względu na trwającą w tym okresie pandemię Covid-19, została przesunięta o rok.
         Aktu poświęcenia tablicy dokonał ks. Paweł Paszkiewicz w obecności v-ce dyrektora szkoły, Pana Waldemara Czerko. Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz miasta Terespol, Pan Jacek Danieluk. Ze względu na trwającą wciąż pandemię, w uroczystości nie mogła uczestniczyć cała społeczność szkolna, lecz tylko delegacje poszczególnych klas, niektórzy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.
           Odsłonięcia pamiątkowej tablicy u podnóża rosnącego dębu, dokonały cztery osoby: v-ce dyrektorzy szkoły, Pani Edyta Krzemińska oraz Pan Waldemar Czerko, emerytowana nauczycielka Pani Teresa Lańska oraz uczennica klasy VIIIC Aleksandra Utko. 
         Uroczystość ta przypomina nam o wartościach życia Wielkiego Polaka, który był wybitnym przywódcą duchowym, wielkim autorytetem moralnym, współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Wierzymy, że oręduje za nami teraz z nieba i z góry nam błogosławi.

      Anna Tomczuk

     • Sukcesy w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w szachach klasycznych

     • W dniach 17-19 sierpnia w Woli Uhruskiej  odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w szachach. Z dużym powodzeniem startowali w nich nasi uczniowie, reprezentujący MOK Debiut Terespol. Drużynowo zdobyli wicemistrzostwo województwa w składzie: Samociuk Filip, Gołębiowski Piotr, Gołębiowski Krzysztof oraz absolwentka jedynki, Michalak Marta. W zmaganiach indywidualnych mistrzem województwa do lat 14,  został Samociuk Filip na trzecim miejscu zawody ukończył Gołębiowski Piotr. W kategorii do 12 lat, wicemistrzem został Gołębiowski Krzysztof. Serdeczne gratulacje.

       

     • WYPRAWKA SZKOLNA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

     • WYPRAWKA SZKOLNA UCZNIA KLASY  PIERWSZEJ

      na rok szkolny 2021/2022

      * 2 zeszyty w dwie linie (kolorowe linie), 16  kartkowe  do edukacji polonistycznej,
      * 3 zeszyty w kratkę 16 kartkowe (edukacja matematyczna, j. angielski),
      * 1 zeszyt  czysty do edukacji przyrodniczej,
      * zeszyt w kratkę do religii,   
      * 2 teczki z gumką na rysunki,                                          
      * ryza papieru do ksero na cały rok             
      * kredki ołówkowe i świecowe,
      * nożyczki
      * farby plakatowe, pędzelki, kubek na wodę do farb,    
      * piórnik z wyposażeniem (zatemperowane ołówki, długopisy, linijka, gumka do ścierania, klej),
      * strój gimnastyczny (krótkie granatowe spodenki i biała koszulka),
      * woreczek na strój gimnastyczny,
      *obuwie na zmianę w worku (podeszwa gumowa),
      Wszystkie   przedmioty należy  podpisać.
      Materiały i zestawy kreatywne na zajęcia plastyczno- techniczne, zostaną zakupione we wrześniu.

     • Tuż przed wakacjami .....

     •   Rozmowy pod chmurką, chłodzenie się mżawką i bajka na dużym ekranie to tylko niekóre z atrakcji, jakie czekały uczniów klasy 5b podczas wycieczki, zorganizowanej przez panią B. Badalską. Po okresie zdalnego nauczania taki wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę. Wśód atrakcji dnia znalazły się: wizyta w kinie, wspólna pizza, lody oraz odpoczynek na zielonej trawce w Parku Radziwiłłów. Ale zdecydowanie największą wartością wyjazdu była możliwość zintegrowania się i wspólnego spędzenia czasu, o czym świadczyły nieustające rozmowy i śpiewy wycieczkowiczów. Mamy nadzieję, że ten wyjazd będzie jednym z wielu, które czekają nas w kolejnych latach szkolnej nauki.   
                                                                                                                                                                           D. Wójcik

     • Konkursy

     • W tym roku w dość nietypowy sposób uczniowie klas 1-3 zostali nagrodzeni za udział w różnego rodzaju konkursach, organizowanych przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Uroczystość odbyła się w scenerii ogródka szkolnego. Wszyscy nagrodzeni otrzymali książeczki i pamiątkowe dyplomy.
     • 18 Dywizja Zmechanizowana, 1 Warszawska Brygada Pancerna szkoliła naszych uczniów i przedszkolaków

     • Klasa OPW w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu objęta jest patronatem 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. generała Tadeusza Kościuszki oraz 18. Siedleckiego Batalionu Dowodzenia.  Dzięki lokalnej współpracy obu szkół, ekipa wojskowych odwiedziła i naszą szkołę. Nasi uczniowie mogli:  zobaczyć specjalistyczny wojskowy sprzęt, m.in. maski przeciwgazowe, saperki, nosze, radiotelefony, lornetki, repliki różnorodnej broni, przybory  do walki wręcz. Odbyły się też zajęcia praktyczne – udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz możliwość zwiedzenia wozu bojowego i karetki wojskowej.

     • Bezpieczne wakacje

     • Dnia 17.06. 2021 roku młodsze klasy szkoły podstawowej i zerówki uczestniczyły w spotkaniu z policjantami – Komendantem Komisariatu Policji Krzysztofem Gdulą i funkcjonariuszami Eugeniuszem Badalskim oraz Arkadiuszem Kamińskim.

      Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom na jakie zagrożenia mogą być narażone podczas wakacji. Pan Badalski w niezwykle ciekawy sposób przy akompaniamencie gitary przedstawił niebezpieczeństwa i zagrożenia oraz to, w jaki sposób im zapobiegać. Na zadawane przez niego pytania dzieci odpowiadały bardzo chętnie, wykazując się rozległą wiedzą z zakresu ruchu drogowego oraz kontaktu z nieznajomymi. Spotkanie z funkcjonariuszami uczuliło uczniów na zagrożenia oraz dało wiele radości, tym bardziej, że na koniec goście rozdali uczniom zestawy gadżetów odblaskowych. Nauczyciele wyrażają nadzieję, że spotkanie zaowocuje tym, iż po wakacjach wszystkie dzieci spotkają się ze swoimi nauczycielami całe i zdrowe.

      Bezpiecznych wakacji!

      Zestawy gadżetów odblaskowych oraz publikacje  książkowe dla dzieci klas 1-3 zostały przekazane przez Panią dyrektor Euroregionu Bug Galinę Grabarczuk.

     • ,,Śpiewający Słowik”

     • Uczennica naszej szkoły Małgorzata Wasiluk (4a) zakwalifikowała się do Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,ŚPIEWAJĄCY SŁOWIK”.

      Eliminacje powiatowe do tego konkursu odbyły się, niestety jeszcze zdalnie, 28 maja w Sławatyczach. Aby je przejść, należało wysłać nagrania dwóch piosenek. Małgosia nagrywała je w szkolnej pracowni muzycznej pod okiem instruktora – nauczyciela muzyki. (foto nr 1. 2.)

      Sławatyckie jury było zachwycone jej wykonaniem utworów: ,,Boję się” oraz ,,Piosenka o muzyce” więc przyznało naszej artystce nominację do konkursu o randze wojewódzkiej. (foto nr 3.)

      Finał konkursu odbywał się w 14 i 15 czerwca w Rykach na profesjonalnej scenie kina RENESANS. Podzielony był na 4 kategorie wiekowe. Małgosia wystąpiła w drugim dniu, a w jej kategorii znalazło się 17 najlepszych wykonawców z całego województwa lubelskiego. Wykonywała ,,Piosenkę o muzyce” (foto nr 4.) Występy wszystkich 77 wykonawców oceniało profesjonalne jury, które zwróciło uwagę na Małgosię zauważając jej walory głosowe, jednak miejsca w czołówce i awans na międzynarodowy festiwal w Pacanowie wywalczyły inne dzieci, zapewne z większym doświadczeniem scenicznym…

      Młoda wokalistka z Terespola była jednak zadowolona z występu, a najbardziej ze zdobytego doświadczenia scenicznego, którego nie dawały udziały on-line. Oprócz prawdziwych oklasków po występie, pamiątkowego dyplomu i nagród od sponsora otrzymała gratulacje od jurorów, z którymi mogła też się sfotografować (Foto nr 5. z Wandą Kwietniewską i Wojciechem Cugowskim).

      Życzymy Małgorzacie wielu takich przyjemnych doznań i wytrwałości w rozwoju talentu. Niech nadal z dumą reprezentuje Terespol i Szkołę, zdobywając nagrody i uznanie publiczności. Gratulujemy Rodzicom Małgosi Wasiluk i życzymy im jeszcze wielu powodów do dumy.

       

      Tomasz Jezuit