• Poznawali tradycje i kulturę polską

28.08.2018 13:46

Przez niemal dwa tygodnie, bo od 6 do 17 sierpnia 2018 r,  szesnastoosobowa grupa z Motykał nieopodal Brześcia na Białorusi przebywała w Terespolu, uczestnicząc w koloniach organizowanych przez Wspólnotę Polską, oddział w Sielcach we współpracy z Urzędem Miasta w Terespolu w ramach akcji „Lato z Polską”, przedsięwzięcia finansowanego ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Młodzież oraz towarzyszące im opiekunki tuż po przyjeździe serdecznie powitali burmistrz miasta Jacek Danieluk, dyrektor ZSP nr 1 Zenon Iwanowski oraz sekretarz miasta Józef Paderewski, życząc wielu wspaniałych chwil spędzonych w naszym kraju.

Opiekujące się grupą nauczycielki ZSP nr 1 w Terespolu Edyta Krzemińska, Kamila Korneluk oraz Katarzyna Polaczuk przygotowały ciekawy program zajęć oraz wycieczek, aby pokazać młodzieży bogatą tradycję oraz kulturę polską i piękne krajobrazy nadbużańskich miejscowości. W Kostomłotach goście z Białorusi wysłuchali historii parafii neounickiej, natomiast w Jabłecznej podziwiali piękny Monastyr Świętego Onufrego. Nastolatkowie odwiedzili także Kodeń oraz Janów Podlaski. Wiele emocji wzbudził wyjazd do Warszawy, gdzie młodzież spacerowała po ZOO oraz Starym Mieście.

W trakcie trwania obozu nastolatkowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, tkackich oraz ceramicznych. Brali udział w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz zabawach w Aquaparku w Siedlcach. Ogromną radość sprawił gościom z Białorusi mecz piłki nożnej rozegrany z uczniami terespolskiej Jedynki, a także pokaz psów wicemistrzów Europy w Super Pro Toss&Fetch, przygotowywanych przez Joannę Korbal.

Dwa tygodnie spędzone w Polsce przyniosły młodzieży z Białorusi niezwykle wiele wrażeń, niesamowitych wspomnień oraz nowych przyjaźni nawiązanych z rówieśnikami z Terespola, które obiecali kontynuować po powrocie do rodzinnych domów.

Kamila Korneluk

• Podsumowanie obozu polsko-niemieckiego „Nadbużańska przygoda”

24.02.2016 21:33

W dniach 30 czerwca – 4 lipca w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu odbywał się obóz polsko-niemiecki „Nadbużańska przygoda”, w którym uczestniczyło 22 uczniów z Loevenbergu w Niemczech oraz 26 uczniów terespolskiej Jedynki.

Młodzież przez pięć dni brała udział w wielu zajęciach i warsztatach, których głównym celem była integracja i bliższe poznanie kultur oraz obyczajów obu krajów. Pierwszy dzień uczestnicy obozu spędzili na terenie szkoły, grając i bawiąc się w hali sportowej. Cały wtorek młodzież przebywała w Serpelicach, gdzie pod czujnym okiem instruktorów uczestniczyła w zajęciach survivalowych oraz terenowych. Najwięcej emocji wzbudził zjazd na linie oraz wspinaczka na ściankę skałkową, zaś salwy śmiechu wybuchały podczas wyścigu na skrzynkach i zapalaniu ognia.

Kolejny dzień obozu rozpoczął się od warsztatów: plastycznych, graffiti, tanecznych oraz fotograficznych. Młodzież ozdabiała torby, malowała graffiti, uczyła się ludowego tańca, a także robiła zdjęcia w terenie. Po południu cała grupa wyruszyła do Białej Podlaskiej na basen, zwiedzanie miasta oraz zakupy.

W czwartek młodzież uczestniczyła w warsztatach, przygotowując się do prezentacji, jaka miała miejsce wieczorem. Obozowicze przedstawili efekty swojej pracy podczas uroczystego podsumowania, w którym udział wzięli rodzice, opiekunowie, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Terespol. Wieczór zakończył się ogniskiem połączonym z dyskoteką, podczas których obozowicze mogli się jeszcze lepiej poznać.

Piątek, ostatni dzień obozu, rozpoczął się od ewaluacji oraz pakowania i przygotowywania do podróży. Tuż przed południem młodzież z Niemiec wyruszyła do domu, po bardzo ciepłym i pełnym łez pożegnaniu. Podczas tych pięciu dni uczestnicy obozu z obu krajów bardzo się zaprzyjaźnili i nieustannie wyrażali nadzieję na kolejne spotkania.

Obóz polsko-niemiecki sfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Rada Rodziców. To wyjątkowe spotkanie zorganizowały nauczycielki ZSP nr 1 w Terespolu Anna Warakomska i Jolanta Konarska we współpracy z dyrektorami szkoły Zenonem Iwanowskim oraz Edytą Krzemińską.

Kamila Korneluk

• Foto-reportaż z survival w Serpelicach

24.02.2016 21:31

We wtorek 1 lipca ponad czterdziestoosobowa grupa polsko-niemieckiej młodzieży znakomicie bawiła się podczas szeregu zajęć przygotowanych przez instruktorów survivalu w Serpelicach. Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu oraz szkoły w Loewenberg w Niemczech m.in. rozpalali ogień, zjeżdżali na linach czy wspinali się na ściankę skałkową. Pobyt obozowiczów w Serpelicach współfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

• LISTA UCZESTNIKÓW OBOZU POLSKO - NIEMIECKIEGO NADBUŻAŃSKA PRZYGODA

• OBÓZ POLSKO – NIEMIECKI Nadbużańska Przygoda

24.02.2016 21:22

REGULAMIN REKRUTACJI

W imprezie będą mogli wziąć udział uczniowie gimnazjum i VI klas szkoły podstawowej, którzy spełniają wszystkie warunki:

-   mają co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania na I półrocze;

-   otrzymali co najmniej dobrą ocenę z języka angielskiego na I półrocze;

-   aktywnie uczestniczą w życiu szkoły (konkursy przedmiotowe i artystyczne, zawody sportowe, akcje charytatywne, wolontariat, gazetka szkolna, chór i inne).

Pierwszeństwo udziału w programie mają uczniowie, którzy nie uczestniczyli w podobnej imprezie w Niemczech w 2012r.

Jeżeli liczba chętnych przekroczy liczbę wolnych miejsc, wówczas przewidywana jest dodatkowa rekrutacja. Powstanie także lista rezerwowa.

Nabór odbywa się do dnia 2 czerwca 2014r.

Zgłoszenia prosimy składać do pań Anny Warakomskiej i Jolanty Konarskiej.