• A Ty spoczywasz spokojnie, rozkazów nie wydajesz (…)

• 16.09.2020 09:28
      • „ A Ty spoczywasz spokojnie, rozkazów nie wydajesz (…) To też nie umarłeś Generale!

W naszych umysłach żyjesz dalej (…) ¹

13 września bieżącego roku  w Terespolu odsłonięto tablicę oraz pomnik upamiętniające gen. dyw. Franciszka Krajowskiego. O tej znakomitej postaci, bohaterowi wojny polsko –bolszewickiej walczącemu m.in. pod Brodami, nad Wkrą, na Polesiu i Wołyniu sam Marszałek Piłsudski mówił „Dobry, energiczny, niebojący się ryzyka dowódca”.

Oprócz tablicy i pomnika  bohaterowi, który przez pewien czas mieszkał w naszym mieście poświęcono skwer w centrum  miasta. Podczas uroczystości upamiętniających

gen. F. Krajowskiego naszą szkołę godnie reprezentowali dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

[1] Tekst mowy pogrzebowej z pogrzebu gen. Krajowskiego w zbiorach Prochowni Terespol