• Spotkanie z pracownikiem IPN - Żołnierze wyklęci.

   • 14.03.2017 20:15
   • Ku pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
    W związku z obchodami dnia „Żołnierzy Wyklętych” naszą szkołę odwiedził znamienity gość w postaci pani Agnieszki Jaczyńskiej- pracownika Instytutu Pamięci Narodowej (oddziału w  Lublinie).
     W ramach spotkania prelegentka opowiedziała młodzieży gimnazjalnej o sytuacji Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, a kontynuowali swoją walkę o niepodległość z nowym okupantem w postaci władzy sowieckiej. Pani Jaczyńska przybliżyła młodzieży okoliczności przejęcia władzy przez komunistów w Polsce po  1944 roku  i skutkach tego wydarzenia. Gimnazjaliści poznali wiele interesujących faktów dotyczących żołnierzy niezłomnych, ich działalności, funkcjonowaniu w nowej komunistycznej rzeczywistości i  sposobach walki. W drugiej części swojego wystąpienia prelegentka zaprezentowała młodzieży i zebranym film przybliżający postać kpt Wacława Rejmaka ps „Ostoja”. Film jest częścią z 80 - częściowego boxu filmowego, który dzięki przychylności IPN wzbogacił zasoby naszej biblioteki szkolnej.
    Tematyka spotkania wzbudziła wśród młodzieży bardzo duże zainteresowanie, a spotkanie pokazało, iż temat żołnierzy niezłomnych nie jest obcy młodzieży naszej szkoły.

    E. Rudzka

   • Wróć do listy artykułów