• 28.11.2019roku w Międzyrzecu Podl. odbył się Finał Powiatu Bialskiego w Szachach Drużynowych. W zawodach tych wystąpili uczniowie naszej szkoły. W Igrzyskach Dzieci czyli uczniów klas VI-IV i młodszych nasi szachiści zajęli dopiero 3 miejsce. Zostali wyprzedzeni nie tylko przez SP nr 3 w Miedzyrzecu Podl. ale też przez szkołę w Misiach...obie drużyny zdobyły po 6 pkt. Graliśmy w składzie Samanta Kamińska, Filip Samociuk, Mikołaj Lesik i Piotr Gołębiowski.
  Jeszcze gorzej spisali się nasi starsi koledzy. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej czyli klasy VII-VIII zajęli dopiero 4 miejsce wyprzedzeni nie tylko przez dwie szkoły z Międzyrzeca,  ale też z Łomaz. Tu drużyna grała w składzie: Natalia Kral, Mateusz Pastuszuk, Kacper Machnowski i Dawid Zasiuk.
  Misie to mała miejscowość gdzie w szkole realizuje się program "Szachy w szkole". W efekcie w rywalizacji okazała się lepsza od Terespola...miejscowości o takich tradycjach szachowych?!

  Opiekun: Marek Ferens

  Tekst i foto: Marek Ferens

  05.12.2019 13:55 | więcej »
 • W dniu 16 listopada 2019 r. rozpoczęto X Bialską Ligę Szachową od turnieju szachowego w Białej Podlaskiej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia. Szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 odnieśli znaczące sukcesy.

  Samociuk Filip z klasy szóstej zajął pierwsze miejsce w kategorii klas 4-6. W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajął Krzysiu Gołębiowski. W turnieju pierwszy raz zagrał najmłodszy uczestnik z Terespola Wojtuś Niedziółko w wieku 5 lat zajął 8 miejsce na 12 zawodników klas 1-3 będąc jeszcze przedszkolakiem. Serdecznie gratulujemy dla Wojtusia i życzymy wytrwałości w rozwijaniu umiejętności  szachowych. Zapraszamy 14 grudnia 2019 r. do Łomaz.

   

  Marek Ferens, Sławomir Leszek

  18.11.2019 13:49 | więcej »
 • W dniu 14.10.2018 r zakończył się kolejny turniej szachowy w ramach Grand Prix Terespola sesja III. W turnieju rywalizowało 33 zawodników z Białej Podlaskiej, Łomaz, Konstantynowa, Terespola, Grabanowa, Międzyrzeca Podlaskiego mieliśmy zaszczyt gościć zawodników z Chełma, Wierzbicy oraz Sarnak.

  W klasyfikacji do 12 lat zwyciężyli:

  1.Gołębiowski Piotr   -  Terespol,

  2.Lesik Mikołaj          -  Terespol,

  3.Dragan Patryk         -   Wierzbica.

  W kategorii do 18 lat:

  1.Drozd Mikołaj         - Chełm,

  2.Niczyporuk Jakub   - Konstantynów,

  3.Tymoszuk Robert    - Międzyrzec Podlaski.

  W kategorii kobiet:

  1.Szymańska Joanna

  2.Sacharczuk Karolina

  3.Golwiej Paulina      wszyscy z Sarnak.

  W kategorii open:

  1.Dudek Marcin

  2.Pawłowski Dariusz

  3.Ferens Marek        wszyscy z Terespola.

   

     Podczas otwarcia turnieju  wspomniane zostało o niedawno zmarłym naszym koledze i miłośniku szachów św. p. Leonie Kuprysiu uczciliśmy to chwilą ciszy i zadumy.

     Partnerem naszego klubu jest grupa MamyCzas Terespol zajmująca się inicjowaniem i moderowaniem życia kulturalnego Terespola.

  W organizacji turnieju pomogli nam zaprzyjaźnione Stowarzyszenie „Bugowiaki”, Urząd Miasta Terespol, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, Miejska Biblioteka Publiczna w Terespolu oraz niezawodne grono licznych sponsorów.

  Organizatorzy Klub Szachowy MOK „Debiut” Terespol zapraszają już w niedalekim terminie na czwartą sesję Grand Prix Terespola oraz podsumowanie wszystkich sesji i wyłonienie mistrza i mistrzyni Terespola w czterech kategoriach wiekowych.

  29.10.2018 13:01 | więcej »
 • IV Międzynarodowe Sarnackie Spotkania Szachowe odbyły się w Serpelicach w dniach 2-6 07. 2018 roku. Brali w nich udział szachiści z Polski, Ukrainy, Czech i Białorusi. W obozie szachowym w uroczym pensjonacie „Urocza” nasz Klub Szachowy MOK " Debiut" Terespol reprezentowało 8 osób: Marek Ferens, Sławomir Leszek, Mateusz Prokopiuk, Marta Michalak, Piotr i Krzysio Gołębiowscy, Kacper Marciniuk i Mikołaj Lesik. Również  w tym samym ośrodku  mieszkali szachiści z MUKS Gambit Międzyrzec Podl. z niezmordowanymi Bożeną i Tadeuszem Węgrzyniakami. Przez pięć dni codziennie  mieliśmy okazje integrować się wspólnie! Codzienna gra w szachy była połączona z wieloma innymi atrakcjami jak park linowy, rejs statkiem , ogniska, spotkanie z bractwem kurkowym, poznawanie wraz z przewodnikiem uroków i historii Serpelic. Organizator Pan Wojciech Szymański zapewnił wypełnienie czasu wolnego do ostatniej minuty przed ciszą nocną. Za to należą się mu bardzo szczere podziękowania! Zawody przebiegały w miłej atmosferze bariery językowe nie stanowiły problemu. Dlatego już dzisiaj możemy zapewnić o naszym uczestnictwie w następnych szachowych spotkaniach Sarnackich.

  Sławomir Leszek i Marek Ferens

  04.08.2018 22:37 | więcej »
 • 28.04.2018 rok.

  Kolejny szósty już turniej odbył się w przepięknym pałacyku w Roskoszy. Wzięło w nim udział tylko 78 szachistów, w tym 12 uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu pod opieką Marka Ferensa, a  wyjazd kolejny raz zasponsorował nam Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk.

  W piękny wiosenny ciepły dzień walczyliśmy o kolejne punkty do końcowej klasyfikacji. Podsumowujące zawody odbędą się 26 maja w Serpelicach, gościnnie u Pana Wojtka Szymańskiego. Tu zostaną wręczone nagrody najlepszym szachistom z powiatu bialskiego i nie tylko. Przypomnę, że całą ligę bialską sędziowali Marek Uściński z Łomaz i Tadeusz Węgrzyniak z Miedzyrzeca Podl.

  W Roskoszy najlepiej wypadł Marek Prokopiuk, który w swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce -  Gimnazjum chłopcy.

  Marta Michalak zajęła 5 miejsce w kategorii dziewcząt szkół gimnazjalnych.

  Piotr Gołębiowski był szósty, Filip Samociuk ósmy w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI, a Krzyś Gołębiowski uplasował się na 8 miejscu w kategorii uczniów szkół podstawowych klas I-III.

  Pozostała część naszych uczniów pojechała bardziej po naukę …natomiast z różnych względów  (mecz piłki nożnej- dużo szachistów to piłkarze, wesela, spotkania rodzinne, grille i inne towarzyskie sytuacje) na zawody nie pojechało!?

  Chciałbym dodać, że planujemy jeszcze uczestniczyć w turnieju międzynarodowym w Serpelicach w dniach 2-5 lipca 2018roku. Będzie to nagroda dla najlepszych terespolskich szachistów, którzy będą mieli okazję zmierzyć swoje siły z najlepszymi zawodnikami z Białorusi, Czech, Słowacji , Serbii i Węgier!!!

  Tekst i foto: Marek Ferens

  07.05.2018 22:43 | więcej »
 • 22 kwietnia. Niedziela. 
  Sala konferencyjna przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu.

  Zawody szachowe zgromadziły 41 osób z Terespola, Miedzyrzeca Podl., Łomaz, Białej Podl., Konstantynowa, Sarnak, Chełma , Wojsławic i Lublina. Były to już ostanie zawody przed wakacjami.
  Wyniki wiosennej rywalizacji przedstawiają się następująco:
  1.Mateusz Prokopiuk         -Terespol.
  2.Marek Uściński            - Łomazy.
  3.Jakub Niczyporuk          -Konstantynów.
  4.Grzegorz Olichwirowicz   -Biała Podl.
  5.Arkadiusz Łuczkiewicz     -Wojsławice.
  6.Mikołaj Drozd              -Chełm.
  Natomiast w poszczególnych kategoriach uzyskano wyniki:
  Kobiety:
  1.Paulina Golwiej       -Sarnaki.
  2.Karolina Sacharczuk  -Sarnaki.
  3.Hanna Nurzyńska       -Międzyrzec Podl.
  Chłopcy do lat 12.
  1.Mikołaj Drozd            -Chełm.
  2.Mateusz Pastuszuk  -Terespol.
  3.Mikołaj Lesik          -Terespol.
  4.Piotr Gołębiowski -Terespol.
  Chłopcy do lat 18. 
  1.Jakub Niczyporuk            -Konstantynów
  2.Grzegorz Olichwirowicz -Biała Podl.
  3.Wiktor Kukawski             -Międzyrzec Podl.
  Open.
  1.Mateusz Prokopiuk      -Terespol.
  2.Marek Uściński              -Łomazy.
  3.Arkadiusz Łuczkiewicz  -Wojsławice.

  Turniej przebiegał w miłej i rodzinnej atmosferze. Tradycyjnie już nie mógłby się odbyć gdyby nie pomoc pracowników Urzędu Miasta Terespol oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, małżeństwu Magdy i Jarka Nurzyńskich, którzy wspierali głównych organizatorów klub szachowy MOK „Debiut”  Terespol w osobach Marka Ferensa i Sławomira Leszka. Dziękujemy uczniom Zespołu Szkół Publicznych nr 1 im. św. Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, którzy bardzo licznie stawili się na turniej! 
  Zapraszamy wszystkich miłośników królewskiej gry na spotkanie w Terespolu z okazji trzeciego szachowego cyklu jesiennego, który odbędzie się zapewne pod koniec września 2018 roku.

  Tekst: Marek Ferens i Sławomir Leszek. Foto: Marek Ferens

  01.05.2018 20:49 | więcej »
 • Dnia 17 marca 2018 roku odbył się trzeci rzut VIII Bialskiej Ligi Szachowej w Miedzyrzecu Podl.
  Turniej zgromadził 81 zawodniczek i zawodników. Terespol reprezentowało 19 szachistów z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu.
  Zawody dały możliwość zdobycia kategorii szachowych. Aż siedmiu naszych uczniów wypełniło normy na V-tą i IV-tą kategorię szachową.
  Są to:
  Kategoria czwarta. Mateusz Pastuszuk i Mikołaj Lesik.
  Kategoria piąta. Aleks Kral, Kacper Marciniuk, Krzysztof Gołębiowski, Dawid i Jakub Zasiukowie.

  W całym turnieju trzecie miejsce zajął Marek Prokopiuk!


  Kolejny turniej w ramach bialskiej ligi szachowej odbył się w Rokitnie dnia 14 kwietnia. Wzięło w nim udział także 81 osób, w tym 10 szachistów z Terespola.
  Najlepiej wypadł Krzyś Gołębiowski, który w silnej stawce zajął 2 miejsce. Marta Michalak była szósta. 

  Następnym bardzo ważnym wydarzeniem szachowym były I Mistrzostwa Powiatu Bialskiego Juniorów w Szachach Szybkich, które odbyły się w Międzyrzecu Podl. 15 kwietnia br.
  Ponownie bardzo dobrze wypadł Krzysztof Gołębiowski. W kategorii do 10 lat zajął IV miejsce. Marta Michalak była druga w kategorii do lat 19- tu.
  W kategorii do lat 14 -tu Piotr Gołębiowski był siódmy a Filip Samociuk dziewiąty.
  Dobrym prognostykiem na dziś i przyszłość są liczne turnieje szachowe w powiecie bialskim, co procentuje dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży tą królewska grą!!!
  Znaczący wpływ na to ma powstałe w tym roku stowarzyszenie klubów szachowych pod nazwą Bialski Regionalny Związek Szachowy, którego członkiem jest m.in. MOK „Debiut” Terespol.

  Tekst Marek Ferens i Sławomir Leszek Foto: Marek Ferens

   
  19.04.2018 09:23 | więcej »
 • W dniu 18.03.2018 r. w Kąkolewnicy odbył się turniej szachowy w ramach Grand Prix Lubelszczyzny w szachach szybkich. W zawodach uczestniczyło dwóch zawodników z klubu szachowego MOK „Debiut” Terespol Gołębiowski Piotr i Krzysztof w swoich kategoriach wiekowych zajęli następujące miejsca Krzysio był 4 a Piotr 7. Była to kolejna dobra postawa szachistów z Terespola oraz pozwoliło to im nabrać doświadczenia w zawodach coraz to wyższej rangi. Pokładamy nadzieję na dalszy rozwój jako dobrze zapowiadających się zawodników. Uczęszczają do Zespołu Szkół nr 1 w Terespolu im. Królowej Jadwigi.

  13.04.2018 22:00 | więcej »

 • Łomazy 17.02 2018rok

  To był już drugi rzut ligi szachowej. Tym razem pojechaliśmy do Łomaz. Było nas 18 uczniów i dwóch opiekunów: Marek Ferens i Sławek Leszek. Wszyscy uczniowie reprezentowali Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu i jednocześnie klub szachowy MOK Debiut Terespol.

  Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy  panią dyrektor Wińską i Marka Uścińskiego. Była grochówka ciastka, herbata i kawa. Sędziował Tadeusz Węgrzyniak z Międzyrzeca Podl.

  Najlepiej wypadł Marek Prokopiuk, który w swojej kategorii wiekowej uczniów gimnazjum zajął pierwsze miejsce, a w całym turnieju był drugi. Startowało 98 szachistów z Terespola, Białej Podl., Miedzyrzca Podl., Łomaz, Konstantynowa, Kocka, Misiów oraz bardzo silne ekipy z Sarnak i Radzynia Podl.

  Szachiści z Międzyrzeca biorą udział w programie „Szachy w szkole”.

  Bardzo dobrze wypadł też Krzysio Gołębiowski, który w swojej kategorii wiekowej uczniów klas I-III szkoły podstawowej zajął IV miejsce, Kuba Kosak był siódmy, a w tej kategorii wiekowej startowało aż 22 chłopaków!

  Czwarte miejsce zdobyła też Marta Michalak w kategorii gimnazjum dziewcząt!

  W najsilniej obsadzonej kategorii chłopców klas IV-VI szkól podstawowych, gdzie startowało aż 32 szachistów Mateusz Pastuszuk zajął wysokie IX miejsce, Mikołaj Lesik XII a Kacper Machnowski XIII.

  Niestety brakuje nam dziewcząt i to jest nasze duże zmartwienie…

  Nasze wyniki byłyby zapewne znacznie lepsze gdyby nie startowały bardzo silne ekipy z Sarnak i Radzynia Podl., które nie przynależą do powiatu bialskiego.

  Bardzo mocna jest drużyna z Międzyrzeca Podl. Tam jednak od lat prowadzi się obowiązkowe zajęcia w szkole już od klas przedszkolnych!? W takiej rywalizacji Terespol nie ma szans…..

  To, że szachy istnieją w Terespolu zawdzięczamy dwom panom, którzy nazywają się…..jeden to Marek Ferens a drugi to Sławomir Leszek, którzy pracują  społecznie z dziećmi i młodzieżą już od wielu lat. Zresztą Terespol od zawsze miał tradycje szachowe.

  Wszystkich chętnych chcących poznać tę królewską grę zapraszam na zajęcia do MOK w Terespolu w każdy poniedziałek w godz. 17.30- 20.00.

  Na koło szachowe zapraszam tylko maluczkich …..we środy i czwartki.

  Następny turniej w ramach ligi szachowej odbędzie się 3 marca w Konstantynowie a potem jedziemy do Międzyrzeca Podl. 17 marca.

   

  Tekst i foto: Marek Ferens

  21.02.2018 13:21 | więcej »
 • Pierwszy z cyklu 7 turniejów szachowych odbył się w Terespolu  w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Publicznych nr 1. Turniej otworzył Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk witając licznie zgromadzonych zawodników z całego powiatu i nie tylko, życząc każdemu wygranej.

     W zawodach uczestniczyło 83 zawodników z Terespola, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Sarnak, Radzynia Podlaskiego, Kąkolewnicy, Łomaz, Misie, Sławatycze, Rogoźnicy, Grabanowa i Sielczyka.

     Wśród tej grupy uczestniczyło 17 zawodników ze szkoły nr 1 w Terespola. Po raz pierwszy dołączyli do nas zawodnicy z Radzynia Podlaskiego pod opieką Pana Adama Pękały.

      Nasza rodzina szachowa rozrasta się poza powiat bialski na powiaty radzyński, międzyrzecki i łosicki. W turnieju uczestniczyli uczniowie ze szkół średnich, gimnazjów, podstawowych a nawet z przedszkoli najmłodsi to Joanna Wedziuk, Dominik Malaśkiewicz oraz Mihail Smerachanski.

      W całym turnieju zwyciężył Marek Prokopiuk z gimnazjum w Terespola.

  Szkoły podstawowe dziewczęta z klas 1-3 zwyciężyły:

  1. 1.Aleksandra Korowajczuk,

  2. 2.Nikola Adamowicz,

  3. 3.Karolina Tymoszuk.

  Szkoły podstawowe chłopcy z klas 1-3:

  1. 1.Nikodem Boreta,

  2. 2.Aleksander Kalan,

  3. 3.Bartosz Harasim.

  Szkoły podstawowe dziewczęta z klas 4-6:

  1. 1.Hanna Nurzyńska,

  2. 2.Karolina Sacharczuk,

  3. 3.Aleksandra Marciniuk.

  Szkoły podstawowe chłopcy z klas 4-6:

  1. 1.Wojciech Pękała,

  2. 2.Andrzej Pietkiewicz,

  3. 3.Mateusz Pastuszuk.

  Gimnazjum dziewczęta:

  1. 1.Paulina Golwiej,

  2. 2.Joanna Szymańska,

  3. 3.Aleksandra Lisiecka.

  Gimnazjum chłopcy:

  1. 1.Marek Prokopiuk,

  2. 2.Paweł Kołodziej,

  3. 3.Dawid Lutkiewicz.

  Szkoły średnie dziewczęta:

  1. 1.Andżelika Petruczenko,

  2. 2.Malwina Lewandowska.

  Szkoły średnie chłopcy:

  1. 1.Jakub Niczyporuk,

  2. 2.Grzegorz Olichwirowicz,

  3. 3.Piotr Antoniuk.

    Przyjemnym przerywnikiem turnieju była pyszna zupa pomidorowa przygotowana przez Panie kucharki ze szkoły. Nie zabrakło kompotu, kawy, herbaty oraz coś słodkiego.

  Organizatorami głównymi wszystkich turniejów jest radny powiatowy Marek Uściński oraz miłośnicy szachów Tadeusz Węgrzyniak z małżonką, Wojciech Szymański, Adam Pękała.

  W Terespolu za organizację tak wspaniałej imprezy należą się podziękowania Dyrekcji Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu Panu Zenonowi Iwanowskiemu oraz Waldemarowi Czerko. Ze strony Urzędu Miast dziękujemy Burmistrzowi Jackowi Danielukowi oraz Klubowi Szachowemu MOK „Debiut” Terespol w osobach Sławomira Leszka, Marka Ferensa.

      Zachęcamy inne szkoły do przyłączenia się do cyklu turniejów. Następny jest planowany na 17.02.2018 r. w Łomazach. Szczegóły zostaną ogłoszone w prasie lokalnej i na stronie chessarbitra.

   

   

                                                Tekst i foto Marek Ferens, Sławomir Leszek

  24.01.2018 14:15 | więcej »
 • Oficjalne podsumowanie turnieju zamieściłem wcześniej na naszej stronie szkolnej. Teraz chciałbym skupić się na wynikach uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu.

  W ostatnim cyklu rozegranym 3 grudnia 2017 roku na 41 osób wystartowało aż 15 naszych szachistów, w III sesji było nas 16 uczniów!!!

  Jak pisaliśmy wcześniej z Panem Sławkiem współorganizatorem turnieju z niżej podpisanym zawody zakończyły się ogromnym sukcesem organizacyjnym i sportowym!

  Do Terespola przyjeżdżają najlepsi szachiści z powiatu bialskiego i nie tylko  dlatego szczególnie muszą cieszyć dobre wyniki naszych uczniów!

  Punktowaliśmy wszystkie turnieje promując tych którzy uczestniczyli w zawodach największa ilość razy.

  W kategorii kobiet drugie miejsce zajęła Marta Michalak ustępując tylko Hannie Nurzyńskiej z Międzyrzeca Podl.

  Kategorie do 18 lat obsadziliśmy dwoma uczniami. Drugi był Marek Prokopiuk a trzecie miejsce zajął Piotr Pytka. Tu najlepszym okazał się Jakub Niczyporuk z Konstantynowa.

  Najsilniej obsadzona była kategoria do lat 12 gdzie sklasyfikowano aż 35 osób.

  W niej wzięło udział aż 16 naszych szachistów.

  Tu bezkonkurencyjny był Wiktor Kukawski z Białej Podl. Uczniowie z terespolskiej podstawówki zajęli następujące miejsca.

  3. Mateusz Pastuszuk

  4. Mikołaj Lesik

  5. Piotr Gołębiowski

  6. Kuba Machnowski z klasy I. Ogromny sukces w konfrontacji ze starszymi kolegami z klas IV i V.

  7. Kacper Machnowski

  9. Jakub Pastuszak

  10. Jakub Kosak

  12. Filip Samociuk

  13. Łukasz Osiński

  14. Krzysio Gołębiowski z klasy I.

  15. Szymon Leonienko

  20. Mateusz Osiński

  22. Kacper Marcciniuk

  25. Dawid Zasiuk

  25 Dawid Labrenz…

  Opiekun Marek Ferens w kategorii open zajął 6 miejsce.

  Na zakończenie chciałbym dodać ze tak dobre wyniki szachowe to efekt ciężkiej pracy na kole szachowym, oraz na zajęciach klubu szachowego MOK  „Debiut” Terespol prowadzonych przez Marka Ferensa i Sławomira Leszka.

  Zajęcia w klubie szachowym odbywają się w każdy poniedziałek w MOK Terespol sala 34 w godzinach 18.00-20.00.

  Chciałbym przypomnieć ze w styczniu 2018 roku rozpoczynamy rozgrywki Bialskiej Ligi Szachowej. Pierwszy rzut odbędzie się najprawdopodobniej w Terespolu 13 stycznia sobota godz. 10. Termin ten nie jest jeszcze pewny, ponieważ nie był konsultowany z   p. Dyrektorem Zenonem Iwanowskim.

  Tekst i foto: Marek Ferens

  21.12.2017 09:18 | więcej »
 • Turniej 4 sesji finałowej odbył się w sali bankietowej Galerii Smaków w Terespolu. Zgromadził 41 zawodników z: Terespola, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Łomaz, Sarnak, Konstantynowa, Piszczaca i Nowosiółek oraz sześciolatka z Białorusi.

   

  WYNIKI 4 sesji:

  kategoria kobiet: 1. Aleksandra Lisiecka z Sarnak, 2. Hanna Nurzyńska z Międzyrzeca Podlaskiego, 3. Paulina Golwiej z Sarnak,

  kategorii do lat 12: 1. Wiktor Kukawski z Międzyrzeca Podlaskiego, 2. Karol Petruczenko z Międzyrzeca Podlaskiego, 3. Jakub Machnowski z Terespola,

  kategoria do lat 18: 1. Jakub Niczyporuk z Konstantynowa, 2. Marek Prokopiuk z Terespola, 3. Piotr Pytka z Terespola,

  kategoria Open: 1. Benedykt Onufrijuk z Nowosiółek, 2. Mateusz Prokopiuk z Terespola, 3. Witold Pytka z Terespola,

  O godz 13 odwiedził nas Burmistrz miasta Terespol - Jacek Danieluk dodając otuchy dla zawodników z Terespola. Po trzech rundach ogłoszono przerwę na degustację wyrobów oferowanych przez kuchnię restauracji Galeria Smaków.

   

  VII Szachowe Grand Prix Terespola w za rok 2017 klub MOK Debiut Terespol uważa za bardzo udany. Łącznie w 4 sesjach uczestniczyło 188 szachistek i szachistów z województwa lubelskiego i mazowieckiego. Udział wzięli także zawodnicy z zagranicy. Z USA Jacek Ferens i z Białorusi Mihal Smerachanski - lat 6.

   

  Wyniki VII Szachowego Grand Prix Terespola:

  Kategoria KOBIET:

  1. 1.Hanna Nurzyńska z Międzyrzeca Podlaskiego,

  2. 2.Paulina Golwiej z Sarnak,

  3. 3.Marta Michalak z Terespola,

  Kategoria do 12 LAT:

  1. 1.Wiktor Kukawski z Międzyrzeca Podlaskiego,

  2. 2.Karol Petruczenko z Międzyrzeca Podlaskiego,

  3. 3.Mateusz Pastuszuk z Terespola,

  Kategoria do 18 LAT:

  1. 1.Jakub Niczyporuk z Konstantynowa,

  2. 2.Marek Prokopiuk z Terespola,

  3. 3.Piotr Pytka z Terespola,

  Kategoria Open:

  1. 1.Mateusz Prokopiuk z Terespola,

  2. 2.Sławomir Leszek z Terespola,

  3. 3.Witold Pytka z Terespola.

  Zwycięscy otrzymali okazałe puchary, medale i nagrody rzeczowe.

  Każda sesja miała swoje istotne wydarzenie szachowe, kulinarne i charytatywne. Były pączki, pizza oraz zbiórka na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnej Kamili Tarasiuk. Dzięki Terespolskiemu Studiu Filmowemu zostaliśmy uwiecznieni na filmie na Youtube. Organizatorzy są zadowoleni że w Terespolu przybywa entuzjastów tej królewskiej gry, szczególnie wśród najmłodszych.

  Wszystkie prace związane z organizacją nie miały by miejsca gdyby nie wsparcie władz Terespola w osobie burmistrza Jacka Danieluka, który nas zaszczycał na każdej sesji. Waldemara Bujalskiego bez którego nie mielibyśmy tak pięknych plakatów i dyplomów. Pani dyrektor MOK Terespol Annie Pietrusik oraz naszemu przedstawicielowi do mediów Łukaszowi Pogorzelskiemu. Nieodzowną pomoc okazał nam Pan Jarosław Nurzyński zapewniając sprzęt do sędziowania. Szczególne podziękowania należą się naszym miejscowym biznesmenom, instytucjom i osobom prywatnym których chcieliśmy wymienić.

  Dziękujemy naszym sponsorom i miłośnikom szachów:    

  • Fundacja „Spróbuj Ponownie z Nami”,

  • Stowarzyszenie „Bugowiaki”,

  • Fundacja SEDEKA „Zdążyć z pomocą”,

  • Hurtownia ,,Pantera" - Jerzy Jaworski,

  • Ubezpieczenia - Wioletta i Grzegorz Maksymiuk,

  • NZOZ ,,Medyk" - Alicja Majorczyk,

  • PHU EVITA - Ewa Androsiuk,

  • NZOZ - Cezary Düm,

  • Gabinet Stomatologiczny - Elżbieta Malec,

  • Gabinet Stomatologiczny - Jerzy Wasilewski,

  • Sklep RTV/AGD ,,Kozak Center" - Radosław Kozak,

  • Sklep Wędkarski ,,AGA" - Jacek Górecki,

  • Kwiaciarnia ,,Orchidea" - Renata Demczuk,

  • Kwiaciarnia ,,Czerwony Mak" - Anna Fiłanowicz,

  • Skład Budowlany ,,Rebutr II" - Władysław Grzelak,

  • PHU ,,Andropol" - Andrzej Czubaszek,

  • Kancelaria Finansowo-Księgowa ,,Libra" - Waldemar Czarnecki,

  • Kancelaria Adwokacka - Andrzej Philips,

  • Kancelaria Notarialna - Stefan Durlej,

  • Zakład Wulkanizacyjny ,,Henry" - Henryk Masiuk,

  • Ubezpieczenia - Monika Rafałko,

  • Gabinet Stomatologiczny - Krzysztof Ochijewicz,

  • AGRO Centrum - Andrzej Szymaniuk,

  • Bar ,,Horst" - Bartek Terpiłowski,

  • Hurtownia RTV/AGD - HELJOS,

  • Agrocentrum - Anna Denisiuk,

  • Nasze Apteki,

  • Sklep z art. Dziecięcymi ,,Puchatek" - Janina Kotowska,

  • PHU Info Serwis - Mariusz Kozioł,

  • Ewa i Marek Michalak,

  • Pizzeria ,,Solare" - Radosław Bancarzewski,

  • Pizzeria ,,Mamma Mia" - Natalia Wierzbicka, Mateusz Ferens,

  • Studio fotograficzne - Katarzyna i Dariusz Bielińscy,

  • Restauracja ,,Galeria Smaków" - Agnieszka Drab.

   

  Organizatorzy zapraszają chętnych i miłośników szachów na rok 2018. Najbliższy turniej odbędzie się 28. 01. 2018 r. jako turniej z cyklu pod patronatem Senatora RP Grzegorza Biereckiego oraz Fundacji „Kocham Podlasie”.

   

  Tekst Klub Szachowy MOK Debiut Terespol

  Foto - Terespolskie Studio Filmowe

  11.12.2017 22:00 | więcej »
 • Bardzo dobrze wypadła drużyna z gimnazjum która zajęła II miejsce. Do zwycięstwa zabrakło małego punkciku czyli wygrania jednej partii w ostatnim meczu z Jelnicą …a tak na półfinał do Parczewa pojechała drużyna z Międzyrzeca Podl.

  Nasz zespół wystąpił w składzie: Marek Prokopiuk, Kacper Wieczorek, Piotr Pytka i Marta Michalak.

  Szkoda, bo mamy obecnie silny skład w gimnazjum!!!

  Trochę gorzej, ale na miarę swoich możliwości wypadli szachiści z podstawówki. Na sześć drużyn zajęli 3 miejsce. Wyprzedził  nas Międzyrzec  Podl. i Łomazy.

  Tu graliśmy w składzie: Mateusz Pastuszuk, Mikołaj Lesik, Filip Samociuk i Maja Prokopiuk. Drużyna jest rozwojowa. Uczniowie są  z klasy IV i V.

  Opiekunem i trenerem szachistów jest niezmiennie Marek Ferens.

  Tekst i foto: Marek Ferens

  19.11.2017 20:26 | więcej »
 • 22.04.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej,  odbył się ostatni  6 rzut Bialskiej Ligi Szachowej. Jednocześnie było to podsumowanie całego cyklu rozgrywkowego.

  Najlepiej z naszych zawodników wypadli: w kategorii klas I – III 7 miejsce Piotr Gołębiowski, w kategorii klas IV – VI wysokie 3 miejsce zajął Mateusz Pastuszuk, 8 miejsce Kacper Machnowski i 9 miejsce Piotr Pytka. Wśród uczniów gimnazjum bardzo dobrze wypadł Marek Prokopiuk, który zajął 3 miejsce, tuż za nim na 4 miejscu był Mateusz Stawski.

  W ogólnej klasyfikacji w Bialskiej Lidze szachowej z Terespola wystartowało 32 zawodników: głównie z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 a także I Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej.

  Najlepsze wyniki osiągnęli:

  Kategoria ponadgimnazjalna

  1 miejsce Mateusz Prokopiuk (zwycięzca całego cyklu turniejów)

           Kategoria gimnazjum chłopców

  4 miejsce Marek Prokopiuk

  9 miejsce Mateusz Stawski

  13 miejsce Kacper Wieczorek

          Kategoria gimnazjum dziewcząt

  5 miejsce Marta Michalak

          Kategoria szkół podstawowych chłopców klas IV – VI

  3 miejsce Piotr Pytka

  10 miejsce Mateusz Pastuszuk

  11 miejsce Kacper Machnowski

  14 miejsce Szymon Leonienko

  16 miejsce Mateusz Osiński

         Kategoria szkół podstawowych klas I – III

  7 miejsce Piotr Gołębiowski

  10 miejsce Mikołaj Lesik

  13 miejsce Filip Samociuk

  16 miejsce Jakub Pastuszak

  18 miejsce Jakub Machnowski

  W każdym z cyklów turniejów uczestniczyło ponad 100 zawodników. W sumie przewinęło się 637 zawodników z powiatu bialskiego i Sarnak.

  Wszyscy zawodnicy są zrzeszeni w klubie MOK „Debiut” Terespol, których opiekunami są Marek Ferens, Sławomir Leszek i Janusz Sałtrukiewicz.

  26.04.2017 13:28 | więcej »
 • W niedzielę 23.04.2017 r. w sali bankietowej Galerii Smaków w Terespolu 33 szachistów walczyło o zwycięstwo w 2 rudzie VII Grand Prix Terespola.
  Podczas zawodów odbyła się zbiórka pieniędzy (do puszki) na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnej Kamili Tarasiuk z Terespola. Akcję charytatywną koordynowała Fundacja ,,Spróbuj Ponownie z Nami" z Terespola. Zebrano kwotę 239 zł, które po komisyjnym przeliczeniu przekazano rodzicom Kamili. 
  Wyniki 2 rundy prezentowały się następująco:
  w kategorii kobiet zwyciężyła Hanna Nurzyńska przed Martą Michalak i Pauliną Golwiej,
  w kategorii do lat 12 wygrał Wiktor Kukawski, tuż za min byli Piotr Gołębiowski i Karol Petruczenko,
  w kategorii do lat 18 najlepszy okazał się Jakub Niczyporuk przed Markiem Prokopiukiem i Piotrem Pytką,
  w kategorii Open zwyciężył Mateusz Prokopiuk pokonując Sławomira Leszka i Marka Ferensa.
  Organizatorami zawodów byli: Galeria Smaków Agnieszki Drab, Fundacja „Spróbuj Ponownie z nami” Tomasza Niedźwiedziuka, Urząd Miasta Terespol, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu oraz klub szachowy MOK „Debiut” Terespol.
  Wszystkich zainteresowanych kontynuacją cyklu naszych turniejów zapraszamy po wakacjach na 3 rundę VII Grand Prix.
   
                                      ..................................
  Dzień wcześniej, w sobotę 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej, odbył się 6 runda Bialskiej Ligi Szachowej. Jednocześnie było to podsumowanie całego cyklu rozgrywkowego.
  W ogólnej klasyfikacji Bialskiej Ligi Szachowej wzięło udział ponad 600 uczestników z terenu powiatu bialskiego i nie tylko. Terespol reprezentowało łącznie 32 zawodników, głównie z Zespołu Szkół Publicznych nr 1, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 a także I Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej.
   
  Najlepsze wyniki w ogólnej klasyfikacji osiągnęli:
  - Kategoria ponadgimnazjalna:
  1 miejsce - Mateusz Prokopiuk (zwycięzca całego cyklu turniejów)
  - Kategoria gimnazjum chłopców:
  4 miejsce - Marek Prokopiuk
  9 miejsce - Mateusz Stawski
  13 miejsce - Kacper Wieczorek
  - Kategoria gimnazjum dziewcząt:
  5 miejsce - Marta Michalak
  - Kategoria szkół podstawowych chłopców klas IV – VI:
  3 miejsce - Piotr Pytka
  10 miejsce - Mateusz Pastuszuk
  11 miejsce - Kacper Machnowski
  14 miejsce - Szymon Leonienko
  16 miejsce - Mateusz Osiński
  - Kategoria szkół podstawowych klas I – III:
  7 miejsce Piotr Gołębiowski
  10 miejsce Mikołaj Lesik
  13 miejsce Filip Samociuk
  16 miejsce Jakub Pastuszak
  18 miejsce Jakub Machnowski
  Wszyscy zawodnicy są zrzeszeni w klubie MOK „Debiut” Terespol, których opiekunami są Marek Ferens, Sławomir Leszek i Janusz Sałtrukiewicz.
   
  Marek Ferens i Sławomir Leszek
  25.04.2017 14:11 | więcej »
 • W dniu 12.03.2017 r. (niedziela) w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęliśmy VII Szachowe Grand Prix Terespola, sesja 1 – wiosenna.

              Do gry zgłosiło się 46 zawodników z powiatu bialskiego i powiatów ościennych. Terespol reprezentowało aż 29 zawodników. Rozgrywki tradycyjnie były podzielone na 4 kategorie, których najwyższe miejsca zajęli:

   

  - kobiety:

  1.              Golwiej Paulina z Sarnak

  2.              Michalak Marta z Terespola

  3.              Nurzyńska Hanna z Międzyrzeca Podlaskiego,

   

  - chłopcy do 12 lat:

  1.              Kukawski Wiktor  z Międzyrzeca Podlaskiego

  2.              Dobosiewicz Dawid z Sosnowe

  3.              Lesik Mikołaj z Terespola,

   

  - chłopcy do 18 lat:

  1.              Niczyporuk Jakub z Łukowa

  2.              Prokopiuk Marek z Terespola

  3.              Pytka Piotr z Terespola

   

  - kategoria open:

  1.              Uściński Marek z Łomaz

  2.              Skonieczny Marek z Białej Podlaskiej

  3.              Dudek Marcin z Terespola

   

  Jak zawsze panowała rodzinna atmosfera i gra w duchu fair play. Dla podniesienia dobrego ducha zawodów pan Janusz Sałtrukiewicz odegrał na harmonijce ustnej utwór ze swojego repertuaru. Nie zawiedli nas nasi seniorzy Antoni Jakuszko 85 lat, Augustyn Kuszneruk 83 lata, Janusz Sałtrukiewicz 76 lat oraz Leon Kupryś 73 lata. Najmłodsi to Jakub Machnowski 7 lat, Dobosiewicz Dawid i Michał Pietraszuk po 8 lat.

  Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodą rzeczową. Miedzy rozgrywanymi rundami uczestnicy częstowali się pączkami zakupionymi przez Fundację SEDEKA ,,Zdążyć z pomocą” Grupa OPP 10012– Bogusława Hawryluk-Matalińska oraz innymi smakołykami.

   Jako organizatorzy jesteśmy zadowoli, że wszyscy zawodnicy wyjechali z Terespolu nagrodzeni i zadowoleni. Zapraszamy na następny turniej już w kwietniu, data zostanie ogłoszona na na stronie internetowej portalu chessarbiter, stronie i portalach MOK Terespol w lokalnych mediach oraz na plakatach.

   

                                                                                  Marek Ferens, Sławomir Leszek

   
  14.03.2017 19:33 | więcej »
 •  

              II Otwarty Turniej Szachowy pod patronatem Senatora RP Grzegorza Biereckiego odbył się 29 stycznia br w Miejskiej Bibliotece Publicznej i okazał się sukcesem organizacyjnym i sportowym.

              Otwarcia dokonał zarząd Klubu Szachowego MOK „Debiut” Terespol - Sławomir Leszek i Marek Ferens wraz z asystentem społecznym senatora - Wojciechem Gałabudą.

              W turnieju uczestniczyło 58 zawodników z Terespola, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Parczewa, Sarnak, Łomaz, Węgrowa, Łukowa, Nowosiółek, Sosnowe koło Mińska Mazowieckiego, Kodnia, Koroszczyna, Sławatycz oraz miłośnik szachów z San Diego w USA.

  Turniej był podzielony na 4 kategorie:

  - kobiety:

  1.                  Aleksandra Lisiecka

  2.                  Joanna Szymańska

  3.                  Paulina Galwiej wszyscy z Sarnak

  - do lat 12:

  1.                  Wiktor Kukawski z Międzyrzeca Podlaskiego

  2.                  Robert Tymoszuk  z Międzyrzeca Podlaskiego

  3.                  Dawid Dobosiewicz z Sosnowe

  - do lat 18:

  1.                  Jakub Żurawicki z Węgrowa

  2.                  Grzegorz Olichwirowicz z Białej Podlaskiej

  3.                  Jakub Niczyporuk z Łukowa

  - Open:

  1.                  Marcin Dudek z Terespola

  2.                  Zenon Tarasiuk z Koroszczyna

  3.                  Marek Uściński z Łomaz

   

              Rywalizacja, jak zwykle, była zacięta do ostatniej partii. Cieszy liczne przybycie zawodników z Terespolu (25 osób) w różnym wieku. Świadczy to o zaszczepieniu w lokalnej społeczności zainteresowania szachami, co uważamy za nasz sukces.

              Organizatorzy byli mile zaskoczenie nie tylko wysoką frekwencją ale także zaszczyceniem  obecnością przez: pana Roberta Gmitruczuka - Wojewodę Lubelskiego, pana Mariusza Kiczyńskiego - Przewodniczącego Rady Powiatu Bialskiego, pana Jacka Danieluka - Burmistrza Miasta Terespol, wielkiego miłośnika szachów, pana Marka Uścińskiego Pana Radnego Powiatowego oraz panią Justynę Sowę – Radną Miasta Terespol, którzy wypowiedzieli dużo ciepłych słów na temat tej szlachetnej gry.

              Należy wspomnieć również o przybyciu zaprzyjaźnionych klubów z Międzyrzeca Podlaskiego w osobie Pana Tadeusza Węgrzyniaka, z Białej Podlaskiej w osobie Pana Krzysztofa Klimaszewskiego.

              Mamy nadzieję na kontynuacje tak rozwijającej się szlachetnej gry oraz wsparcie ludzi mający wpływ na rozwój szachów. Jesteśmy miejscowością o niewielkiej ilości mieszkańców ale o ludziach o wielkim duchu tworzenia.

              Szczególne podziękowania należą się Fundacji Kocham Podlasie Senatora RP Grzegorza Biereckiego w osobie przedstawiciela Kamila Paszkowskiego, Fundacji Spróbuj Ponownie z Nami w osobie Pana Tomasza Niedzwiedziuka, Stowarzyszeniu Bugowiaki oraz Panu Jarosławowi Nurzyńskiemu.

              Zapraszamy na następne nasze turnieje, które będą ogłaszane na portalach internetowych w lokalnej prasie oraz na plakatach.

   

  Marek Ferens, Sławomir Leszek

            

  02.02.2017 13:32 | więcej »

 • Zajęcia klubu szachowego odbywają się w każdy poniedziałek w MOK Terespol s.34 w godzinach 17.15-20.00. W spotkaniach szachowych berze udział bardzo dużo uczniów Zespołu Szkół Publicznych Nr 1 w Terespolu. Zapraszamy wszystkich chętnych na naukę. Zajęcia prowadzą Sławomir Leszek, Marek Ferens, Wiktor Pytka i Janusz Sałtrukiewicz. Na ostatnim spotkaniu gościliśmy szachistę z San Diego w Kalifornii Jacka Ferensa, który rozegrał symultanę z naszymi najmłodszymi szachistami przegrywając partię z Kubą Pastuszakiem  z klasy III.

  Foto i tekst: Marek Ferens

  08.01.2017 13:39 | więcej »

 • W dniach 19 - 20 listopada 2016r. w Starachowicach, odbyły się VIII Mistrzostwa Polski ministrantów w szachach szybkich i błyskawicznych. Zawody zgromadziły na starcie 108 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: szkołach   reprezentujących parafię pod wezwaniem Św. Trójcy  w Terespolu, a byli nimi: gimnazjalista Marek Prokopiuk oraz licealista Mateusz Prokopiuk. Przy presji bardzo silnej konkurencji zaprezentowali się bardzo dobrze. W swoich kategoriach wiekowych, w klasyfikacji ogólnej, w szachach szybkich zajęli 6-te miejsca, a w szachach błyskawicznych, 5-te miejsca, natomiast w kategoriach  szachowych V - III byli bezkonkurencyjni. Marek zajął dwa razy I miejsce, a Mateusz II oraz I miejsce. 

   Marek Prokopiuk

   

  Ps. Obaj nasi szachiści reprezentują klub szachowy MOK „Debiut” Terespol. Marek jest uczniem Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu a Mateusz jej absolwentem, obecnie uczy się w liceum w Białej Podl. Chciałbym z tego miejsca podziękować Miejskiemu Ośrodkowi kultury za wsparcie finansowe wyjazdu do Starachowic oraz księdzu Arturowi Stefaniakowi za wsparcie moralne i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu!

  Marek Ferens

  27.11.2016 21:10 | więcej »


 • Dużym sukcesem naszych uczniów zakończył się wyjazd na zawody szachowe do Miedzyrzeca Podl. dnia 18 listopada tego roku.
  Szkoła Podstawowa zajęła II miejsce w Finale Powiatu Bialskiego w Szachach Drużynowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wyprzedziła nas tylko Szkoła nr 3 w Międzyrzecu Podl.
  Uczniowie wystąpili w składzie: Mateusz Pastuszuk, Kacper Machnowski, Piotr Pytka i Maja Prokopiuk. Nazwiska wg. miejsc na szachownicy.
  Natomiast gimnazjaliści w składzie: Marek Prokopiuk, Michał Dąbrowski, Krystian Pastuszuk oraz Marta Michalak zajęli także II miejsce w Finale Powiatu Bialskiego w Szachach Drużynowych tzw. Gimnazjada. Tu zostaliśmy pokonani przez gimnazjum w Jelnicy koło Miedzyrzeca Podl.
  Opiekunem szachistów jest Marek Ferens nauczyciel przyrody ZSP nr 1 w Terespolu.

  23.11.2016 08:41 | więcej »


 •  

  W dniu 16 października 2016 roku dokładnie w 38 rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II,Polaka, odbył się III Otwarty Turniej Szachowy zwany Papieskim w czasie kiedy kościół katolicki obchodzi tzw. Tydzień Papieski.

  Tego dnia w sali katechetycznej w Terespolu zgromadziło się 18 szachistów w tym troje z Białej Podlaskiej, by uczcić wybór Polaka Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

  Na wstępie przed całym gronem Janusz Sałtrukiewicz odegrał na harmonijce ,,Barkę,, ukochaną pieśń papieża a potem  zawody otworzył ksiądz Artur Stefaniak. Symbolicznie wykonał kilka pierwszych ruchów z najstarszym zawodnikiem Januszem Sałtrukiewiczem.

  W kilku słowach zwrócił na nauczanie Jana Pawła II z którego to my powinniśmy brać przykład.

  Dostosowali się do tego najmłodsi szachiści, którzy grali bardzo fair play a najbardziej dżentelmeński z nich Mateusz Pastuszuk otrzymał pamiątkowy dyplom.

  W sportowej rywalizacji zwyciężył Witold Pytka 6.0 pkt. przed Mateuszem Prokopiukiem 5.5 pkt. i Leonem Kuprysiem 5.0 pkt  wszyscy z Terespola.

   

  Następne miejsca zajęli:

  4.              Janusz Sałtrukiewicz

  5.              Marek Prokopiuk

  6.              Sławomir Leszek

  7.              Marcin Dudek

  8.              Daniel Pawlak          Biała Podl.

  9.              Dawid Płandowski

  10.           Rafał Uss                  Białej Podl.

  11.           Marta Michalak

  12.           Mateusz Stawski

  13.           Marek Ferens

  14.           Jakub Pastuszak

  15.           Piotr Pytka

  16.           Kacper Machnowski

  17.           Mateusz Pastuszuk

  18.           Piotr Uss                  Biała Podl.

  Sędziował Marek Ferens

  Turniej szachowy zakończyli ks. Artur Stefaniak  ze Sławomirem Leszkiem, którzy wręczali zwycięzcom i najmłodszym uczestnikom dyplomy i nagrody.

  Turniej nie odbyłby się gdyby nie  zaangażowanie parafii św. Trójcy w Terespolu w osobach proboszcza Zdzisława Dudka oraz księdza Artura Stefaniaka oraz klubu szachowego MOK ,,Debiut,, Terespol w osobach Janusza Sałtrukiewicza, Sławomira Leszka oraz Marka Ferensa.

  Tekst i foto: Marek Ferens

   

  18.10.2016 18:40 | więcej »
 • Konstantynów był ostatnim miejscem gdzie pojechaliśmy na ligę szachową. W tej miejscowości odbył się ostatni piąty rzut ligi.
  Zostaliśmy miło przyjęci przez gospodarzy obiektu ,  którym była szkoła.
  Dnia 23 kwietnia zostały rozstrzygnięte wszystkie niewiadome całego cyklu. Bardzo dobrze wypadli szachiści MOK Debiut Terespol oraz grający w tym klubie uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu. W prowadzonej tu klasyfikacji indywidualnej zajęli następujące miejsca:
  Marta Michalak wygrała kategorię dziewcząt szkół podstawowych.
  Drugie miejsca zajęli bracia Prokopiukowie. Mateusz w kategorii szkół ponad gimnazjalnych a Marek szkół gimnazjalnych.
  Trzecie miejsca zdobyli Aleksandra Leszek w kategorii szkół gimnazjalnych dziewcząt oraz Marcin Dudek ze szkół ponad gimnazjalnych.
  Czwarta była Julia Zaorska z gimnazjum a piąte miejsca padło łupem Dawida Płandowskiego w  ponad gimnazjalnej i Kacpra Wieczorka szkoła podstawowa.
  W zawodach startowali jeszcze Piotr Pytka, Kuba Pastuszak i Paweł Ferens zajęli oni jednak dalsze miejsca.
  Sędziował Marek Uściński, natomiast opiekunami szachistów byli Marek Ferens i Sławomir Leszek.
  Turnie był sponsorowany przez starostę bialskiego. Do Konstantynowa pofatygowało się radio BIPER które przeprowadziło relację z turnieju.
  W następnym roku szkolnym przewidzianych jest aż 6 cykli ponieważ zawody są coraz bardziej popularne w powiecie bialskim.

  Tekst i foto: Marek Fero Ferens

  30.04.2016 12:51 | więcej »


 • Tak rodzinnego turnieju szachowego w historii Terespola jeszcze nie było!? Na 30 zgłoszonych zawodników mieliśmy aż 7 reprezentacji rodzinnych. Organizatorów taka sytuacja bardzo ucieszyła. Świadczy to o przekazywaniu umiejętności i zdolności szachowych z ojca na syna lub córkę…czy dziadka na wnuka.
  W tych zawodach, które odbyły się dnia 3 kwietnia 2016roku tradycyjnie w MOK Terespol wzięły udział rodziny z Terespola:
  Witold, Anna i Piotr Pytka, Sławomir i Aleksandra Leszek, Marek i Paweł Ferens, Janusz i Mateusz Stawski oraz bracia Mateusz i Marek Prokopiukowie - zwycięzcy tych zawodów.
  Z Konstantynowa przyjechali Michał i Filip Sienkiewiczowie natomiast z Białej Podl. rodzeństwo Aleksandra i Mariusz Kuźmicz.
  Szkoda, że w turnieju nie chcieli zagrać ojcowie Hani Nurzyńskiej z Kąkolewnicy oraz Oliwii Korszeń z Grabanowa.
  Turniej otworzył Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk. Życzył wszystkim sportowej walki i samych zwycięstw. Był bardzo zadowolony z tak dużej frekwencji, dzięki której Terespol staje się powiatową stolicą szachów?!
  Następnie wykonał symbolicznie kilka pierwszych posunięć w partii z poprzednim zwycięzcą cyklu Witoldem Pytką.
  Następnie przystąpiliśmy do gry. Partie były jak zwykle zacięte i stały na wysokim poziomie. Nie zabrakło tez dramaturgii w ostatniej rundzie, gdzie ważyły się losy zwycięstwa.
  Cały turniej niespodziewanie wygrał Mateusz Prokopiuk,  na drugim miejscu uplasował się jego młodszy brat Marek – obaj  zdobyli po 6 pkt.
  Trzecie miejsce zajął Marcin Dudek, czwarty był Witold Pytka, a piąty Marek Ferens. Szósty Janusz Sałtrukiewicz i siódmy Sławomir Leszek – wszyscy zdobyli po 5 pkt. Cała siódemka z Terespola!!!
  Ciekawie zakończyła się tez rywalizacja w poszczególnych kategoriach wiekowych.
  Do sensacji doszło w openie, gdzie wygrał Marcin Dudek ,zostawiając w pobitym polu Witolda Pytkę  bezsprzecznie najlepszego obecnie szachistę z Terespola .Trzeci był Marek Ferens.
  Do 18 lat zwyciężył Mateusz Prokopiuk przed Markiem Prokopiukiem. 3 miejsce zajął Kuźmicz Mariusz.
  Wśród najmłodszych, czyli kategoria do 12 lat najlepszym okazał się Filip Sienkiewicz. Dalsze miejsca zajęli:
  2. Piotr Pytka
  3. Cezary Sobechowicz
  4. Paweł Ferens
  Wśród dziewcząt wyniki przedstawiają się następująco:

  1. 1. Aleksandra Kużmicz

  2. 2. Marta Michalak

  3. 3. Aleksandra Leszek

  4. 4.Oliwia Korszeń

  5. 5. Anna Pytka

  6. 6. Hanna Nurzyńska.

  Turniej tradycyjnie przygotowali Marek Ferens i Sławomir Leszek z klubu MOK Debiut Terespol, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu oraz Urzędu Miasta Terespol w osobach dobrych dwóch duchów, Łukasza Pogorzelskiego oraz Waldka Bujalskiego, do których dołączył „trzeci dobry duch”Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk, wspierający nas nie tylko materialnie ale moralnie. „W razie czego obiecuję dodatkową pomoc…” - powiedział oficjalnie na otwarciu, co zostało zanotowane przez 33 świadków.
  Kończąc trochę przydługi tekst muszę wspomnieć jeszcze o niezawodnych naszych oldbojach, którzy przybyli na nasz turniej. Z wielkim szacunkiem piszę tu o Panach Leonie Kuprysiu, Antonim Jakuszko i Januszu Sałtrukiewiczu.
   

  Tekst i foto : Marek Fero Ferens

  08.04.2016 21:44 | więcej »
 • Spotkanie czwarte które było bardzo udane dla szachistów MOK ,,Debiut”  Terespol odbyło się w Łomazach w sobotę 12 marca tego roku. Znów w głównych rolach wystąpili nasi szachiści.
  W całym turnieju zwyciężył Mateusz Prokopiuk który zdobył 6 pkt. trzeci był Marek Prokopiuk 6 pkt. Marcin Dudek zajął 6 miejsce  a dziesiąty był Dawid Płandowski obaj zdobyli po 5 pkt.
  W klasyfikacji szkół średnich wygrał Mateusz Prokopiuk trzeci był Marcin Dudek których rozdzielił Michał Uściński z Łomaz a piąty Dawid Płandowski.
  Wśród zawodników szkół gimnazjalnych wygrał Grzegorz Olichwirowicz z Białej Podl. Przed Markiem Prokopiukiem z Terespola. Wśród dziewcząt w tej kategorii wiekowej zwyciężyła Aleksandra Kuźmicz  z Białej Podl. Natomiast dwa następne miejsca zajęły nasze dziewczęta Aleksandra Leszek oraz Julia Zaorska.
  W kategorii szkół podstawowych duży sukces odniosła Marta Michalak która pokonała wszystkie swoje konkurentki i zajęła pierwsze miejsce!!! Natomiast w tej samej kategorii w silnej obsadzie wśród chłopców Kacper Wieczorek był piąty?!
  Organizatorzy w osobie Marka Uścińskiego wzorem Terespola zafundowali szachistom smaczny obiad, składający się z gorącej kiełbaski polanej przepysznym ketchupem.
  Marek Prokopiuk, Aleksandra Leszek, Julia Zaorska, Marta Michalak, Kacper Wieczorek oraz startujące też w tych zawodach z trochę gorszym skutkiem Piotr i Anna Pytka reprezentują Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu.           
  Ostatni turniej kończący cykl zawodów odbędzie się 23 kwietnia w Konstantynowie.
  Ps. Dzień później w Kąkolewnicy odbył się bardzo silnie obsadzony międzynarodowy turniej szachowy w którym wzięło udział dwóch naszych szachistów. Bardzo dobrze wypadł w nich Marcin Dudek który zajął 20 miejsce z dorobkiem 5.5 pkt. na 70 osób startujących a Janusz Sałtrukiewicz był 33 z 4.5 pkt. Wygrał Ukrainiec Petr Golubka 7.5 pkt. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

  Tekst i foto: Marek Ferens

  15.03.2016 22:42 | więcej »
 • Walentynkowa sesja zimowa w szachach, jak sama nazwa mówi odbyła się 14 lutego 2016 roku w Terespolu w Dniu Zakochanych, stąd
   panowała szczególnie miła i przyjacielska atmosfera. Wszyscy byli dla siebie bardzo życzliwi i wyrozumiali.
  Partie były zróżnicowane, zacięte i stojące na wysokim poziome ze względu na duże zróżnicowanie zawodników z różnych miejscowości.
  W turnieju wzięło udział aż 32 zawodników z Terespola, powiatu bialskiego i okolic.
  Wyniki pierwszego rzutu przedstawiają się następująco.
  W kategorii open czyli powyżej 18 lat zwyciężył Witold Pytka 7pkt. który w pokonanym polu zostawił Sławomira Leszka 5.0 pkt.  Marcina Dudka 5.0 pkt oraz Janusza Sałtrukiewicza i Marka Ferensa 4.5 pkt. Wszyscy z Terespola.
  W kategorii do lat 18 wyniki przedstawiają się następująco:
  1. Mateusz Prokopiuk  5.5 pkt. Terespol
  2. Grzegorz Olichwirowicz  5.0 pkt. Biała Podl.
  3.Jakub Niczyporuk  5.0 pkt Konstantynów.
  Kategoria do 12 lat.
  1. Filip Sienkiewicz 4.0 pkt  Konstantynów
  2. Piotr Pytka           3.0 pkt. Terespol
  3. Robert Tymoszuk  3.0 pkt. Międzyrzec Podl.
  Dziewczęta.
  1. Oliwia Korszeń      3.0 pkt. Grabanów
  2. Aleksandra Kuźmicz  3.0 pkt. Biała Podl.
  3. Anita Bazyluk     3.0 pkt z Puknianki.
   
  Najmłodszymi uczestnikami zawodów byli Franciszek Korszeń 7 lat z Grabanowa i Karolina Tymoszuk 8 lat z Międzyrzeca Podl.
  Natomiast najstarszymi seniorami byli Leon Kupryś i Janusz Sałtrukiewicz z Terespola.
   Warto zwrócić uwagę na bardzo dobry wynik Witolda Pytki, który wygrał wszystkie partie, oraz szachistów z Terespola zdecydowanie wygrywających w dwóch kategoriach wiekowych.
  Miłym zaskoczeniem dla organizatorów, a byli nimi tradycyjnie Marek Ferens i Sławomir Leszek z klubu MOK „Debiut” Terespol było pojawienie się Wójta Gminy Rokitno Pana Jacka Szewczuka, który przybył z dwójką dzieci. Był zafascynowany organizacją i przebiegiem turnieju i chce skorzystać z naszych doświadczeń w propagowaniu szachów na swoim terenie.
  Organizatorzy są dumni, że szachy są mile widziane, postrzegane i doceniane nie tylko w Terespolu, ale też poza jego granicami.
  Rodzina szachowa powiększa się, a my ze swojej strony służymy pomocą w nauce i propagowaniu tej pięknej królewskiej gry.
  Chciałbym tu jeszcze dodać, że turniej nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie Urzędu Miasta Terespol, szczególne podziękowanie dla Burmistrza Jacka Danieluka i Pana Waldemara Bujalskiego oraz terespolskiemu MOK i tu dobrym duchem szachowym jest Łukasz Pogo Pogorzelski.
  Wszystkich szachistów zapraszamy na następną sesję wiosenną która odbędzie się  w połowie kwietnia tego roku.
   
  Tekst i foto: Marek Fero Ferens

  09.03.2016 14:06 | więcej »
 •  

  27 lutego 2016 roku Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu gościł najlepszych szachistów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich powiatu bialskiego oraz z Sarnak -województwo mazowieckie.

  Turniej szachowy odbył się w ramach VI Bialskiej Ligi Szachowej składającej się z cyklu 5 turniejów w najsilniejszych ośrodkach szachowych powiatu bialskiego.
  Sędziował zawody Marek Uściński z Łomaz.
  Bardzo dobrze wypadli organizatorzy turnieju, dyrektorzy oraz obsługa Zespołu Szkół Publicznych nr 1,  którzy przygotowali salę do gry oraz Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk, który zaskoczył wszystkich fundując smaczny bigos!
  Dzięki temu dzieci i młodzież szkolna -  w sumie 49 osób - mogła miło i przyjemnie spędzić czas przy szachownicach, przy okazji partie  były ciekawe i miały zacięty przebieg oraz stały na wysokim poziomie.
  Sportowo bardzo dobrze wypadli szachiści z Terespola reprezentujący klub MOK „Debiut” Terespol. W pierwszej ósemce znalazło się 4 naszych szachistów!!!
  Rywalizacje wygrał Michał Uściński z Łomaz, natomiast drugi był Mateusz Prokopiuk.  4 miejsce zajął Marcin Dudek, 6 był Marek Prokopiuk, a 8 Dawid Płandowski.
  Gorzej niestety wypadli uczniowie ZSP nr 1. Najlepszy był Marek Prokopiuk, który w swojej kategorii wiekowej był trzeci, Piotr Pytka jedenasty, Marta Michalak zajęła szóste miejsce, a Kacper Wieczorek był dopiero trzynasty.

  Miejmy nadzieję że w następnym turnieju, który odbędzie się 19 marca w Łomazach będzie lepiej. Końcowe wyniki najlepszych szachistów powiatu wyłoni dopiero cykl wszystkich  pięciu turniejów.

  Marek Ferens

  03.03.2016 19:10 | więcej »
 • Spotkania koła szachistów odbywają się w czwartki na szóstej i siódmej jednostce lekcyjnej - 12.50 - 14.30- w sali nr 24.

  Opiekunem koła jest p. Marek Ferens.

  25.02.2016 13:31 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu
  Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Królowej Jadwigi
  21 - 550 Terespol
  ul. Sienkiewicza 27
 • (0 83) 375 21 72
  fax.: 83 375 21 72

Galeria zdjęć