• XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy

• 28.11.2022 19:51
      • W dniach 10-13 listopada br. w Sarnakach odbył się XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy im. „Bohaterów Akcji V2”. Łącznie we wszystkich kategoriach udział wzięło 92 zawodników reprezentujących: Azerbejdżan, Bośnię i Hercegowinę, Czechy oraz 24 ośrodki szachowe w Polsce. W tym gronie byli zawodnicy Klubu Szachowego MOK Debiut Terespol: Sławomir Leszek, Krzysztof Gołębiowski, Piotr Gołębiowski, Nikita Waraksin oraz Jan Gołębiowski.

W tak wyśmienitym gronie bardzo dobrze zaprezentowali się terespolscy zawodnicy. Rozegrano trzy turnieje. W klasyfikacji open B przeznaczonej dla zawodników do lat 15 drugie miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski ustępując jedynie Adriannie Staniewicz – kandydatce na mistrzynię FIDE, szóste miejsce zajął Piotr Gołębiowski, a 15 był Nikita Waraksin. Natomiast w kategorii wiekowej przeznaczonej dla chłopców rocznik 2007-2010 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, drugi był jego brat Piotr Gołębiowski, a czwarte miejsce zajął Nikita Waraksin. Rywalizacja była zacięta i trzymała w napięciu do ostatniej partii.

W kategorii open A trzynaste miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca tych rozgrywek Sławomir Leszek. Rozgrywki stały na wysokim poziomie, a turniej wygrał zawodnik z Azerbejdżanu Sahib Hasanov.

Z kolei w turnieju szachów błyskawicznych, które jak co roku cieszyły się wielkim zainteresowaniem, swoje pierwsze szachowe kroki stawiał najmłodszy uczestnik tych zawodów, sześciolatek Jan Gołębiowski.

Jan i Krzysztof Gołębiowscy to uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Terespolu, zaś Piotr Gołębiowski jest tegorocznym absolwentem terespolskiej szkoły.

Oprócz zmagań sportowych turniej był urozmaicany dodatkowymi atrakcjami. W wolnym czasie szachiści interesowali się sztuką miejscowego artysty plastyka Daniela Ludwiczuka oraz poznali historię Sarnak, a w szczególności historię bohaterskiej akcji zdobycia rakiety V2 przez żołnierzy AK i przekazania jej aliantom. ,,Oni uratowali Londyn” głoszą napisy na muralach w gminie Sarnaki. Była to wartościowa lekcja historii młodym szachistom.

Patronatem turniej objął wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz, a organizatorami wydarzenia były Szkoła Podstawowa w Sarnakach i ULKS Sarnaki.

Gratulujemy sukcesu i zapraszamy na zajęcia szachowe do klubu MOK „Debiut” Terespol w każdy wtorek w godz. 17-19 w sali MOK przy stadionie miejskim.