• Ćwiczymy w domu - część 1

    • Drodzy Rodzice, mimo że znaleźliśmy się w niełatwej sytuacji, spróbujmy, na miarę swoich możliwości, kontynuować pracę logopedyczną w domu. Poniżej podam kilka cennych wskazówek: na co należy zwrócić uwagę, w jaki sposób ćwiczyć, aby nie zaszkodzić, na jakie strony warto zajrzeć, aby urozmaicić często żmudne ćwiczenia logopedyczne. A więc:

     1. Podstawa to zeszyt. Jeżeli dziecko systematycznie przynosiło zeszyt na zajęcia, to będzie on teraz źródłem wiedzy, na jakim etapie jest terapia i co należy dalej robić.

     Przykładowo, jeżeli głoska jest na etapie wywołania, to powtarzamy ćwiczenia przygotowujące do jej uzyskania (są to najczęściej ćwiczenia poszczególnych części narządów mowy i schemat przedstawiający jej uzyskanie).

     WAŻNE – Nie utrwalamy głoski, która nie jest w pełni wywołana, a więc nie każemy dziecku powtarzać głoski w wyrazach, zdaniach itp., gdyż utrwalamy wówczas niepoprawną artykulację.

     Jeżeli natomiast głoska jest już wywołana, to mamy znacznie większe pole do popisu. Możemy (zgodnie z etapami) utrwalać ją kolejno w: sylabach, wyrazach (na początku, w środku, na końcu), zestawieniach wyrazów, zdaniach itd. Nie spieszmy się. Aby przejść do kolejnej grupy ćwiczeń, musimy mieć pewność, że dziecko prawidłowo opanowało etap bieżący. W przypadku trudności (np. z wypowiedzeniem wyrazu z głoską „sz”), możemy podzielić ten wyraz na sylaby, a w miejscu, gdzie występuje głoska, dodatkowo gestem ręki skierowanej w górę podpowiedzieć, gdzie akurat ma się znajdować języczek. Bądźmy cierpliwi i wytrwali.

     2. Skąd czerpać pomysły? Powtarzanie sylab, wyrazów (choć niezbędne) szybko się dzieciom nudzi. Warto urozmaicać ćwiczenia, korzystając z dostępnych form pomocy (linki, pomysły i materiały do pobrania dostępne w tym lub kolejnych artykułach). Pamiętajmy jednak, aby np. wykonując ćwiczenia na komputerze lub na kartach pracy, kontrolować ćwiczoną głoskę.

     3. A jeśli nie mam zeszytu? Wówczas możemy bezpiecznie wykonywać ćwiczenia stymulujące mowę np. zabawy oddechowe, słuchowe, logorytmiczne, usprawniające narządy mowy (dostępne do pobrania pod artykułem). W przypadku ostatnich wymienionych pamiętajmy jednak, że jeżeli dziecko wymawia niektóre głoski międzyzębowo, to rezygnujemy z ćwiczeń, które utrwalałyby taką pozycję języka.

     Drodzy Rodzice, podane informacje są bardzo ogólne (nie odnoszą się do konkretnych dzieci). Jeżeli potrzebujecie wsparcia w postaci dodatkowych materiałów do ćwiczeń, podpowiedzi jak wykonywać ćwiczenia lub wyjaśnienia wątpliwości, to zachęcam do kontaktu (szczegółowe informacje na stronie głównej szkoły).

     Tu warto zajrzeć:

     http://www.logotorpeda.pl/cwiczenia-smakowite/

     https://www.mimowa.pl/ - z możliwością wydrukowania kart pracy

     https://www.logopediapraktyczna.pl/kategorie/blog/cwiczenia-zabawy-sluchowe/

      

     Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne - karty pracy do wydrukowania (w sumie 11 stron):

     Gimnastyka_buzi_cz.1.pdf

     Gimnastyka_buzi_cz.2.pdf

      

     Źródła:

     „Cmokaj, dmuchaj, parskaj, chuchaj” K. Szłapa;

     „Gimnastyka buzi na wesoło” I. Rutkowska-Błachowiak

     D. W.