• Ćwiczymy w domu cz.5

    • Ćwiczymy Metodą Dennisona                           

     Dzisiejszych kilka słów dedykuję w szczególności dzieciom, które już za chwilkę (miejmy nadzieję...) usiądą w szkolnych ławkach i będą musiały przystosować sie do nowych warunków, a więc dla naszych dzielnych 6-latków. Poniżej przedstawiam kilka cennych informacji, które bardzo korzystnie wpływają na procesy uczenia się.

     1. Picie wody

     Większość naszego mózgu składa się z wody (ok. 75%, jest jej tam aż 1,5 litra). Tylko nawodniony mózg jest zmobilizowany do pracy, szybciej przewodzi impulsy nerwowe, a więc szybciej myślimy, efektywniej pracujemy, kreatywniej działamy. Woda mobilizuje mózg do pracy, jest elektrolitem ułatwiającym przesyłanie impulsów nerwowych do półkul mózgowych.

     Ale uwaga!!! Wody nie zastąpi sok, herbata, kompot, czy inne napoje. Powinna mieć temperaturę pokojową i być popijana małymi łykami. 

     2. Leniwe ósemki

     Rysowane zawsze od środka w kierunku lewego górnego rogu. Dziecko w trakcie rysowania powinno skupić się na rysowaniu po linii wzorcowej oraz jednoczesnym śledzeniu przyrządu wzrokiem. Należy 8-10 razy narysować ósemkę jedną ręką, a następnie zmienić rękę (i kolor przyrządu do rysowania, aby widzieć różnice) i ponownie ok. 10 razy narysować ósemkę. Na koniec oburącz  (nie wyprzedzając ręka ręki) rysować jeszcze kilka razy (tu trzeba będzie przytrzymać dziecku kartkę). W ósemce ciekawe jest to, że jej kształt daje nam informacje, który analizator jest u dziecka silniej rozwinięty. Jeśli narysowana ósemka jest jakby spłaszczona to oznacza, że silniej pracuje analizator słuchu. Jeśli ósemka jest wyraźnie zaokrąglona to oznacza przewagę analizatora wzroku. 

     3. Rysowanie oburącz

     Na wysokości wygodnej dla dziecka rysujemy pionową linię. Dziecko staje na wprost i jednocześnie zaczyna rysować po obu stronach osi obiema rękoma to samo np. kropelki deszczu, słoneczko, drzewo (elementy nie mogą być zbyt skomplikowane). Należy pilnować, aby dziecko rysowało w jednym tempie, możliwie jak najdokładniej oraz, aby żadna ręka nie prześcigała drugiej. Dobrze by było, aby schemat 4-elementowy powtórzyć kilka razy.

     Więcej na ten temat  (wystarczy przekopiować do wyszukiwarki):

     http://www.parcevskio.lt/wp-content/uploads/2016/10/Prezentacja-Gimnastyka-mozgu.pdf 

     http://www.fizjoterapeutom.pl/files/15/metoda_dennisona.pdf

     Zachęcam i życzę powodzenia!

     D. Wójcik