23.04.2020 11:55

Hasło przewodnie w tym roku to "Działania na rzecz ochrony klimatu"

To wyjątkowe święto znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ziemi lub Światowy Dzień Ziemi. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. W tym roku zapewne będzie obchodzone zupełnie inaczej, ze względu na zaistniałą sytuację. Nie znaczy to że, nie możemy nic zrobić. Zacznijmy od własnego zacisza domowego… Jak mówią, kropla drąży skałę smiley

• Odrysowywanie Cieni – zabawa motoryczna

20.04.2020 22:25

Do tej zabawy potrzebujesz kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni, to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi każdego malucha, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji.

Zwykłe rysownie na kartce, które jest na wyciągniecie ręki każdego dnia nie jest tak ciekawe jak odrysowywanie cieni różnych przedmiotów, a tym bardziej ulubionych zabawek. Dziecko w czasie zabawy rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię, a także może zaobserwować jak odrysowany kształt cienia zmienia się i przesuwa wraz z wędrującym po niebie słońcem. To fajny sposób na pokazanie dziecku jak kula ziemska przesuwa się względem słońca. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację.

• Zajączek

15.04.2020 12:39

Zachęcam do wykonania zajączka. Może być dekoracją świąteczną, lub po prostu przytulanką smiley

Filmik

Miłej zabawy smiley

• Zabawy kreatywne na Wielkanoc dla dzieci i nie tylko

14.04.2020 22:40

Można je przeprowadzać w domu lub na podwórku. Nie wymagają wielu rekwizytów ani szczególnych przygotowań!

Z papieru

Zabaw w ozdabianie jajek z papieru jest naprawdę mnóstwo. Narysuj po prostu jajko na kartce A4 i wytnij  (choć nie jest to konieczne). Następnie zdecyduj, jaką techniką chcesz je ozdobić. Takie jajko może być wspaniałym prezentem– zajączkiem dla najbliższej rodziny:

• wyklejane plasteliną,
      • ryż przyklejony do plasteliny,
      • ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),
      • ozdobione małymi figurami geometrycznymi, które maluch wcześniej sam powycinał (dobrze, może być z twoją pomocą),
      • pomalowane farbami,
      • obsypane brokatem,
      • mozaika, czyli drobne elementy przyklejone obok siebie,
      • z ulubionym bohaterem z bajki,
      • z zabawnym napisem,
      • ozdobione wyciętymi literkami z różnych gazet,
      • tylko czarno-białe (dowolne wzory).

Szukanie jajek

Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli rodzić pomoże dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż trochę oklepane ciepło-zimno.

Przenoszenie jajek

Przygotuj plastikowe łyżki (lub zwykłe) i ugotowane jajka - pisanki. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety. Najlepiej oczywiście na podwórku, ale jak się nie da, to można w domu.

Jeśli lubicie rywalizację, może być to wyścig lub na czas. Ale oczywiście tylko starsze dzieci.

Urozmaiceniem może być slalom lub tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.

Berek zajączek

Zabawa jest odmianą zwykłego berka. Tylko, że uczestnicy ganiają się… kicając.