• „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

   • 25.04.2024 11:27
   • W ramach popularyzowania kulturowych walorów naszego regionu, promowania zdrowego stylu życia oraz kształcenia patriotycznego  klasa VI b pod opieką p. E. Rudzkiej oraz A. Skolimowskiej uczestniczyła w wycieczce do Kodnia.

   •            Podczas wyjazdu uczniowie brali udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez p. Paulinę Pietrusik „Pannę Apteczkową”. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie przygotowali cebularze i sodziaki. W czasie zajęć praktycznych p. Paulina Pietrusik nie tylko udzielała wskazówek kulinarnych, ale także poruszyła  inne zagadnienia. Opowiedziała o Kodniu, w kontekście dawnej osady młyńskiej tętniącej życiem z portem zbożowym na Bugu. Poruszyła tematy związane z  tradycjami i zwyczajami żywieniowymi regionu lubelskiego z uwzględnieniem kuchni związanej z historią i tradycjami rodu Sapiehów. Panna Apteczkowa omówiła także pojęcie produktu lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Lubelszczyzny na przykładzie Kodnia.

                Po zakończonej części praktycznej dzieci w ramach obiadu miały możliwość spróbowania lokalnych potraw, które same przygotowały i do których pani Paulina dołączyła zupę (z pokrzywą i szczawiem), kompoty, a także konfitury z pomarańczy, truskawek oraz syrop z sosny.

                Po zajęciach i obiedzie uczniowie w towarzystwie opiekunów oraz P. Pietrusik udali się do Bazyliki św. Anny, gdzie podziwiali  świątynię, Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzenie pleneru rzeźbiarskiego „Panteon Sapieżyński” , którego  efektem jest 11 rzeźb właścicieli Kodnia z Rodu Sapiehów.

     

    E.R.

   • Wróć do listy artykułów