• Zaproszenie na XXVIII Dziecięcy Festiwal Piosenki

     • Zapraszamy Rodziców do kibicowania uczestnikom XXVIII Dziecięcego Festiwalu Piosenki. Rozpocznie się on w piątek 31 maja o godzinie 11:00 na placu szkolnym. Występować będzie 20 wykonawców, a wśród nich Państwa Pociechy!

     • Dzień Rodziny

     • Dnia 29.05.2019r. w gr.5-6 latków odbył sie "Dzień Rodziny". Na tę wyjątkową akademię licznie przybyli najważniejsi goście-rodzice. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały okolicznościowe piosenki a także zatańczyły dwa układy. Następnie wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane prezenty. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze.

      R. Bednarzak 

     • Wycieczka do Trójmiasta

     • W dniach 21-24 maja 2019 roku odbyła się czterodniowa wycieczka nad morze. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klasy 7a, 7b oraz 8a wraz z opiekunami: Paniami Tymoszuk, Konarską i Kamińską.
      Pierwszego dnia zwiedziliśmy zamek w Malborku, który uznawany jest za największy zamek w Europie zbudowany z cegły. Dzięki przewodnikowi poznaliśmy historię tej budowli i ciekawostki architektoniczne. Zamek zrobił na nas ogromne wrażenie. Potem pojechaliśmy do Władysławowa, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w pensjonacie, po czym zjedliśmy pyszny posiłek, którego nie mogliśmy się doczekać i poszliśmy na spacer brzegiem morza.
      Następnego dnia udaliśmy się do katedry w Gdańsku - Oliwie, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego, po którym poszliśmy na spacer do parku. Po spacerze pojechaliśmy do Gdyni, gdzie podziwialiśmy Dar Pomorza oraz niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów w Akwarium Gdyńskim. Kolejnym przeżyciem był rejs statkiem z Gdyni do Helu, miejscowości słynącej z pięknej szachulcowej zabudowy oraz fokarium. Spacerując po mieście dotarliśmy na cypel, który jest końcem-początkiem Półwyspu Helskiego. Zmęczeni wróciliśmy do pensjonatu na posiłek, a wieczorem poszliśmy na plażę.
      Trzeciego dnia ponownie wyruszyliśmy do Gdańska, gdzie zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, przeszliśmy Drogą Królewską, czyli ulicą Długą oraz Długim Targiem, a następnie ulicą Mariacką i wzdłuż rzeki Motławy, byliśmy też w Bazylice Mariackiej. Cały spacer wzbogacony był ciekawymi opowieściami naszego przewodnika o życiu mieszkańców miasta na przestrzeni dziejów. Po spacerze ulicami Gdańska udaliśmy się na Westerplatte. Szeroki deptak doprowadził nas do samego pomnika, na którym widniał napis „Nigdy więcej wojny”. Następny był Sopot, a tam spacerowaliśmy brzegiem morza i dotarliśmy aż do Gdyni Orłowo. Po ciężkim dniu pełnym wrażeń wróciliśmy na nocleg do Władysławowa.
      Ostatniego dnia zwiedziliśmy miejscowość Szymbark, w której podziwialiśmy malownicze krajobrazy i poznaliśmy kulturę kaszubską. Zobaczyliśmy między innymi „domek do góry nogami”, najdłuższą deskę świata i zasiedliśmy wspólnie przy najdłuższym stole. Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Terespola.

     • Pierwsza Pomoc

     • O zasadach udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, krok po kroku, mówił wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża p. Michał. Przeprowadził On zajęcia w 7 klasach a uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli. Wiedzą już jak postępować, gdy dochodzi do niebezpiecznej sytuacji i nie zawahają się przed udzieleniem pomocy poszkodowanemu, a być może nawet uratują mu życie.

     • Sukcesy naszych uczniów w XIV Powiatowych Prezentacjach Wokalnych

     •           23 maja w Łomazach odbyły się XIV POWIATOWE PREZENTACJE WOKALNE. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpiło pięcioro uczniów naszej szkoły reprezentujących Terespol.

                  W najmłodszej grupie startował uczeń klasy 2b, Maciek Badalski, który wykonał

      "Piosenkę o babci i dziadku". W kategorii klas 4-6 udział wzięły dwie wokalistki z 4 a: Julia Krześniak z piosenką ,,Sport, to zdrowie" i Gabriela Szkuta , która wykonała  ,,Szukamy przygody". Grupę najstarszą reprezentowały: weteranka scen - Natalia Szołoniuk, która zaśpiewała ,,Zegarmistrz światła" oraz debiutująca na konkursie pozaszkolnym, Kinga Szczygielska, śpiewając ,,Serca gwiazd".

                     Trzyosobowe Jury po wysłuchaniu 25 wykonań doceniło troje naszych artystów. Najmłodszą kategorię wygrał MACIEJ BADALSKI . III miejsca w swoich kategoriach wyśpiewały: JULIA KRZEŚNIAK  i NATALIA SZOŁONIUK . Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania, a najlepsi - piękne statuetki.

      Osiągnięciem zapewne było też doświadczenie sceniczne, które powinno w przyszłości zaowocować kolejnymi sukcesami i tego życzymy młodym artystom.             

                  Do występu dzieci przygotował, zawiózł, wspierał, nakarmił i uwiecznił te chwile, nauczyciel muzyki - Tomasz Jezuit.  

      T. JEZUIT

       

     • Warsztaty logopedyczno-językowe


     • 23 maja w godzinach popołudniowych odbyły się nietypowe warsztaty, na które zaproszeni zostali rodzice i dzieci z grup 6-latków. Zajęcia logopedyczne połączone były z praktyczną, opartą na działaniu lekcją języka angielskiego. Tak więc, uczestnicy w pierwszej kolejności kształtowali uwagę słuchową, ćwiczyli narządy mowy, usprawniali pracę półkul mózgowych poprzez wykonywanie ćwiczeń Metodą Dennisona i wreszcie relaksowali się, wykonując masażyki M. Bogdanowicz. Po krótkim odpoczynku język polski został na chwilę zapomniany, by doskonalić wymowę i rozumienie w języku angielskim podczas wspólnego przygotowywania sałatki owocowej. Dzieci zanurzone zostały w kąpieli słownej, a jednoczesne tworzenie własnego deseru uczyniły z nauki świetną zabawę. Przy okazji podszkolić się mogli również rodzice. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za to miłe, wspólnie spędzone popołudnie :-).

      D. Wójcik, A. Laskowska

     • Zajęcia otwarte z języka angielskiego

     • W dniu 17 maja 2019 zorganizowane zostały zajęcia otwarte z języka angielskiego, na które zaproszono rodziców 6-latków z grupy p. Anny Szamuk. Podczas zajęć dzieci zaprezentowały swoje umiejętności językowe poprzez udział w grach i zabawach oraz śpiewając piosenki w języku angielskim.

      A. Laskowska

     • Zdrowy styl życia

     • Dnia 14.05.2019r. dla wszystkich grup przedszkolnych zorganizowano zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia, które poprowadziła 4 osobowa grupa studentów wraz z opiekunem  z Koła Naukowego „Diagnoza” z Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Dzieci wraz ze studentami omówiły piramidę żywieniową, uczestniczyły w mini aerobiku przy muzyce, a na zakończenie wykonały pracę plastyczną pt. „Moja ulubiona zdrowa żywność”.

      A. Laskowska
      R. Bednarzak

       

       

     • Sukces naszych uczniów w Powiatowych Eliminacjach Turnieju o BRD

     • 17 maja 2019 roku byliśmy gospodarzami Finału Regionalnych Eliminacji Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Miasta Biała Podlaska i Powiatu Bialskiego. Były to pierwsze zawody tego typu rozgrywane w naszej szkole. Zawody odbywały się w dwóch grupach wiekowych klas IV - VI oraz VII - Gim. Konkurencje z jakimi musieli zmierzyć się uczniowie to test wiedzy o ruchu drogowym, test - skrzyżowania, rowerowy tor przeszkód oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Nasza reprezentacja w składzie Bartosz Łukaszuk, Jan Miklaszewski i Mateusz Terpiłowski rywalizowała w grupie starszej, uczniów klas VII, VIII i Gimnazjum, gdzie wystartowało 11 trzyosobowych drużyn. Jako debiutanci w tych zawodach zajęliśmy bardzo dobre III miejsce tuż za szkołami z Zalesia oraz Kobylan. Drużynę do zawodów przygotowywali Małgorzata Kamińska, Małgorzata Maciejewicz oraz Grzegorz Jakuszko.

     • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2019

     • Zgodnie z tradycją, 14 maja tego roku w naszej szkole zorganizowany został Dzień Języków Obcych, będący okazją dla uczniów do zaprezentowania swoich umiejętności językowych, aktorskich i wokalno – tanecznych.
      Na początku Natalia Szołoniuk z klasy 8a zaśpiewała piosenkę w języku angielskim. Następnie uczniowie klasy 7b zaprezentowali swoje bardzo dobre umiejętności językowe i talent aktorski w trzech scenkach, próbując przekonać nas, że warto uczyć się języka angielskiego, bez jego bowiem znajomości można mieć problemy z poradzeniem sobie z najprostszymi sprawami podczas podróży zagranicznych.
      Kolejnym punktem programu była piosenka Natalii Szołoniuk, tym razem w języku rosyjskim.
      Potem wystąpili uczniowie klasy 7b którzy ponownie zachwycili nas swoimi talentami prezentując scenkę pt. Stone soup, a dwie uczennice tej samej klasy przybliżyły nam Wielką Brytanię, opowiadając o zwyczajach, tradycjach oraz realiach społecznych tego kraju.
      Następnie Martyna Szot, uczennica klasy 8a wykonała piosenkę w języku rosyjskim.
      Mieliśmy także możliwość podziwiania talentu aktorskiego uczniów klasy IIIB, którzy zaprezentowali nam bajkę o „Czerwonym Kapturku”, zapewne znaną publiczności, także nawet ci, którzy nie rozumieli wszystkich słów, wiedzieli o czym opowiadają młodzi aktorzy. Uczniowie zaprezentowali także swoje umiejętności taneczne. Konferansjerami całej uroczystości oraz narratorami poszczególnych scenek byli uczniowie klasy 7b.
      Uczniowie, którzy przedstawili swój program w języku rosyjskim przygotowani zostali przez p. Elżbietę Kuczko, a nad przebiegiem części angielskiej czuwała p. Jolanta Konarska, zaś autorką pięknych dekoracji była p. Edyta Drobysz. Cały program został przyjęty z ogromnym aplauzem i zapewne uświadomił uczniom, że nauka języków obcych i poznawanie kultury innych krajów może być wspaniałą zabawą, a umiejętność radzenia sobie z repertuarem w obcym języku powodem do satysfakcji i motywacją do dalszej nauki.

      Jolanta Konarska


       
     • "Wielkie rzeczy się dzieją, kiedy się spotykają ludzie z górami"- wycieczka klas V w Góry Świętokrzyskie.

     • W dniach 8-9 maja uczniowie klas V, pod opieką swoich wychowawców poznawali historię i podziwiali piękno przyrody Gór Świętokrzyskich. Zobaczyli wiele ciekawych miejsc. Swoją wycieczkę rozpoczęli od wizyty w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Poznali życie i twórczość renesansowego poety, spacerowali po parku, w którym rosła niegdyś słynna lipa. Po południu zachwycali się pięknem Jaskini Raj. Drugi dzień wypełnił pobyt w sanktuarium na Świętym Krzyżu, spacer piękną Aleją Miniatur w Krajnie-Zagórzu oraz pobyt w Galerii Minerałów w Świętej Katarzynie, połączony z pokazem szlifowania minerałów. Wieczorem uczniowie relaksowali się w Parku Wodnym. Dzień trzeci rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznego zamku w Chęcinach, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie średniowiecznych tańców. Pozostając w tematyce średniowiecznej odwiedziliśmy gród i wysłuchali historii opowiadanych przez pasjonata historii średniowiecznej pana Pędzika. Po południu obejrzeliśmy dąb w Zagnańsku i złożyliśmy wizytę w domu, który niegdyś należał do Henryka Sienkiewicza, a w którym dzisiaj mieści się jego muzeum. Oblęgorek nas oczarował podobnie jak kiedyś jego sławnego właściciela. Bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do Terespola.   

      Iwona Gryszko

     • Rajd rowerowy gimnazjalistów

     • W poniedziałek, 13 maja, młodzież z klas 3A i 3B pod okiem opiekunów: ks. Artura Stefaniaka, p. J. Moździerz i p. D. Wójcik, wybrała się na wycieczkę rowerową do Koroszczyna. Głównym motywem wyjazdu było uczestnictwo w dziękczynnej Mszy św., odprawionej przez ks. Artura w kaplicy celników. Wspólna modlitwa obejmowała podziękowanie za miniony czas oraz prośbę o pomoc w dokonywaniu właściwych wyborów i podejmowaniu dobrych decyzji, których nie zabraknie w życiu młodych ludzi. Po mszy uczniowie mieli okazję od podszewki zobaczyć, na czym polega praca celników. Dzięki życzliwości pracujących tam osób, p. E. Kowaluk i p. W. Andrzejuka, młodzież obejrzała nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz dowiedziała się wielu istotnych faktów o pracy w tym zawodzie. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Konsorcjum Gospodarczym, gdzie o swojej pracy opowiedziała z kolei p. B. Pietrzak. Uczniowie wrócili do domów bogatsi o nową wiedzę i świeże spojrzenie na niektóre zawody. Dziękujemy za życzliwość i poświęcony czas wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą.  

      D.W.

     • Miła wizyta

     • Grupa pięciolatków  bywa częstym gościem w bibliotece szkolnej. Miłą niespodziankę zrobiły dzieci 8 maja - w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, kiedy to z Panią Kamilą przyszły z pięknym plakatem i samodzielnie wykonanymi laurkami, pełnymi kwiatów i serduszek.

     • Dzień Olimpijczyka

     • Dnia 30 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy  Dzień Olimpijczyka,  w  ten sposób uczciliśmy 100 lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W uroczystości brały udział klasy I – III. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Burmistrz Jacek Danieluk  i Pani Dyrektor MOK Anna Pietrusik. Obchody rozpoczęły się pełnym ceremoniałem olimpijskim. Na początku dzieci wniosły Flagę Olimpijską i wciągnęły na maszt. W dalszej części Dyrektor Pan Zenon Iwanowski wraz z uczennicą kl. I Paulinką Oleszczuk zapalili znicz. Dzieci z kl. II odczytały krótką historię olimpizmu.  Karolina Urbala kl. III przeczytała Apel Olimpijski. W dalszej części odbyła się grupowa rozgrzewka, którą przeprowadził Dyrektor Pan Zenon Iwanowski. Następnie dzieci ustawiły się na starcie i odbył się bieg za „Sową”. Na mecie każde dziecko dostało medal i dyplom ufundowane przez Radę Rodziców. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i uśmiechnięci.

     • Kolejny sukces Kacpra Wieczorka

     • Miło nam poinformować, że Kacper Wieczorek, uczeń klasy IIIB gimnazjum, przygotowany pod kierunkiem nauczyciela matematyki, pani Anny Kudelskiej, został finalistą kuratoryjnego wojewódzkiego konkursu matematycznego.

      Jesteśmy dumni, że Kacper jest w grupie najlepszych matematyków w naszym województwie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      AK