• PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO SZKÓŁ POWIATU BIALSKIEGO

     •                          27 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się uroczyste Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Bialskiego za rok szkolny 2019/2019. Wyjątkowo, z powodu ostatniego roku istnienia gimnazjów i małej ilości uczniów w tej kategorii, klasyfikacja odbyła się jedynie w kategorii Igrzyska Szkolne oraz Licealiady. Mieliśmy tam swoich przedstawicieli, którzy odebrali puchar za zajęcie VI miejsca. Sklasyfikowano 50 szkół.

      I miejsce Szkoła Podstawowa Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim - 1734 pkt
      II miejsce Szkoła Podstawowa w Łomazach - 1365 pkt
      III miejsce Szkoła Podstawowa w Piszczacu - 1350 pkt
      IV miejsce Szkoła Podstawowa w Sworach - 1299 pkt
      V miejsce Szkoła Podstawowa w Rossoszu - 1154 pkt
      VI miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 w Terespolu - 1122 pkt
     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • 25 listopada 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.
      W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje misie (duże, małe, stare i nowe, kolorowe i ... mniej kolorowe). Wraz ze swoimi pluszakami zebrały się na sali gimnastycznej i obejrzały teatrzyk kukiełkowy  o tym, jak Kłapouchy zgubił ogon a Puchatek pomógł go odnaleźć.
      W kolorowej scenerii w role Kłapouchego, Puchatka, Sowy i narratora wcielili się Julia, Mateusz, Alicja i Jakub z kl. III a. Następnie dowiedzieliśmy się, dlaczego utworzono ten radosny dzień. Uczennice z klas trzecich - Małgosia i Nikola - przeprowadziły również ciekawe zabawy interaktywne nawiązujące  do naszych emocji.
      Na zakończenie nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia z naszymi pluszowymi misiami.
      Było bardzo milo i radośnie.
      Dzień Pluszowego Misia przygotowały p. Anna Klim i p. Anna Kulhawczuk.

     • Udział klasy IIIa w konkursie "Bezpieczni za kółkiem"

     • Uczniowie klasy III a pod opieką wychowawczyni Pani Edyty Krzemińskiej przygotowali plakat konkursowy „Bezpieczni za kółkiem” organizowany przez  Kajetana Kajetanowicza, Radio ZET i firmę Pirelli. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 29 listopada 2019r. Podopieczni Pani Edyty z niecierpliwością czekają na wyniki. Może to naszą szkołę odwiedzi sam trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz!

     • Aktywnie, zdrowo i na sportowo!

     • Tytułowe hasło powtarzane było wśród naszych przedszkolaków wiele razy. W czwartek (28.11.19r.) dzieci z grup 5 i 6-latków poznawały wartość zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i niocenionego wpływu sportu na całe nasze życie. Po wstępie dydaktycznym każda z grup zaprezentowała w swoim wykonaniu wiersz i piosenkę, po czym schrupała chipsy z marchewek i soczyste jabłuszka. W związku z tym, że przykład zawsze idzie z góry, Pani Wicedyrektor Edyta Krzemińska również podjęła wyzwanie i zaprezentowała dzieciom zestaw swoich porannych ćwiczeń, które sumiennie wszyscy starali się powtórzyć. Jak wiadomo ruch to zdrowie i dużo  pozytywnej energii, więc po takiej dawce aktywności radość i zapał towarzyszyły uczestnikom przez resztę dnia :-). 

      D. Wójcik

     • Kącik regionalny

     • W listopadzie 2019r.w  naszym przedszkolu został przygotowany kącik regionalny pt. „Terespol to moja mała „ Ojczyzna”. Powrót do przeszłości”.  Zostały w nim wyeksponowane rzeczy używane w dawnych czasach w gospodarstwach domowych, a także elementy dekoracyjne wnętrza domu. Są to między innymi: żelazka , tary, gramofon, maszyna do szycia  kołowrotek, naczynia kuchenne  i wiele innych okazów. Nasz kącik wzbogacony jest również o zdjęcia  dawnego Terespola. Zgromadzone eksponaty stanowią cenny materiał edukacyjny dla przedszkolaków i  umożliwiają im bezpośredni kontakt z tradycją. Podtrzymując tradycje i obyczaje naszego regionu ,powinniśmy już od  od najmłodszych lat rozwijać u dzieci tożsamość lokalną oraz prezentować   dzieciom to, co w ich rodzinnej miejscowości jest piękne, warte zainteresowania.
       Serdeczne podziękowania dla rodziców z grupy 5-latków za zaangażowanie,  wypożyczenie i udostępnienie eksponatów, które uatrakcyjniły i wzbogaciły  tę wystawę.
     • Dzień Pluszowego Misia

     • Jak co roku 25 listopada obchodzimy wielkie świeto w przedszkolu - Dzień Pluszowego Misia. Miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyły się misiowe tańce, misiowa gimnastyka a także misiowe prace plastyczne. Radości i zabawy nie było końca.smiley

      R. Bednarzak 

     • Nasze zwierzątka

     • W przedszkolu mieliśmy niecodzienną wizytę naszych pupili, gdyż odwiedził nas mały piesek Snapi wraz z właścicielką Panią Justyną Rafałko oraz szynszyla Tosia. Dzieci dowiedziały się jak należy pielęgnować, dbać i zajmować się zwierzątkami. Miały możliwość także pogłaskania i nakarmienia zwierzątek. Przedszkolaki były zachwycone wizytą pupili.

      Dziękujemy Paniom za ciekawe i interesujące opowieści o zwierzątkach.

    • Wiewióreczki na warsztatach kulinarnych w Galerii Smaków
     • Wiewióreczki na warsztatach kulinarnych w Galerii Smaków

     • 19 listopada grupa sześciolatków wybrała się do restauracji Galeria Smaków, aby poznać tajniki przygotowywania potraw, zwłaszcza zaś lubianej przez wszystkich pizzy. Pod okiem właścicielki Agnieszki Drab oraz pracownicy restauracji Magdy sześciolatki ugniatały ciasto, a następnie komponowały ulubiony smak pizzy z różnych składników. Dzieci zaniosły gotowe danie do kuchni, gdzie obserwowały, jak kucharze wkładają je do specjalnych pieców. Pani Agnieszka przy okazji opowiedziała o ich pracy, wskazując w kuchni miejsca przygotowywania poszczególnych potraw.

      Kiedy pizza piekła się w piecu, dzieci wyciskały soczki owocowe.

      Warsztaty zakończyły się obiadem, na który mali kucharze zaprosili członków swoich rodzin.

      Pani Agnieszka, właścicielka restauracji serdecznie podziękowała sześciolatkom za udział w zajęciach i na pamiątkę pobytu w Galerii Smaków wręczyła wszystkim duże drewniane łyżki.

      Warsztaty zorganizowała wychowawczyni Kamila Korneluk.

     • Najpierw huta szkła, potem warsztaty

     • Dnia 15.11.19r. dzieci z klas 2a i 2b pod opieką pań (B. Wolczyk, A. Roguska, A. Kulhawczuk, D. Wójcik) wyruszyły do miejscowości Dubeczno, by przyjrzeć się ręcznej i pracochłonnej metodzie produkcji szkła oraz pobudzić inwencję twórczą, tworząc podczas warsztatów własne dzieła. Wycieczka była wyjątkowa pod wieloma względami. Najpierw uczniowie zawitali do Huty Szkła Gospodarczego, gdzie krok po kroku obserwowali poszczególne etapy powstawania szklanek i kieliszków. Następnie  udali się do rodzinnej firmy "Jadwiga", gdzie tradycyjnie od wielu lat wykonuje się: grawerowanie, zdobienie i barwienie szkła.. Dzieci miały okazję podejrzeć jak w kilka sekund na jednolitej szklance pojawiają się  piękne listki i winogrona. Na pamiątkę otrzymały też imienne szklanki na herbatkę. Druga część wycieczki miała charakter bardziej praktyczny. Po domowym, przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich obiedzie, uczniowie pokazali, że tworzenie artystycznych wyrobów im również nie jest obce. Z minuty na minutę powstawały niepowtarzalne świeczniki i świąteczne dekoracje. Była to wycieczka, z której oprócz wrażeń i emocji dzieci przywiozły całą górą wspaniałych pamiątek nie tylko dla siebie, ale także dla swoich bliskich.
                                                                                                                          D. Wójcik  
     • X Bialska Liga Szachowa

     • W dniu 16 listopada 2019 r. rozpoczęto X Bialską Ligę Szachową od turnieju szachowego w Białej Podlaskiej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia. Szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 odnieśli znaczące sukcesy.

      Samociuk Filip z klasy szóstej zajął pierwsze miejsce w kategorii klas 4-6. W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajął Krzysiu Gołębiowski. W turnieju pierwszy raz zagrał najmłodszy uczestnik z Terespola Wojtuś Niedziółko w wieku 5 lat zajął 8 miejsce na 12 zawodników klas 1-3 będąc jeszcze przedszkolakiem. Serdecznie gratulujemy dla Wojtusia i życzymy wytrwałości w rozwijaniu umiejętności  szachowych. Zapraszamy 14 grudnia 2019 r. do Łomaz.

       

      Marek Ferens, Sławomir Leszek

     • Konkurs Recytatorski "Поэзии пленительные строки"

     • „Zamiast pustego "pan" — w rozmowie
      Wyrwało jej się czułe "ty",
      I wszystkie najszczęśliwsze sny
      Zbudziła w duszy przy tym słowie”.
      Aleksander Puszkin

      15 listopada w Centrum Języka Rosyjskiego UMCS w Lublinie odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Rosyjskiej, upamiętniający 220. rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina.
      Naszą szkołę reprezentowała Kristina  Goroszko z wierszem  „У лукаморья дуб зелёный...”. Jej umiejętności recytatorskie zostały nagrodzone gromkimi brawami. Krysia zajęła II miejsce.
      Uczestnicy przepięknie zaprezentowali wiersze jednego z najsłynniejszych poetów rosyjskich. Wszystkim udzielił się nastrój melancholii i tęsknoty, gdyż wiersze te najczęściej dotykały tematyki miłosnej.

     • List od Prezydenta RP

     • W ubiegłym roku szkolnym 2018/2019 grupa 5-6 latków zgłosiła się do udziału w Międzynarodowym Projekcie "Piękna Nasza Polska Cała". Projekt trwał od marca do czerwca. Uczestnicy musieli zrealizować conajmniej trzy zadania w danym miesiącu, aby uzyskać pamiątkowe dyplomy i certyfikaty. Jednym z zadań było napisanie "Listu do Polski" i wysłanie go do Kancelarii Prezydenta RP.
      15 listopada 2019r. przedszkolaki dostały list z odpowiedzią od Pana Prezydenta Andzeja Dudy, w którym zostały przekazane pozdrowienia i podziękowania za zaangażowanie i udział w projekcie. W prezencie otrzymaliśmy flagę Polski. Międzynarodowy Projekt "Piękna Nasza Polska Cała" był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków - 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

      Koordynatorem projektu w Przedszkolu Miejskim była Pani Renata Bednarzak.

     • Święto Niepodległości w przedszkolu

     • Dnia 8 listopada 2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci z grupy 6-latków przygotowały występ. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dzień. Słowem, piosenką i tańcem dzieci oddały szacunek symbolon narodowym. Wszyscy dumnie odśpiewali hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego".

      Marzenna Grygorowicz 

     • Dzień patrona szkoły i ślubowanie klas I

     • Dnia 11 października 2019r. odbyło się ślubowanie uczniów klas I. Uroczystość powiązana była ze świętem patrona szkoły. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali krótki występ artystyczny, a następnie Pan Dyrektor Zenon Iwanowski pasował każdego z uczniów na pierwszaka ZSP nr 1 w Terespolu. Uroczystość miała podniosły nastrój.

     • Pamiętamy...

     • 8 listopada 2019 roku delegacja uczniów z klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu odwiedziła miejscowy cmentarz komunalny, aby zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli i ich rodzin. Uczniowie przybyli z opiekunami Anną Kudelską oraz Markiem Ferensem. Tradycja palenia lampek trwa już od wielu lat i jest dobrą lekcją poglądową, dla przybyłych uczniów a jednocześnie wystawia pozytywną laurkę tym nauczycielom i dyrekcji, którzy pamiętają o tych, którzy odeszli...

      mf.