• Dzień Edukacji Narodowej

          • Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać.

            Ignacy Paderewski


            Świadomość znaczenia tych słów sprawia, że Święto Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 1  imienia Świętej Królowej Jadwigi jest zawsze ważnym wydarzeniem. W tym roku obchodziliśmy je 13 października. Zgromadziło ono zaproszonych gości, uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły. Stało się okazją do uroczystego przyjęcia do grona uczniów dzieci z klas 1a i 1b. W podniosłej atmosferze złożyły one ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pan dyrektor Michał Świerzbiński dokonał pasowania na ucznia każdego pierwszoklasisty symbolicznym ołówkiem. Wkrótce po tym pełnoprawni uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny pod opieką swoich wychowawczyń Doroty Szprychel i Małgorzaty Tańczuk - Danieluk oraz akompaniamencie Elizy Lańskiej.
            Aby uświetnić obchody Dnia Edukacji Narodowej i wyrazić wdzięczność dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za podejmowany trud, poświęcenie, troskę o dobro wychowanków program artystyczny przedstawiły również klasy 5a i 6a pod opieką Doroty Poleszczuk. Atrakcyjności widowisku dodał występ chóru Corda Vox pod batutą Tomasza Jezuita.
             Podczas tej uroczystości wręczono nauczycielom i pracownikom szkoły przyznane nagrody, które są symbolicznym podziękowaniem. Nagrodami Burmistrza zostały uhonorowane: Iwona Gryszko i Elżbieta Kuczyńska, natomiast Nagrodami Dyrektora wyróżniono: Małgorzatę Maciejewicz, Alina Popławska, Annę Tomczuk, Bogumiłę Tymoszuk, Barbarę Wegierę, Dorota Wójcik
            Pan dyrektor Michał Świerzbiński oraz pani wicedyrektor Edyta Krzemińska życzyli wszystkim pracownikom szkoły satysfakcji i radości z wykonywanej pracy oraz wielu sukcesów, które pozwoliłyby uczniom rozwijać ich możliwości i umiejętności.

             
          • Dzień Nauczyciela

          • Słowo miłość – za ich troski.
            Słowo wdzięczność – za ich trud.
            Dar to skromny, dar uczniowski
            Wyśpiewany z serc jak z nut.

            W tym roku Samorząd Uczniowski obdarował nauczycieli
            i pracowników naszej szkoły drobnymi upominkami,
            dziękując za wszystkie starania, wkładane w nasze wychowanie
            i edukację
            oraz życząc Słodkiego Dnia Nauczyciela
             
          • DYSKOTEKOWY CZAR…

          • W październiku w naszej szkole odbyła się dyskoteka otrzęsinowa, połączona z Dniem Chłopaka. Był to dzień, w którym czwartaki dostąpiły zaszczytu wstąpienia w szeregi starszych uczniów. Zanim to jednak nastąpiło, wszyscy czwartoklasiści musieli przejść niezwykle trudny egzamin.
            Do rywalizacji międzyklasowej stanęły trzy klasy. Czwartaki zmagały się z torem przeszkód, musiały wykazać się też znajomością piosenek, a także talentem plastycznym, wykonując portret swojego wychowawcy. Jedna z konkurencji dotyczyła również wiedzy o szkole. Niepokonana okazała się klasa IV a, drugie miejsce zajęła klasa IV c, a trzecie klasa IV b.
            Po otrzęsinach odbyła się dyskoteka, w czasie której wszyscy świetnie się bawili. Nie zabrakło również konkursów z okazji Dnia Chłopaka.
            Z niecierpliwością czekamy na kolejną imprezę…
          • DZIECI POWSTANIA ' 44

          • W słoneczny jesienny dzień, 28 października z Terespola do Siedlec zmierzała wycieczka szkolna, której uczestnikami byli chórzyści Corda Vox oraz członkowie Scholi Strumień, działającej przy kościele katolickim w Terespolu. Mieliśmy przyjemność wyjazdu do Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, gdzie byliśmy widzami niesamowicie wzruszającego widowiska musicalowego „Dzieci Powstania 44 ”, spektakl przeniósł nas do czasu Powstania Warszawskiego. Do świata dzieci, którym wojna przerwała beztroskie dzieciństwo, by od tej chwili podjąć walkę z okupantem. W miejsce minionej sielanki brutalnie wkradły się eksplozje bomb, wystrzały z karabinów i widok rannych ludzi. Serce wrażliwego widza ujmuje motyw głodnych dzieci błagających o chleb. Przedstawiony obraz jest tylko namiastką ówczesnej rzeczywistości – cierpienia, strachu, osierocenia, a jednocześnie wielkiego heroizmu dzieci wychowanych w głębokim patriotyzmie.

            Obsadę musicalu tworzy kilkudziesięcioosobowa grupa tancerzy, aktorów i wokalistów Alternatywnego Teatru Tańca LUZ w wieku 8 – 18 lat, którzy profesjonalnie wcielają się w rolę bardzo młodych bohaterów powstania. Cały spektakl opiera się na dynamicznej choreografii. Balet płynnie łączy się z tańcem nowoczesnym. Do tego szeroki repertuar piosenek wojennych ze sztandarowym utworem „ Warszawskie Dzieci ” w połączeniu z rytmicznym marszem wykonywanym przez cały zespół. Uwagę widzów przyciąga również wiernie oddana tym czasom charakteryzacja (kostiumy, uczesanie). Całości musicalu dopełnia anturaż oświetlenia i realistyczna multimedialna scenografia.

            Odbiorcami przedstawienia może być każda grupa wiekowa i nie będzie przesadą, jeśli porównamy go z musicalami wielkiego formatu z obsadą dorosłych, doświadczonych aktorów. Jesteśmy tym bardziej pod wrażeniem gry młodych aktorów - amatorów, którzy każdego dnia swoje pasje łączą z obowiązkami ucznia w szkole, jednocześnie osiągając wysokie wyniki w nauce.

            Wnosząc opłatę za bilety wstępu do teatru, włączyliśmy się w akcję charytatywną, cały dochód ze spektaklu został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.

            Musical ten, na pewno będzie inspiracją do dalszej i efektywniejszej pracy naszych chórzystów, którzy zmotywowani, w czasie podróży, śpiewali piosenki patriotyczne i religijne.

            Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki był Pan Tomasz Jezuit. Opiekę nad uczestnikami sprawowały Panie - Ewa Bloch i Aneta Hurman. Do wyznaczonych celów bezpiecznie dowiózł nas Pan Mateusz Ferens.

            Ze swojej strony chcemy podziękować uczestnikom wycieczki za kulturalne zachowanie w teatrze oraz uświetnienie podróży radosnym śpiewem.

             

            E.B / T.J

        • Dzień Postaci z Bajek
          • Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada, w dzień urodzin Walta Disneya. W naszym przedszkolu Nadbużańskie Skrzaty obchody tego dnia rozpoczęły się już czwartego listopada. W grupach pszczółki, jagódki, stokrotki, biedroneczki i wiewiórki pojawiły się wspaniałe bajkowe postacie. Zarówno dzieci,  jak i wychowawczynie olśniły wszystkich swoim strojem. Przedszkolaki zaprezentowały przebrania podczas wspólnych tańców i zabaw. Rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Tego dnia zabawom, tańcom i zagadkom nie było końca. Wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Dzień ten przyniósł nam wiele wrażeń i radości.
                                                                                                           Katarzyna Karmasz