• Geografia w praktyce

          • W ramach lekcji geografii młodzież klas 7. realizowała projekt dotyczący tworzenia jadalnych profili glebowych.  Uczniowie z jadalnych składników przygotowali wybrane przez siebie gleby, a następnie przedstawiali je  na forum klasy, opowiadając o poziomach, przydatności i rozmieszczeniu danej gleby. Po wykonanym zadaniu uczniowie zostali ocenieni, a w ramach nagrody mogli skonsumować swoje pyszne profile glebowe.

            E.Rudzka

          • XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy

          • W dniach 10-13 listopada br. w Sarnakach odbył się XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy im. „Bohaterów Akcji V2”. Łącznie we wszystkich kategoriach udział wzięło 92 zawodników reprezentujących: Azerbejdżan, Bośnię i Hercegowinę, Czechy oraz 24 ośrodki szachowe w Polsce. W tym gronie byli zawodnicy Klubu Szachowego MOK Debiut Terespol: Sławomir Leszek, Krzysztof Gołębiowski, Piotr Gołębiowski, Nikita Waraksin oraz Jan Gołębiowski.

            W tak wyśmienitym gronie bardzo dobrze zaprezentowali się terespolscy zawodnicy. Rozegrano trzy turnieje. W klasyfikacji open B przeznaczonej dla zawodników do lat 15 drugie miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski ustępując jedynie Adriannie Staniewicz – kandydatce na mistrzynię FIDE, szóste miejsce zajął Piotr Gołębiowski, a 15 był Nikita Waraksin. Natomiast w kategorii wiekowej przeznaczonej dla chłopców rocznik 2007-2010 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, drugi był jego brat Piotr Gołębiowski, a czwarte miejsce zajął Nikita Waraksin. Rywalizacja była zacięta i trzymała w napięciu do ostatniej partii.

            W kategorii open A trzynaste miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca tych rozgrywek Sławomir Leszek. Rozgrywki stały na wysokim poziomie, a turniej wygrał zawodnik z Azerbejdżanu Sahib Hasanov.

            Z kolei w turnieju szachów błyskawicznych, które jak co roku cieszyły się wielkim zainteresowaniem, swoje pierwsze szachowe kroki stawiał najmłodszy uczestnik tych zawodów, sześciolatek Jan Gołębiowski.

            Jan i Krzysztof Gołębiowscy to uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Terespolu, zaś Piotr Gołębiowski jest tegorocznym absolwentem terespolskiej szkoły.

            Oprócz zmagań sportowych turniej był urozmaicany dodatkowymi atrakcjami. W wolnym czasie szachiści interesowali się sztuką miejscowego artysty plastyka Daniela Ludwiczuka oraz poznali historię Sarnak, a w szczególności historię bohaterskiej akcji zdobycia rakiety V2 przez żołnierzy AK i przekazania jej aliantom. ,,Oni uratowali Londyn” głoszą napisy na muralach w gminie Sarnaki. Była to wartościowa lekcja historii młodym szachistom.

            Patronatem turniej objął wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz, a organizatorami wydarzenia były Szkoła Podstawowa w Sarnakach i ULKS Sarnaki.

            Gratulujemy sukcesu i zapraszamy na zajęcia szachowe do klubu MOK „Debiut” Terespol w każdy wtorek w godz. 17-19 w sali MOK przy stadionie miejskim.

            Sławomir Leszek


             

          • MAGICZNY WIECZÓR WRÓŻB

          • 24 listopada w naszej szkole odbyła się DYSKOTEKA połączona z WIECZOREM WRÓŻB. W imprezie, zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski, wzięli udział uczniowie naszej szkoły – od najmłodszych do najstarszych. Wszyscy świetnie się bawili podczas udziału w tradycyjnych wróżbach, przygotowanych przez starsze koleżanki. Nie zabrakło też niespodzianek. Jak zawsze odbyło się losowanie numerków z nagrodami.
            Dyskotekę uważamy za udaną… Zapraszamy na nasze kolejne akcje…
            SU
        • Dzień Pluszowego Misia w grupach Pszczółki, Jagódki, Stokrotki, Biedronki, Skowronki
          • Dzień Pluszowego Misia w grupach Pszczółki, Jagódki, Stokrotki, Biedronki, Skowronki

          • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego przedszkolaka, dlatego w dniu jego święta każdy przyniósł do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Tego dnia nie mogło zabraknąć piosenek, prac plastycznych oraz zabaw związanych z bohaterem tego dnia.

                                                                                                                M. Butrym

             
          • Pamiętamy o zmarłych.

          •               
                10 listopada bieżącego roku, tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły pod opieką opiekunki SU Pani Anny Kudelskiej oraz Pani Anny Tomczuk - katechetki, udali się na miejscowy cmentarz w celu zapalenia zniczy na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi obu terespolskich szkół.

                   Była to lekcja lokalnego patriotyzmu i pamięci o zmarłych, którzy przed laty pracowali w terespolskiej oświacie, a odeszli już do wieczności.
                   Przy każdym grobie uczniowie wraz z opiekunami odmówili krótką modlitwę i usłyszeli wzmiankę o pracy i zasługach tych, którzy odeszli do wieczności.

            Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

             Anna Tomczuk i Anna Kudelska

          • 11 listopada

          • 10 listopada 6-latki ze wszystkich trzech grup przygotowały akademię z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci pięknie recytowały wierszyki oraz śpiewały patriotyczne pieśni. Wszyscy uroczyście odśpiewali hymn Polski a słowa "Jeszcze Polska nie zginęła" niosły się po korytarzu naszej placówki. Jak co roku nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu" o godzinie 11.11 wszyscy ponownie odśpiewaliśmy nasz hymn w salach dydaktycznych. Korzystając z okazji rozstrzygnięto konkurs pt."Cuda z jesiennego liścia" dzieci otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy.

            Wychowawczynie grup 
            Jeżyki, Krasnale i Wiewiórki 

          • Wycieczka do prochowni

          • W dniach 8-9 listopada grupy Sówki, Jeżyki i Krasnale wybrały się na wycieczkę do Prochowni w Terespolu. Jest to obiekt zabytkowy, mozna obejrzeć tutaj wiele eksponatów militarnych, etnograficznych jak i wystawy tematyczne tj. "Kolej Warszawsko - Terespolska", "Ogórek Terespolski" czy najnowsza "Fortyfikacja Twierdzy Brześć Litewski na fotografii z lat 1915 - 1918". Dzieci z zaciekawieniem oglądały wystawy oraz obiekty, zadawały dużo pytań.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • W piątek oraz poniedziałek w starszych grupach przedszkolnych odbyło się święto Dzień Postaci z Bajek. Wszystkie dzieci były przebrane za swoje ulubione postaci z kreskowek. W tych dniach odbyły się liczne zabawy, konkursy oraz słodki poczęstunek. Radości dzieci nie było końca.

        • Historia zamknięta w przedmiotach czyli kącik regionalny
          • Historia zamknięta w przedmiotach czyli kącik regionalny

          • Niezwykły kącik regionalny stworzyły na przedszkolnym korytarzu wychowawczynie Marzenna Grygorowicz oraz Ilona Białowąs.
            Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły mają niepowtarzalną okazję zobaczyć eksponaty, które niegdyś stanowiły wyposażenie niemal każdego domu.
            Obrusy i narzuty, naczynia, kołowrotek czy tara to zaledwie kilka z tych wyjątkowych okazów. Oglądający wystawę mogą także podziwiać piękne stare zdjęcia czy książki.
            Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji wychowawczyni Marzenny Grygorowicz, która z radością udostępniła je wszystkim przedszkolakom, aby móc przekazać im chociaż odrobinę historii i tradycji polskich.

                                                                                                          KK

             
        •  Święto Niepodległości u najmłodszych przedszkolaków
          • Święto Niepodległości u najmłodszych przedszkolaków

          • 10 listopada nasze maluszki, podobnie jak cała społeczność szkolna oraz starszaki, uczciła obchody Święta Niepodległości.
            W salach oraz na przedszkolnym korytarzu pojawiły się okolicznościowe gazetki, a dzieci rozmawiały o swojej ojczyźnie i patriotyzmie. Przedszkolaki śpiewały patriotyczne piosenki i wykonywały prace plastyczne nawiązujące do symboli narodowych.
            Ukoronowaniem obchodów było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, który z wielkim oddaniem śpiewały zarówno trzylatki, jak i czterolatki, którym towarzyszyły sześciolatki z grupy Wiewiórek.
            To był bardzo uroczysty i piękny dzień.
            KK

             
        • Cuda z jesiennego liścia
          • Cuda z jesiennego liścia

          • W środę 9 listopada odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród w konkursie plastycznym „Cuda z jesiennego liścia” w grupach Jagódek, Pszczółek, Stokrotek, Wiewiórek oraz Biedroneczek, natomiast 10 listopada nagrodzone zostały dzieci z grupy Krasnoludków, Jeżyków, Skowronków oraz Sówek.
            W konkursie udział wzięło 43. dzieci, które wspólnie z rodzicami przygotowały prawdziwe jesienne arcydzieła. Prace były niezwykle pomysłowe i bardzo piękne, a głównym bohaterom czyli liściom towarzyszyły inne dary natury, jak np. szyszki, żołędzie.
            Na przedszkolnych korytarzach pojawiły się jeżyki, makiety lasów, czy liściaste lampki, a na tablicach zawisły m.in. piękne lwie głowy, czy bukiety kwiatów.
            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, kolorowe książeczki oraz kredki.
            Nagrody przedszkolakom wręczyła wice-dyrektor Edyta Krzemińska wspólnie z organizatorkami konkursu, wychowawczyniami Kamilą Korneluk oraz Anną Antoniuk.
                        K.K i A.A
          • Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

          • „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło” C. K. Norwid

                 10 listopada społeczność ZSP nr 1 w Terespolu uczciła 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla wszystkich Polaków to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali upragnioną niezależność, Polska wróciła na mapy, a my dzięki cierpieniu i latach walki naznaczonych ofiarą krwi wielu pokoleń Polaków  możemy cieszyć się upragnioną wolnością.

                 Podczas dorocznych obchodów uczniowie klasy 5 b pod przewodnictwem pani Ewy Rudzkiej oddali cześć Polakom walczącym o wolność i przygotowali akademię nawiązująco do minionych wydarzeń oraz skutków, które one przyniosły. Dzięki trudowi, które dzieci włożyły w przygotowanie akademii społeczność naszej szkoły mogła sobie przypomnieć wiele faktów i dokonać refleksji nad historią naszej Ojczyzny.

                 Uroczystość uświetniły dekoracje wykonane przez panią Edytę Drobysz oraz wystąpienie chóru pod przewodnictwem pana Tomasza Jezuita.

                 Akademię zakończyło wystąpienie pana dyrektora Michała Świerzbińskiego, który w przemówieniu odniósł się do minionych wydarzeń i podkreślił, jak istotne znaczenie miały one na  życie w dzisiejszych czasach.

            E.R.