• Lektury dostępne – kolejne materiały udostępnione!

     • Czym są Lektury dostępne?

      Seria Lektury dostępne to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

      Cykl ten został opracowany na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki przez zespół doświadczonych ekspertów współpracujących z Pracownią Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego. W przygotowaniu tłumaczeń na polski język migowy (PJM) uczestniczyli głusi użytkownicy tego języka, będący wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

      Łatwiejszy dostęp do tekstów literackich

      Uczniowie z niepełnosprawnościami mający trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu często mają utrudniony dostęp do tekstów literackich. Barierę może stanowić w szczególności język utworów oraz ich charakter. Trudności powodują, że wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozbawionych jest możliwości obcowania z kanonem literatury polskiej, a tym samym z dużym fragmentem kultury narodowej.

      Lektury dostępne mają za zadanie przeciwdziałać temu wykluczeniu. Wzbogacenie ich o filmy z tłumaczeniami migowymi stanowi znaczącą pomoc w pełnym i dokładnym zrozumieniu treści. Oprócz realizacji zadań szkolnych uczeń rozwija biegłość w zakresie języka polskiego oraz języka migowego.

      Pakiet materiałów

      Do każdej multimedialnej lektury powstał pakiet materiałów składający się z nagrań video z tłumaczeniem tekstu na polski języki migowy, tekstu łatwego do czytania (ETR), opracowania graficznego w formie komiksu, kart pracy, kart pracy z symbolami PCS (czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia) oraz tablic komunikacyjnych z symbolami PCS.

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne--kolejne-materialy-udostepnione
     • Tydzień zawodów – czas na strzał w 10!

     • Szanowni Rodzice, Uczniowie.

       

      Informujemy Państwa, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień zawodów – czas na strzał w 10!”.

       

      Rodzice i Uczniowie mogą dzwonić do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php .

      list_LKO_do_uczniow_i_rodzicow.pdf
    • Informacja dla rodziców dzieci z klas I i II
     • Informacja dla rodziców dzieci z klas I i II

     • Szanowni Rodzice, po dłuższej przerwie związanej z pandemią zostają wznowione działania w ramach "Lubelskiego programu wczesnego wykrywania, leczenia i terapii zaburzeń komunikacyjnych u dzieci rozpoczynających naukę szkolną". Przypominamy, że w ramach programu wszyscy uczniowie klas I oraz II (pod warunkiem udzielenia przez rodziców zgody) zostaną przebadani pod kątem zaburzeń słuchu, przetwarzania słuchowego, głosu i mowy. 

      Badanie będzie bezpłatne i całkowicie bezbolesne. Wyniki otrzymacie Państwo drogą elektroniczną (e-mail) do prywatnej wiadomości. W przypadku wykazania nieprawidłowości np. z zakresu przetwarzania słuchowego, otrzymacie Państwo specjalnie przygotowany zestaw ćwiczeń do pracy w domu i wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Warunkiem koniecznym jest dokładne wypełnienie wszystkich wymaganych dokumentów i zgody, które dzieci otrzymały w kopercie. 

      Serdecznie zachęcam do przystąpienia do programu.

      W razie wątpliwości lub pytań zachęcam do kontaktu poprzez e-dziennik.

       koordynator projektu-D. Wójcik

    • Mali ogrodnicy
     • Mali ogrodnicy

     • W naszym przedszkolu powolutku zaczyna królować wiosna. Dzieci  obserwowują przyrodę i dostrzegają pierwsze oznaki nadejścia tej pięknej pory roku. W piątek maluchy rozmawiały o roślinach oraz pracy ogrodnika, którym stały się na chwilę zakładając mały ogródek na parapecie. Najpierw dzieci oglądały nasionka oraz cebule, a następnie sadziły je i podlewały. Na zakończenie zajęć przygotowały kolorowe obrazki z gałązek.

       

      Kamila Korneluk

     • Dzień Kobiet w przedszkolu

     • Warto przypominać dzieciom, że istnieje takie święto jak Dzień Kobiet. Dla koleżanek w tym dniu warto jest być miłym i uprzejmym, przeprosić za ewentualne złośliwości, uśmiechać się do pani przez cały dzień i postarać się jak najmniej psocić. Dzień Kobiet w przedszkolu nie przeszedł bez echa. Chłopcy obdarowali wszystkie panie tulipankami oraz słodkościami.

      R. Bednarzak  

    • Dzień dentysty
     • Dzień dentysty

     • 5 marca swoje święto mają dentyści, którzy troszczą się o to, by nasze zęby były zdrowe i piękne. Z tej też okazji dzieci z grupy trzylatków rozmawiały o pracy stomatologa, z uwagą oglądając ilustracje przedstawiające gabinet dentystyczny. Maluchy nauczyły się także wesołej piosenki zachęcającej do codziennej pielęgnacji zębów i dyskutowały, jak powinniśmy właściwe dbać o zęby. 


      Wszystkim stomatologom życzymy sukcesów i samych uśmiechniętych pacjentów. 

       

      Kamila Korneluk

       

    • Dziękujemy
     • Dziękujemy

     • Gorąco dziekujemy wszystkim przedszkolakom za tak liczny udział w akcji pomocy dla schroniska Azyl w Białej Podlaskiej. Karma już trafiła do zwierzaków, a ich opiekunowie serdecznie dziekują za tak dużą hojność. 

     • Czyściochowe Przedszkole - głosowanie!!!

     • Grupa I 4 - latków bierze udział w ogólnopolskim konkursie w ramach programu edukacyjnego " Czyściochowe Przedszkole". Celem konkursu jest popularyzacja higieny osobistej wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Konkur realizowany jest w trzech odsłonach. Co miesiąc 100 przedszkoli z największą ilością oddanych głosów na pracę plastyczną ma szansę wygrać karte podarunkową do drogerii Rossman o wartości 500 zł umożliwiającą zakup produktów higienicznych na potrzeby przedszkolne. W pierwszej odsłonie głosy można oddawać od 1 do 31 marca 2021r. na naszą pierwszą pracęza pośrednictwem strony internetowej Czyściochowe Przedszkole | Drogeria Rossmann.pl

      Oddaj głos tutaj 
      https://www.rossmann.pl/czysciochowe-przedszkole/oddzial-przedszkolny-w-zespole-szkol-publicznych-nr-1-w-terespolu,2795

      Uwaga!!! Głosować mogą uczestnicy programu Rossnę! Junior.

      Dzieci bardzo proszą o codzienne oddawanie głosów na naszą pracę.

      Koordynatorem programu jest wychowawczyni grupy pani Renata Bednarzak.


       
     • Kochane dzieciaki z klas I-III

     •  

      Bardzo serdecznie dziękujemy Wam wszystkim, którzy wzięliście udział w akcji, pomocy zwierzętom ze schroniska "Azyl" w Białej Podlaskiej. Razem zebraliśmy bardzo dużą ilość karmy, kocy, kołder, poduszek i zabawek. Zasługujecie na ogromną pochwałę. Cieszymy się, że interesujecie się losem bezdomnych zwierzątek i macie takie wrażliwe serduszka.

      Pozdrawiamy Was serdecznie!

      S U