• Inka

      06.04.2018 16:09

      W dniu 27 marca w naszej szkole odbyła się wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

      Dzięki uprzejmości Pana Sławomira Potockiego dyrektora biblioteki lekarskiej w Białej Podlaskiej, który przywiózł i zorganizował wystawę w naszej szkole ,a później przybliżył szczególnie postać Danuty Siedzikówny „Inki”. Historia „Inki” jest wyjątkowa choć typowa dla tamtego pokolenia, wychowanego w niepodległej Polsce. Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928r we wsi Gruszczewina k Narewki pow. Bielsk Podlaski. Uczyła się w szkole powszechnej w Narewce, a na początku II wojny w szkole sióstr salezjanek w Różanymstoku k Dąbrowy Białostockiej. W 1939 r po wkroczeniu wojsk sowieckich został wywieziony do łagru ojciec Danuty (dostał się później do armii Andersa i zmarł w 1942r w Teheranie). W 1941 roku matka Danuty Eugenia Siedzikowa, współpracująca z podziemiem została aresztowana i we wrześniu 1943 r. zamordowana przez gestapo. Danuta 3 miesiące po śmierci matki wstąpiła do Armii Krajowej  i przeszła tam szkolenie medyczne. W 1945 roku po demobilizacji wznowiła działalność jako sanitariuszka i łączniczka w jednym ze szwadronów „Łupaszki”. Dramat „Inki” rozpoczął się 13 lipca 1946 r. kiedy pojechała do Gdańska, aby przywieźć medykamenty. Została aresztowana i poddana brutalnemu śledztwu. Oskarżenia wystosowane przeciw „Ince” były absurdalne i nie mające potwierdzenia w faktach. Została skazana na karę śmierci i rozstrzelana na sześć dni przed swoimi 18. urodzinami. Po przemianach 1989r grupa zapaleńców rozpoczęła poszukiwania grobów ofiar komunizmu. Historyczna chwila nastąpiła w dniu 12 września 2014r. 49 cm pod chodnikiem znaleziono szczątki ludzkie, materiał genetyczny potwierdził, że należały do „Inki”. 28 sierpnia 2016r. z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się uroczystości pogrzebowe. Pogrzeb „Inki” był wielką uroczystością. Nie tylko dlatego, że chowano bohaterkę, ale że była to bohaterka wyjątkowa. W kondukcie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Do społecznej świadomości przebił się fakt jakimi kadrami ludzkimi dysponowaliśmy podczas ostatniej wojny. Jak ofiarni byli to ludzie.

      Z.I.

       

    • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PRZEDSZKOLU

      23.03.2018 18:56

      21.03.2018r. przedszkolaki uczestnictwem w zabawach tropiących na powietrzu, wykonywaniem „zielonych chipsów”, przebraniem na zielono powitały pierwszy dzień wiosny. Zabawy w tym uroczystym dniu zintegrowały wszystkie grupy przedszkolne.

      Urszula Korycińska

    • Przedstawienie z okazji Dnia Kobiet

      23.03.2018 18:42

      Dnia 8 marca we czwartek odbyło się przedstawienie klasy II a gim. pod kierownictwem wychowawczyni Gabrieli Skraburskiej, upamiętniające dzień kobiet. Młodzież z tej klasy w kilkunastu zabawnych scenkach „z życia wziętych” ukazywało jak  czasem ciężko jest z płcią przeciwną . Śmiechom nie było końca z powodu charakteryzacji aktorów jak i śmieszności dialogów. Na koniec występu wszystkim obecnym na sali kobietom i dziewczynom złożono życzenia i podziękowania.

      Autor J.Miklaszewski

    • „Wiosna tuż,tuż...”

      22.03.2018 22:03

      Wiosna, to najpiękniejsza pora roku,dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Z tęsknotą czekamy na słońce, ciepłe dni i zabawy na świeżym powietrzu.

      21 marca w naszej szkole klasy I-III bawiły się wspólnie z wychowawczyniami. Głównym celem była integracja uczniów. Dzieci grały w różne gry, wspólnie się bawiły, śpiewały piosenki, brały udział w zajęciach plastycznych i zabawach ruchowych. Uczniowie poprzebierali się w kolorowe stroje. Było wesoło i zabawnie.

       

       

      S.U

       

    • Podsumowanie etapu szkolnego – VIII Wojewódzkiego Konkursu pt. „Bądź bezpieczny na drodze”

      20.03.2018 22:07

      Celem konkursu było kształtowanie właściwych nawyków zachowania się dzieci i młodzieży na drodze oraz uświadomienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.
      Warunkiem uczestnictwa było indywidualne wykonanie skryptu w języku kodowania Scratch uwzględniającego tematykę ruchu drogowego.
      Konkurs  adresowany był do uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi.
      W eliminacjach udział wzięło 5 uczniów. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
      Trzy najlepsze prace zakwalifikowane zostały do etapu wojewódzkiego.

      Laureatami zostali:
      I miejsce  Natalia Danieluk kl. VIb (słuchawki)
      II miejsce Oliwia Kowalska kl. VIa (słuchawki)
      III miejsce Kristina Goroszko kl. VIa (pendrive)
      IV miejsce Jan Matwiejuk kl. VIIc (głośnik przenośny)
      V miejsce Iga Rozenbajgier – VIa (powerbank)
      Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      M.K.