Aktualności
Maluchy witają Panią Jesień
Spotkanie z pielęgniarką
22 września gościliśmy w naszym przedszkolu panią pielęgniarkę Barbarę Kozaczuk, która opowiedziała naszym najmłodszym przedszkolakom o swojej pracy. Pani pielęgniarka wytłumaczyła maluchom, jakie obowiązki należą do pielęgniarek zarówno w przychodni, jak i w szpitalu. Opowiedziała trzylatkom oraz czterolatkom jak zostać pielęgniarką i jak wiele przyjemności, mimo trudności, sprawia jej praca. Pani Barbara powtórzyła z maluchami zasady higieny, tak ważne w czasie epidemii koronawirusa, ze szczególnym uwzględnieniem mycia rąk. Pani pielęgniarka zaprosiła dzieci do odwiedzenia przychodni, po której obiecała grupy oprowadzić.
Spotkanie odbyło się w ramach działań związanych z doradztwem zawodowym realizowanym w przedszkolu. Pani pielęgniarka odwiedziła maluchy na zaproszenie wychowawczyni Kamili Korneluk.
5 - latki świętują Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i budzenia wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci "The Dot" (czyli "Kropka"). 15 września obie grupy uczciły to święto poprzez wspólne gry i zabawy, zadania matemtyczne oraz pracę plastyczną. Poznały także historię "Kropki" poprzez obejrzenie bajki.
R. Bednarzak
A. Antoniuk
Czterolatki świętują Dzień Kropki
Czterolatki z naszego przedszkola włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki, który przypada 15 września. To nietypowe święto zostało ustanowione w 2008 roku, a zostało zainspirowane książką Petera H. Reynoldsa „Kropka”, opowiadającej o małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a, i zyskała popularność na całym świecie. Święto Kropki obchodzone jest w 108 państwach. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość dzieci oraz zachęcać ich do tworzenia.
Nasze maluchy wysłuchały historii Vashti i bardzo trafnie wskazały na jej przesłanie – głośno stwierdzając, że to książka o tym, że każde dziecko ma talent. Następnie młodzi artyści wykonali piękne obrazki - oczywiście w roli głównej wystąpiły papierowe kropki różnej wielkości oraz koloru. Piękne prace zostały wyeksponowane na przedszkolnym korytarzu, aby także rodzice mogli podziwiać talenty swoich pociech.
Dzień Kropki przygotowały wychowawczynie Kamila Korneluk oraz Ilona Białowąs.
KK
Dzień Kropki
"Międzynarodowy Dzień Kropki", to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. W 2003 roku wszystko się rozpoczęło. Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci "The Dot" (czyli "Kropka"), w której opowiedziano historię małej Vashtii. Dzięki mądrej nauczycielce od plastyki i kropce, nieśmiała dziewczynka, uwierzyła w siebie i swoje możliwości oraz poznała swój talent. Idąc za ideą święta uczniowie klas II uczcili "Święto kreatywności” wykonując wspaniałe "kropkowe" dzieła sztuki. Wyjątkowe Kropki zaprojektowane przez uczniów można podziwiać na korytarzu szkolnym. Każda praca jest prawdziwym dziełem sztuki. Kropka stała się motywem przewodnim tego dnia. Dzieci przyszły do szkoły ubrane w kropki. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, "Dzień Kropki" jest dobrym pretekstem do pokazania go światu.
Edyta Krzemińska
Eliza Lańska
Ewelina Królik
Uroczystość w naszej szkole
W piątek 10 września 2021 roku w naszej szkole dokonano poświęcenia pamiątkowej tablicy przy dębie Trzeciego Tysiąclecia im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego posadzonego przed ponad 15 laty.
Nie bez powodu, ów dąb nosi imię Wielkiego Polaka, ponieważ w niedzielę 12 września b.r. w Warszawie odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku, obrońcy praw człowieka, męża stanu, wielkiego syna narodu polskiego, patrioty i niezłomnego syna Kościoła. Uroczystość beatyfikacji miała odbyć się we wrześniu 2020 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Jednak ze względu na trwającą w tym okresie pandemię Covid-19, została przesunięta o rok.
Aktu poświęcenia tablicy dokonał ks. Paweł Paszkiewicz w obecności v-ce dyrektora szkoły, Pana Waldemara Czerko. Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz miasta Terespol, Pan Jacek Danieluk. Ze względu na trwającą wciąż pandemię, w uroczystości nie mogła uczestniczyć cała społeczność szkolna, lecz tylko delegacje poszczególnych klas, niektórzy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.
Odsłonięcia pamiątkowej tablicy u podnóża rosnącego dębu, dokonały cztery osoby: v-ce dyrektorzy szkoły, Pani Edyta Krzemińska oraz Pan Waldemar Czerko, emerytowana nauczycielka Pani Teresa Lańska oraz uczennica klasy VIIIC Aleksandra Utko.
Uroczystość ta przypomina nam o wartościach życia Wielkiego Polaka, który był wybitnym przywódcą duchowym, wielkim autorytetem moralnym, współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Wierzymy, że oręduje za nami teraz z nieba i z góry nam błogosławi.Anna Tomczuk
Sukcesy w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w szachach klasycznych
W dniach 17-19 sierpnia w Woli Uhruskiej odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w szachach. Z dużym powodzeniem startowali w nich nasi uczniowie, reprezentujący MOK Debiut Terespol. Drużynowo zdobyli wicemistrzostwo województwa w składzie: Samociuk Filip, Gołębiowski Piotr, Gołębiowski Krzysztof oraz absolwentka jedynki, Michalak Marta. W zmaganiach indywidualnych mistrzem województwa do lat 14, został Samociuk Filip na trzecim miejscu zawody ukończył Gołębiowski Piotr. W kategorii do 12 lat, wicemistrzem został Gołębiowski Krzysztof. Serdeczne gratulacje.
Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Infolinia dla szkół wsparcie psychologiczne
List Ministra Edukacji i Nauki z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ APELUJEMY, ABY RODZICE UCZNIÓW KLAS II I III POZOSTALI PRZED BUDYNKIEM SZKOŁY LUB OGRANICZYLI SWOJE WIZYTY W BUDYNKU DO MINIMUM. DZIĘKUJEMY!!!
Rozpoczecie_roku_szkolnego_2021.docx
WYPRAWKA SZKOLNA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
WYPRAWKA SZKOLNA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
na rok szkolny 2021/2022
* 2 zeszyty w dwie linie (kolorowe linie), 16 kartkowe do edukacji polonistycznej,
* 3 zeszyty w kratkę 16 kartkowe (edukacja matematyczna, j. angielski),
* 1 zeszyt czysty do edukacji przyrodniczej,
* zeszyt w kratkę do religii,
* 2 teczki z gumką na rysunki,
* ryza papieru do ksero na cały rok
* kredki ołówkowe i świecowe,
* nożyczki
* farby plakatowe, pędzelki, kubek na wodę do farb,
* piórnik z wyposażeniem (zatemperowane ołówki, długopisy, linijka, gumka do ścierania, klej),
* strój gimnastyczny (krótkie granatowe spodenki i biała koszulka),
* woreczek na strój gimnastyczny,
*obuwie na zmianę w worku (podeszwa gumowa),
Wszystkie przedmioty należy podpisać.
Materiały i zestawy kreatywne na zajęcia plastyczno- techniczne, zostaną zakupione we wrześniu.
PODRĘCZNIKI DO RELIGII NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Podręczniki do religii Rodzice zakupują we własnym zakresie (jeżeli podręcznik jest taki sam jak w ubiegłym roku można odkupić używany).
RODZICE NA ROK SZKOLNY 2021/2022 KUPUJĄ TYLKO RELIGIĘ
podreczniki_do_religii_na_rok_szkolny_2021_2022.docx
Piknik Wojskowy ,,Zostań żołnierzem RP" oraz Rodzinny Piknik Wojskowy z 18DZ- 09.07.2021
Nowa galeria Piknik Wojskowy ,,Zostań żołnierzem RP" oraz Rodzinny Piknik Wojskowy z 18DZ- 09.07.2021 została dodana do albumu fotograficznego
Tuż przed wakacjami .....
Rozmowy pod chmurką, chłodzenie się mżawką i bajka na dużym ekranie to tylko niekóre z atrakcji, jakie czekały uczniów klasy 5b podczas wycieczki, zorganizowanej przez panią B. Badalską. Po okresie zdalnego nauczania taki wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę. Wśód atrakcji dnia znalazły się: wizyta w kinie, wspólna pizza, lody oraz odpoczynek na zielonej trawce w Parku Radziwiłłów. Ale zdecydowanie największą wartością wyjazdu była możliwość zintegrowania się i wspólnego spędzenia czasu, o czym świadczyły nieustające rozmowy i śpiewy wycieczkowiczów. Mamy nadzieję, że ten wyjazd będzie jednym z wielu, które czekają nas w kolejnych latach szkolnej nauki.
D. Wójcik
Konkursy
18 Dywizja Zmechanizowana, 1 Warszawska Brygada Pancerna szkoliła naszych uczniów i przedszkolaków
Klasa OPW w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu objęta jest patronatem 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. generała Tadeusza Kościuszki oraz 18. Siedleckiego Batalionu Dowodzenia. Dzięki lokalnej współpracy obu szkół, ekipa wojskowych odwiedziła i naszą szkołę. Nasi uczniowie mogli: zobaczyć specjalistyczny wojskowy sprzęt, m.in. maski przeciwgazowe, saperki, nosze, radiotelefony, lornetki, repliki różnorodnej broni, przybory do walki wręcz. Odbyły się też zajęcia praktyczne – udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz możliwość zwiedzenia wozu bojowego i karetki wojskowej.
Bezpieczne wakacje
Dnia 17.06. 2021 roku młodsze klasy szkoły podstawowej i zerówki uczestniczyły w spotkaniu z policjantami – Komendantem Komisariatu Policji Krzysztofem Gdulą i funkcjonariuszami Eugeniuszem Badalskim oraz Arkadiuszem Kamińskim.
Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom na jakie zagrożenia mogą być narażone podczas wakacji. Pan Badalski w niezwykle ciekawy sposób przy akompaniamencie gitary przedstawił niebezpieczeństwa i zagrożenia oraz to, w jaki sposób im zapobiegać. Na zadawane przez niego pytania dzieci odpowiadały bardzo chętnie, wykazując się rozległą wiedzą z zakresu ruchu drogowego oraz kontaktu z nieznajomymi. Spotkanie z funkcjonariuszami uczuliło uczniów na zagrożenia oraz dało wiele radości, tym bardziej, że na koniec goście rozdali uczniom zestawy gadżetów odblaskowych. Nauczyciele wyrażają nadzieję, że spotkanie zaowocuje tym, iż po wakacjach wszystkie dzieci spotkają się ze swoimi nauczycielami całe i zdrowe.
Bezpiecznych wakacji!
Zestawy gadżetów odblaskowych oraz publikacje książkowe dla dzieci klas 1-3 zostały przekazane przez Panią dyrektor Euroregionu Bug Galinę Grabarczuk.
,,Śpiewający Słowik”
Uczennica naszej szkoły Małgorzata Wasiluk (4a) zakwalifikowała się do Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,ŚPIEWAJĄCY SŁOWIK”.
Eliminacje powiatowe do tego konkursu odbyły się, niestety jeszcze zdalnie, 28 maja w Sławatyczach. Aby je przejść, należało wysłać nagrania dwóch piosenek. Małgosia nagrywała je w szkolnej pracowni muzycznej pod okiem instruktora – nauczyciela muzyki. (foto nr 1. 2.)
Sławatyckie jury było zachwycone jej wykonaniem utworów: ,,Boję się” oraz ,,Piosenka o muzyce” więc przyznało naszej artystce nominację do konkursu o randze wojewódzkiej. (foto nr 3.)
Finał konkursu odbywał się w 14 i 15 czerwca w Rykach na profesjonalnej scenie kina RENESANS. Podzielony był na 4 kategorie wiekowe. Małgosia wystąpiła w drugim dniu, a w jej kategorii znalazło się 17 najlepszych wykonawców z całego województwa lubelskiego. Wykonywała ,,Piosenkę o muzyce” (foto nr 4.) Występy wszystkich 77 wykonawców oceniało profesjonalne jury, które zwróciło uwagę na Małgosię zauważając jej walory głosowe, jednak miejsca w czołówce i awans na międzynarodowy festiwal w Pacanowie wywalczyły inne dzieci, zapewne z większym doświadczeniem scenicznym…
Młoda wokalistka z Terespola była jednak zadowolona z występu, a najbardziej ze zdobytego doświadczenia scenicznego, którego nie dawały udziały on-line. Oprócz prawdziwych oklasków po występie, pamiątkowego dyplomu i nagród od sponsora otrzymała gratulacje od jurorów, z którymi mogła też się sfotografować (Foto nr 5. z Wandą Kwietniewską i Wojciechem Cugowskim).
Życzymy Małgorzacie wielu takich przyjemnych doznań i wytrwałości w rozwoju talentu. Niech nadal z dumą reprezentuje Terespol i Szkołę, zdobywając nagrody i uznanie publiczności. Gratulujemy Rodzicom Małgosi Wasiluk i życzymy im jeszcze wielu powodów do dumy.
Tomasz Jezuit
Archiwum Aktualności