Aktualności
ZARZĄDZENIE NR 26/2019/2020 DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ PUBLICZNYCH NR 1 W TERESPOLU z dnia 24 kwietnia 2020r. w sprawie przedłużenia przerwy w nauczaniu stacjonarnym
Dzień Weterynarza oraz Florystki
27 kwietnia obchodzimy kilka nietypowych świąt - tym Dzień Weterynarza oraz Dzień Florysty.
Zawód weterynarza jest niezwykle ważny i bardzo potrzebny – gdy nasze ukochane zwierzątko jest chore, jego pomoc jest niezbędna. Lekarz weterynarz zajmuje się zarówno zwierzętami domowymi, jak i hodowlanymi. To oni niosą pomoc także zwierzętom dzikim, które ulegają wypadkom. Weterynarze wydają opinie oraz orzeczenia lekarsko-weterynaryjne, kontrolują mięsa oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.
Aby zostać weterynarzem należy skończyć studia na wydziale medycyny weterynaryjnej, a potem złożyć przysięgę, która łączy się z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii.
Zupełnie innym zawodem jest florysta – w tym wypadku także mamy do czynienia z przyrodą, tylko w innym charakterze. Florysta to osoba, która tworzy dekoracje roślinne – od niewielkich bukiecików, po ogromne przestrzenne konstrukcje.
Floryści dbają o piękny wygląd pomieszczeń, a także zajmują się wizualną oprawą wielu uroczystości. Florystów spotykamy głownie w kwiaciarniach, ale coraz popularniejsze są już profesjonalne firmy dekoratorskie.
Aby zostać florystą można kształcić się w różny sposób, jednym z nich jest uczestniczenie w kursach oraz szkoleniach florystycznych.
O ile weterynarz powinien być człowiekiem cierpliwym, wrażliwym i troskliwym, to florystę powinny cechować poczucie estetyki, wyobraźni i zdolności manualne. Może ktoś z Was zostanie kiedyś cenionym weterynarzem lub niezwykle kreatywnym florystą?
Starszych uczniów zachęcam do obejrzenia filmików:
https://www.youtube.com/watch?v=JbfazqDwkHY
https://www.youtube.com/watch?v=tw2sUB9fyLc
KK
Dbamy o naszą planetę
Jak ważna jest troska o naszą planetę, wiedzą wszystkie nasze przedszkolaki, które potrafią już znakomicie segregować śmieci. Dzieciaki doskonale zdają sobie także sprawę, że należy oszczędzać wodę i prąd.
Ostatni tydzień minął pod hasłem „Dbamy o naszą planetę” i Amelka oraz Antoś z grupy Wiewióreczek przygotowali piękne obrazki zachęcające do odpowiedniej segregacji odpadów. Wszyscy troszczmy się o naszą Ziemię!!!!
Oferta edukacyjna mediów publicznych
Dzień Ziemi
Hasło przewodnie w tym roku to "Działania na rzecz ochrony klimatu"
To wyjątkowe święto znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ziemi lub Światowy Dzień Ziemi. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. W tym roku zapewne będzie obchodzone zupełnie inaczej, ze względu na zaistniałą sytuację. Nie znaczy to że, nie możemy nic zrobić. Zacznijmy od własnego zacisza domowego… Jak mówią, kropla drąży skałę
Wielkanocne inspiracje - konkurs
Ważne informacje dla rodziców oraz uczniów klas ósmych
Odrysowywanie Cieni – zabawa motoryczna
Do tej zabawy potrzebujesz kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni, to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi każdego malucha, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji.
Zwykłe rysownie na kartce, które jest na wyciągniecie ręki każdego dnia nie jest tak ciekawe jak odrysowywanie cieni różnych przedmiotów, a tym bardziej ulubionych zabawek. Dziecko w czasie zabawy rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię, a także może zaobserwować jak odrysowany kształt cienia zmienia się i przesuwa wraz z wędrującym po niebie słońcem. To fajny sposób na pokazanie dziecku jak kula ziemska przesuwa się względem słońca. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację.
Zajęcia logopedyczne w domu - część 3
Dzisiejszy artykuł polecam w szczególności rodzicom 6-latków i dzieci z klas I. Informacje w nim zawarte oraz materiały do ćwiczeń będą dotyczyły głównie obszarów związanych z nauką czytania i pisania. W obecnym czasie, pracując z dzieckiem w domu, mamy okazję przyjrzeć się jego umiejętnościom i zauważyć nawet drobne braki. To z kolei pozwala wybrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń, który będzie wspierał właśnie te określone, być może niedostatecznie wykształcone, funkcje. O to chodzi w pełnej indywidualizacji pracy i do tego gorąco zachęcam. W artykule znajdziecie Państwo garść teorii na temat tego, co jest niezbędne do opanowania techniki czytania i pisania, na co zwrócić uwagę, aby dostrzec, czy dane funkcje prawidłowo się rozwijają oraz jakimi ćwiczeniami rozwijać te umiejętności. Zachęcam do przeczytania i życzę miłej pracy z dzieckiem!
O szkole > Kącik logopedy > Ćwiczymy w domu cz.3
Przydatna pomoc z przedmiotów ścisłych
https://polinfo.eu/
Link do kolejnej partii wiadomości, do którego warto sięgnąć. Jest to platforma, na której znajduje się ponad 6000 materiałów oraz linków do materiałów z chemii, fizyki, informatyki i matematyki. Została ona przygotowana przez absolwentów i studentów Politechniki Warszawskiej oraz innych uczelni wspieranych przez pracowników PW, którzy postanowili pomóc uczniom, rodzicom i nauczycielom w zdalnej edukacji przedmiotów
ścisłych.
A.K.
Zajączek
Zachęcam do wykonania zajączka. Może być dekoracją świąteczną, lub po prostu przytulanką
Filmik
Miłej zabawy
Zarządzenie dyrektora w sprawie przedłużenia przerwy w nauczaniu stacjonarnym
Zabawy kreatywne na Wielkanoc dla dzieci i nie tylko
Można je przeprowadzać w domu lub na podwórku. Nie wymagają wielu rekwizytów ani szczególnych przygotowań!
Z papieru
Zabaw w ozdabianie jajek z papieru jest naprawdę mnóstwo. Narysuj po prostu jajko na kartce A4 i wytnij (choć nie jest to konieczne). Następnie zdecyduj, jaką techniką chcesz je ozdobić. Takie jajko może być wspaniałym prezentem– zajączkiem dla najbliższej rodziny:
- wyklejane plasteliną,
- ryż przyklejony do plasteliny,
- ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),
- ozdobione małymi figurami geometrycznymi, które maluch wcześniej sam powycinał (dobrze, może być z twoją pomocą),
- pomalowane farbami,
- obsypane brokatem,
- mozaika, czyli drobne elementy przyklejone obok siebie,
- z ulubionym bohaterem z bajki,
- z zabawnym napisem,
- ozdobione wyciętymi literkami z różnych gazet,
- tylko czarno-białe (dowolne wzory).
Szukanie jajek
Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli rodzić pomoże dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż trochę oklepane ciepło-zimno.
Przenoszenie jajek
Przygotuj plastikowe łyżki (lub zwykłe) i ugotowane jajka - pisanki. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety. Najlepiej oczywiście na podwórku, ale jak się nie da, to można w domu.
Jeśli lubicie rywalizację, może być to wyścig lub na czas. Ale oczywiście tylko starsze dzieci.
Urozmaiceniem może być slalom lub tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.
Berek zajączek
Zabawa jest odmianą zwykłego berka. Tylko, że uczestnicy ganiają się… kicając.
Propozycje MOK Terespol
W związku z trudną sytuacją związaną z epidemią i niezbędną kwarantanną postanowiliśmy zaproponować mieszkańcom Terespola i okolic kilka sposobów na aktywność.
Szczegóły w linku - http://www.mokterespol.com/
index.php/1354-nasze- propozycje-mokwsieci Łukasz Pogorzelski
MOK Terespol
Kilka propozycji do przejrzenia
Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom.
Proponuję link do bogatej oferty edukacyjnej IPN
https://edukacja.ipn.gov.pl/
oraz do artykułu na temat bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej
https://blog.assecobs.pl/6-zasad-bezpiecznej-pracy-zdalnej/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=pracazdalna_zainteresowania&utm_content=1
Link, który może pomóc rodzicom - N@rzędziownik Rodzica https://sway.office.com/ULFRm6FsdHaI8NZb?ref=Link&loc=mysways
Darmowe książki w Internecie
Lektury.gov.pl
ChmuraCzytania.pl
Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni
Audiobooki
Polska-Poezja.pl
Spotify
Audio-Bajki.pl
Bajkowisko.pl
Życzenia wielkanocne
Zajęcia logopedyczne w domu - część 2
Drodzy Rodzice, w kolejnej części naszych spotkań z serii Ćwiczymy w domu skupimy się na usprawnianiu percepcji słuchowej. W punkcie pierwszym malutka garść teorii (abyśmy wiedzieli, co ćwiczymy i dlaczego jest to tak ważne) oraz oczywiście materiały do pobrania i ciekawe linki do sprawdzenia. W punkcie drugim natomiast bardzo interesujący poradnik dla dzieci o koronawirusie (do bezpłatnego pobrania). Ta, przygotowana przez Wydawnictwo Olesiejuk, książka w rewelacyjny sposób opowiada o panującej sytuacji i pomaga tym samym zrozumieć i oswoić się z trudnościami, jakie napotykamy. Serdecznie zachęcam (wystarczy kliknąć w podany niżej link).
Ćwiczymy w domu cz. 2
Lista kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do przedszkola
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Dzień Książki dla Dzieci, ma on na celu rozpowszechnienie książek i wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w 1967 roku.
Zajrzyjcie do biblioteki internetowej Wolne lektury.pl na pewno znajdziecie coś ciekawego. Dzisiaj polecam książki Frances Hodgson Burnett.
Mała księżniczka to, obok Tajemniczego ogrodu i Małego lorda, jedna z jej najbardziej znanych powieści. Ponadczasowa opowieść o przyjaźni i sile charakteru.
Tajemniczy ogród - Mary Lennox, dziewczynka w pozornie mrocznym otoczeniu odnajduje przyjazne dusze i sama zaczyna się zmieniać. Szczególnie od chwili, gdy pewien mały ptaszek pokaże jej drogę do klucza i ukrytych drzwi do zamkniętego ogrodu. A to dopiero pierwsza z tajemnic…
Wielkanocny Konkurs Przedszkolaków
Kochani!
W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne, trochę inne niż zwykle, zachęcamy wszystkich chętnych przedszkolaków z grup 5- 6 latków
do wykonania prac z masy solnej pt. „WIELKANOCNE INSPIRACJE .''
Po wyschnięciu prac można je pięknie pomalować farbami i ozdobić.
Rodziców prosimy o podpisanie pracy dziecka, sfotografowanie i przesłanie na adres mailowy naszej szkoły: zsp1_terespol@wp.pl.
Wszystkie nadesłane prace opublikujemy.
A oto przepis na masę solną
Przepis jest banalnie prosty… i to jest cudowne w przygotowaniu masy solnej. Składa się tylko z 4 składników: mąki pszennej, mąki ziemniaczanej, soli i wody. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np.:
- 1 szklanka mąki
- 1/4 szklanka mąki ziemniaczanej
- 1 szklanka soli;
- ok. 0,5 szklanki woda.
Zacznijmy od tego, że do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo. Ciasto wyjmujemy na stół lub stolnicę i ugniatamy, aż będzie gładkie (około 5 minut).
Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawieJ
Archiwum Aktualności