• DZIĘKUJEMY!

          • Drodzy Rodzice, akcja charytatywna "Dobry Uczynek" została podsumowana, a wszystkie zebrane prezenty przekazane do domu dziecka. Po raz kolejny pokazaliście, że można liczyć na Waszą pomoc i wsparcie. Serdecznie DZIĘKUJEMY za okazane serce i wielką wrażliwość!!!

            Organizatorzy

          • KLASA V B W „SZLACHETNEJ PACZCE”

          • Za nami Finał XVIII edycji Szlachetnej Paczki. 8 i 9 grudnia pomoc w całej Polsce otrzymało 16 703 potrzebujących rodzin. Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Taka forma wsparcia dla potrzebujących istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej. Łączy ogromną skalę działania i ludzi  w celu udzielenia wsparcia drugiemu człowiekowi.
            Od lat w akcji biorą udział znani ludzie, aktorzy sportowcy, reprezentanci Polski. W tym roku do akcji włączyli się również uczniowie klasy Vb, którzy obdarowali prezentami jedną  z terespolskich rodzin. Choć dla większości z nas, rzeczy którymi dzielili się uczniowie naszej szkoły są czymś codziennym, to innym sprawiły wiele przyjemności i dobrego.
            Dziękujemy uczniom oraz ich rodzicom za wielkie serca.


             
          • Strefa aktywnego wypoczynku

          • Przedszkolaki, ale także uczniowie szkoły podstawowej, zarówno ci młodsi, jak i starsi mogą już przyjemnie, a jednocześnie pożytecznie spędzać czas w Strefie aktywnego wypoczynku, która na przestrzeni ostatnich tygodni pojawiła się przy Miejskim Ośrodku Kultury, tuż za orlikiem.
            Do dyspozycji uczniów terespolskiej jedynki, ale także mieszkańców Terespola jest rozbudowany plac zabaw, a także szereg sprzętów siłowni na powietrzu. Najmłodsi będą się doskonale bawili na huśtawkach, torach przeszkód czy ściankach do wspinaczki, zaś starsi uczniowie na pewno chętnie wykorzystają sprzęt, ćwicząc różne części ciała.
            Koszt Strefy aktywnego wypoczynku to ok. 150 000 tys., z czego 50 tys. to dofinansowanie z budżetu państwa.
            Ogromne cieszy nas fakt, że strefa ta powstała w pobliżu naszej szkoły i nasi uczniowie będą mogli z niej swobodnie korzystać zarówno na zajęć, jak równie po ich zakończeniu.

          • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa...


          • "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość  wymyśliła’’

            Wisława Szymborska

            28  września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Szkolnego Czytania i z tej okazji nasi milusińscy rozpoczęli szkolną przygodę z czytaniem, biorąc udział w konkursie czytelniczym oraz plastycznym. Każdy z uczniów otrzymał album i w domu przez 21 dni czytał książki. Codzienne  czytanie dokumentowane było podpisem rodziców. Uczniowie otrzymywali naklejki, które wklejali do albumu. W konkursie brały udział wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej. Najwytrwalsi otrzymali bajeczki ufundowane  przez Radę Rodziców oraz innych darczyńców. Cieszymy się, że tak duże grono uczniów brało udział w konkursie. Warto małymi kroczkami rozwijać zamiłowania czytelnicze. Zachęcamy wszystkich, by postawili sobie wyzwanie i codziennie czytanie wprowadzili na stałe do swoich domów. 

            Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i biblioteka

          • „ Oskar ……” na miarę statuetki Oscara.

          • Książka E. Schmitta pt.: „Oskar i Pani Róża” porusza bardzo ważny i trudny temat jakim jest  życie z chorobą nowotworową 10 – letniego Oskara, oraz życie którego nigdy nie będzie miał. Ukazuje pomost między dziecięcą bezradnością, a dojrzałym zrozumieniem śmierci dziecka. Na podstawie tej książki zrealizowano setki spektakli na całym świecie. Uczniowie klasy 7a i ich opiekunowie mieli przyjemność obejrzenia kolejnej udanej produkcji tej sztuki w wykonaniu Teatru Tańca Caro na deskach sceny CKiS w Siedlcach. Co różni to przedstawienie od innych? Doznania są wyjątkowe, ponieważ reżyser (I. M. Orzełowska) wzbogacił je o poruszające piosenki i nowoczesną choreografię. Poważne dialogi bohaterów uzupełnione są humorem. Przecież tygodniami, a nawet miesiącami domem chorych dzieci jest szpital. To tutaj uczą się, bawią i śmieją. W przedstawieniu występują mali 8 – 11 letni aktorzy (fot. A), dzieci, które każdego dnia łączą długie i mozolne próby w teatrze z obowiązkami dobrych uczniów w swoich macierzystych szkołach.

            Po spektaklu, ze świadomością pełnego szczęścia jakie mamy – zdrowie i pełnosprawność, poszliśmy na lodowisko. W czasie zawrotnej jazdy na łyżwach były upadki i zderzenia. Na szczęście bez kontuzji. Pozytywnie zmęczeni udaliśmy się do Galerii Siedlce na zasłużony obiad, odpoczynek i mikołajkowe zakupy, jako że w Siedlcach byliśmy 5 grudnia, w przeddzień św. Mikołaja.

             

            EB

            fot. Oliwia O.

          • Poznajemy zawody

          • W miniony czwartek (6 grudnia) przedszkolaki miały okazję osobiście porozmawiać z górnikiem, który odwiedził naszą placówkę w pełnym umundurowaniu i odpowiedział na szereg pytań związanych ze specyfiką swojej pracy. A pytania wcale nie były proste?:-) Nasz gość z cierpliwością opowiadał o częściach garderoby górniczej, z których każdy ma swoje znaczenie i pełni określone funkcje. Dowiedzieliśmy się, że charakterystyczna sztywna czapka z godłem to czako górnicze, a kolory piór w pióropuszu oznaczają rangę górnika. Uświadomiliśmy sobie także jak ciężka i wymagająca wielu poświęceń jest to praca. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i realne przybliżenie naszym przedszkolakom wyobrażenia na temat pracy górnika.

            D. Wójcik

          • Święty Mikołaj naprawdę istnieje!

          • Dzień 6 grudnia był, jak co roku, pełen wrażeń i emocji. Od rana dzieci z niecierpliwością nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczków, który od lat w naszej szkole zwiastuje jedno……. św. Mikołaj nadchodzi. I tak było tym razem. Mikołaj z grupą uroczych Śnieżynek odwiedzał po kolei wszystkie grupy przedszkolaków, wręczając drobne upominki. Dzieci nie pozostały mu dłużne. Piosenki, wierszyki, a nawet własnoręcznie udekorowane pierniczki czekały na zapracowanego gościa. Na pożegnanie Mikołaj zapewnił dzieci, że wróci za rok pod zwykłymi warunkami :-).

            D. Wójcik

          • Kulturalnie i sportowo w stolicy –wycieczka szóstoklasistów do Warszawy.

          • W czwartkowy poranek 29 listopada 40 osobowa grupa szóstoklasistów pod opieką nauczycieli   p. E. Rudzkiej, p. M. Kamińskiej,  p. E. Kuczyńskiej i p. G. Jakuszko ruszyła na „podbój” stolicy.
            Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania Stadionu Narodowego. Podczas trasy zwiedzania uczniowie mogli zobaczysz m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej, centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy oraz zwiedzić taras widokowy. Kiedy emocje kibica opadły  dzieci wraz z opiekunami udały się do teatru Buffo na spektakl pt. " Szatan z siódmej klasy", podczas którego uczniowie wykazali się dużą kulturą  Po południu wycieczka przemaszerowała z teatru na obiad do   MC Donalds, a następnie udała się do Millenium  Plaza na niezwykłą podróż po  świecie Niewidzialnej  Wystawy. Uczniowie przenieśli się  w  świat, w którym mogli sprawdzić, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi.
            Pełni emocji i zadowoleni uczestnicy wycieczki powrócili do Terespola o godzinie 21.

            E.Rudzka


             
          • Pomalutku w stronę świąt….

          • Kolejno we wtorek i środę w grupach dzieci 6-letnich powiało atmosferą zbliżających się świąt Bożego Narodzenia podczas zorganizowanych przez Panią Urszulę Korycińską warsztatów. Rodzice wraz z dziećmi, wykorzystując bogaty zbiór materiałów, przygotowywali świąteczne kartki, gwiazdki, bombki i choinki. Pomysłów nie brakowało, a rozbrzmiewające w tle kolędy wprawiały uczestników w bardzo pozytywny nastrój. Kolejny raz potwierdzona została reguła, że warto się na chwilę zatrzymać i podarować dziecku bezcenny prezent w postaci poświęconego czasu.

                                                                         U. Korycińska, D. Wójcik                                                                         

          • Akcja charytatywna

          •  

            DOBRY UCZYNEK

             

            Drodzy Rodzice! W tym roku nasze przedszkole podąży z pomocą do
            Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Komarnie, Szachach i Janowie Podlaskim (http://www.domdziecka-komarno.pl).

            Zgodnie z uzyskanymi od wychowawców placówki informacjami zbieramy: puzzle, zabawki edukacyjne dla dzieci w różnym wieku (od 8 m.ż. +), kolorowanki, żele pod prysznic, szampony, antyperspiranty, pomadki ochronne, słodycze, owoce w puszkach (z długim terminem ważności), pasty do zębów, szczoteczki itp.

             

            Zbiórka potrwa do 15 grudnia, aby dzieci w święta mogły się cieszyć prezentami.

             

            Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji!!!

             
            Organizatorzy: Ilona Białowąs, Dorota Wójcik

             
          • Kim chcesz zostać w przyszłości?

          • Tytułowe pytanie jest jednym z tych, na które każde dziecko musi przynajmniej kilka razy w swoim życiu odpowiedzieć. Dziecięca wyobraźnia nie musi trzymać się żadnych granic, każdy zawód jest w zasięgu ręki. Panie z grupy 6-latków (p. A. Szamuk, p. A. Malicka) zorganizowały konkurs pt. „Mój wymarzony zawód” i tym samym pozwoliły przedszkolakom ze starszych grup podzielić się swoimi wyobrażeniami na temat zawodowej przyszłości. Prace wykonywane były wspólnie z rodzicami, co stanowiło dodatkowy atut z uwagi na wspólnie spędzony czas. Forma konkursu pozwalała na rozwinięcie artystycznych skrzydeł, czego potwierdzeniem była duża ilość napływających prac. Wybór zwycięzców był nie lada wyzwaniem. Jury przyznało podwójne miejsca na podium i wiele wyróżnień. Żadne dziecko, które wykonało pracę konkursową nie odeszło z pustymi rękoma. Każdy organizowany konkurs pokazuje jak wielkie pokłady talentów drzemią w naszych przedszkolakach, z czego możemy być naprawdę dumni.                                                                                                                                     D. Wójcik

                                                                                                                                       

          • Miłośnicy poezji recytowali dla Niepodległej


          • Stulecie niepodległości Polski to doskonała okazja do przypomnienia sobie tego, że język polski w życiu każdego Polaka jest niebywale istotny. W listopadzie uczniowie, recytując wiersze polskich autorów o tematyce patriotycznej, prezentowali niezwykłość i piękno rodzimej mowy. Wszyscy uczestnicy Szkolnego Konkursu Recytatorskiego 100 lat dla Niepodległej  potrafili doskonale wyrazić za pomocą głosu uczucie miłości do Ojczyzny zamknięte w utworach lirycznych.  Mówili nie tylko o trudnej polskiej historii, lecz też przedstawiali piękno naszego kraju. 

            Najlepszymi recytatorami w  klasach IV- VI okazali się: Jagoda Hurman (I miejsce), Weronika Greczuk (II miejsce), Oliwia Kral (III miejsce). Starsi uczniowie również zostali nagrodzeni: Jan Miklaszewski (I miejsce), Jagoda Gałabuda (II miejsce), Michał Jakimiak (III miejsce). Wszystkie te osoby dostały dyplomy i pamiątkowe albumy książkowe pokazujące piękno Polski.

            D.P.

          • Spotkanie z policjantką

          • Dnia 29.11.2018r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantką z Komisariatu Policji w Terespolu. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem policjanta a przy okazji utrwalenie przeszkolakom zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Następnie pani policjantka wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z nieznajomymi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

            Dziękujemy bardzo pani Marcie Jakuszko za wspaniałe i pełne atrakcji spotkanie.

            Renata Bednarzak