• XX PRZEGLĄD ,,Już gwiazdeczka się kolebie”

          • 31 stycznia 2020  roku w ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu odbył się

            XX  PRZEGLĄD  ,,Już gwiazdeczka się kolebie”. Jego głównym celem było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.

            Do ubiegłego roku szkolnego organizatorem Przeglądu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Terespolu, zaś po jej likwidacji dyrekcja ZSP nr 1 w Terespolu wraz z nauczycielami postanowili, że wieloletnia tradycja imprezy nie powinna zostać zakończona. Właśnie dlatego podjęto decyzję o kontynuacji imprezy.

            Do udziału w Przeglądzie zostali zaproszeni uczniowie z okolicznych szkół, a samą uroczystość uświetnili swoją obecnością uświetnili goście zaproszeni: Urszula Artecka, Ryszard Ferens, Krystyna Fiłatiuk, Janina Ligor, Ewa Androsiuk.

            Przegląd rozpoczął dyrektor ZSP Zenon Iwanowski, który przywitał zgromadzoną publiczność oraz przybyłych gości. Krótko przypomniał historię przeglądu

            Wszyscy uczestnicy Przeglądu prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.

                        Występy młodych artystów oraz własnoręcznie wykonane przez nich szopki oceniała komisja konkursowa w składzie :

            1.p. Agata Saj– dyrektor Biblioteki Miejskiej w Terespolu

            2.p. Ryszard Ferens – emerytowany nauczyciel muzyki i plastyki

            3.ks. Łukasz Michaluk – ksiądz miejscowej parafii.

             

            Wśród grup obrzędowych nagrodzeni zostali wszyscy wykonawcy.

            Uczniowie klas III z ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu w jasełkach Jak się Chrystus rodził, a Heroda diabli wzięli, przygotowani pod opieką p. Edyty Krzemińskiej i p. Elizy Lańskiej zachwycił jurorów żywiołowością, choreografią, tańcem i wykonaniem kolęd wchodzących w skład przedstawienia.

            Grupa teatralna Koziołeczki z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach, która zaprezentowała przedstawienie Jak to kiedyś na wsi bywało, czyli rzecz o Bożym Narodzeniu przygotowane pod opieką opiekunki, p. Elżbieta Kijuk, dała popis wykorzystujący gwarę oraz zachwyciła pięknymi strojami ludowymi i dopracowaną, misterną scenografią.

            Uczniowie klasy VIII c reprezentujący gospodarzy spodobali się licznie zgromadzonej publiczności humorystycznym potraktowaniem tematu Bożego Narodzenia i żartobliwymi, współczesnymi tekstami wykorzystującymi język uczniowski. Grupę tę przygotowała p. Dorota Szprychel, a spektakl nosił tytuł Ostateczne starcie czyli Anieli w działaniu.

             

            Nagrodzeni zostali także soliści śpiewający kolędy i pastorałki, zarówno z klas I-III jak i klas IV – VIII.

            Wśród najmłodszych nagrody zostały przyznane trzem wokalistkom.

            I miejsce zajęłą Małgorzata Wasiluk z ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu, której opiekunem wokalnym był p.Tomasz Jezuit

            II miejsce przypadło Julii Panasiuk z Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Jej opiekunką była p. Alicja Sołoducha 

            III miejsce zdobyła Maja Roszkowska z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach,

            Przygotowała ją p. Wiesława Gmur

            Najlepsze w kategorii starszych solistów okazały się 3 wokalistki.

            I miejsce zdobyła Julia Krześniak z ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu, przygotowana przez p.Tomasza Jezuita.

            II miejsce ex aequo otrzymały Marlena Pytka z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach (opiekun p. Andrzej Maziejuk) i Julia Nowicka z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach (opiekun p. Elżbieta Artemuk).

             

            Uznanie komisji konkursowej zdobyli wykonawcy szopek bożonarodzeniowych. Urzekły pomysłowość, dokładność i estetyka wykonania.

            I miejsce zajęła Paulina Oleszczuk z ZSP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu, która swoją szopkę wykonała pod opieką p. Anny Kulhawczuk.

            II miejsce przypadło Martynie Czuchraj z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach. Opiekunką Martyny była p. Jolanta Zadrożna

            Nagrodę za III miejsce otrzymała Dominika Kupisz z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach, która wykonała szopkę z pomocą opiekunki,  p. Ewy Stawskiej.

             

            Wszyscy wykonawcy otrzymali wspaniałe nagrody, wśród których były kolumny interaktywne i drukarki laserowe dla grup obrzędowych oraz przede wszystkim maskotki dla indywidualnych wykonawców.

            Obdarowanie nagrodzonych nie byłoby możliwe dzięki wsparciu licznych darczyńców – ludzi dobrej woli, przyjaciół dzieci i młodzieży oraz propagatorom tradycji bożonarodzeniowych.

             

            Darczyńcami tegorocznej edycji przeglądu byli:

            Burmistrz Miasta Terespol, Jacek Danieluk

            Jerzy Jaworski – Hurtownia  „Pantera”

            Ewa i Tomasz Androsiukowie - „Galeria Zacisze”

            Radosław Sebastianiuk, Radny Powiatu Bialskiego

            PGKiM  - p. Jacek Szczepaniak

            Krzysztof Kwiatkowski - Sklep „Majster”

            Wojciech Mitur,a Radny Powiatu Bialskiego

            Grzegorz Gregoruk

            Agnieszka Drab – „Galeria Smaków”

            Władysław Grzelak - sklep „Rebutr II”

            Jarosław Tarasiuk - Przewodniczący Rady Miasta Terespol

            Agnieszka i Jacek Góreccy -  PPHU „Aga” i sklep wędkarski

            Joanna Kotowska -  Sklep„Puchatek”

            Dariusz Bieliński – Zakład Fotograficzny

            Radni Rady Miasta Terespol: Dorota Szprychel, Dariusz Herlikiewicz, Krzysztof Prokopiuk, Ewa Zając, Urszula Artecka, Andrzej Korbal, Tomasz Staszczuk, Paweł Jurkowski, Barbara Saj, Krzysztof Wróbel

            Beata Matwiejuk – Cukierenka w Terespolu

            Alina i Adam Niedziółko – Sklep „Junior”

            Koordynatorem XX Przeglądu  Już gwiazdeczka się kolebie była p. Dorota Szprychel.

            Gratulujemy wszystkim wykonawcom!

            A. Kulhawczuk, D. Szprychel

          • Zabawa Choinkowa 2020

          • 7 lutego w naszej szkole odbyła się Zabawa Choinkowa. W pięknie udekorowanej sali, jako pierwsi zabawę zaczęli uczniowie klas I-III. Wodzirej „Fantomasz” zabawiał dzieci, zapraszał do wspólnych tańców, prowadził wiele ciekawych zabaw. Wsparciem imprezy były uczennice klas VIII, które chętnie bawiły się i tańczyły z młodszymi uczniami. Dzieci bardzo fajnie się  poprzebierały. Miały ciekawe, pomysłowe i oryginalne stroje. W salach rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek oraz prezenty-niespodzianki. Nie zabrakło również Mikołaja, który bawił się z dziećmi na sali. O godzinie 16.00 zabawę zaczęły klasy IV-VIII. Młodzież świetnie się bawiła przy najnowszych hitach i przebojach. Wszyscy uczniowie dali się ponieść rytmom wspaniałej, tanecznej i melodyjnej zabawie. Było super!

             

             

             

              S U

          • Równy start w edukację

          • Szanowni Rodzice, nasza szkoła przystąpiła do lubelskiego programu "Wczesnego wykrywania, leczenia i terapii zaburzeń komunikacyjnych u dzieci rozpoczynających naukę szkolną" W ramach programu wszyscy uczniowie klas I (pod warunkiem udzielenia przez rodziców zgody) zostaną przebadani pod kątem zaburzeń słuchu, zaburzeń przetwarzania słuchowego i wad wymowy.
            Szczegółowych informacji udziela Dorota Wójcik (koordynator programu).

            D.W.
              

          • A jak to z Babcią i Dziadkiem bywało...?

          • Odpowiedź na tytułowe pytanie uzyskali goście przybyli na zorganizowaną przez panią Wiesię Sacharczuk uroczystość. Zdolne i odważne 5-latki przedstawiły w muzyczno-ruchowej inscenizacji całą prawdopodobną historię miłości Babci i Dziadka. Dobrane muzycznie utwory i pantomima w wykonaniu najmłodszych wywołały wiele wzruszeń i przywiały niejedno wspomnienie. Nie zabrakło również tradycyjnych form wyrażania miłości i wdzięczności jak: życzenia w formie wierszyków, śpiewanie piosenek, czy wręczenie przygotowanych przez dzieci upominków. Po części artystycznej przy słodkim poczęstunku odbyła się druga część imprezy, podczas której można było wymienić się wrażeniami z przedstawienia i miło spędzić czas w swoim towarzystwie. Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie, a rodzicom za przygotowanie poczęstunku. 

            D. Wójcik. W. Sacharczuk
             

          • Zajęcia koła szachowego

          • Zajęcia koła szachowego odbywają się w każdą środę w wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Aktualnie regularnie na zajęcia uczęszcza około 15 do 20 dzieci w wieku od 5 latków do uczniów klasy szóstej. Cześć kółkowiczów wyjeżdża na zawody Bialska Liga Szachowa. Byliśmy w Białej Podl., Łomazach, Międzyrzecu Podl. Dwie drużyny wystartowały w finale Drużynowym Powiatu Bialskiego. Starsi zajęli IV miejsce natomiast młodsi szachiści zajęli III miejsce. Powoli na zawody zabieram dzieci, które w tym roku zaczęły uczęszczać na zajęcia. W najbliższym czasie czeka nas wyjazd do Konstantynowa. 23.02 mamy pierwszy rzut Grand Prix Terespola w Szachach a 15 marca spotykamy się wszyscy w naszej szkole na kolejny rzut Bialskiej Ligi Szachowej! Aktualnie na zajęciach rozpoczęliśmy Mistrzostwa Szkoły Dziewcząt klas I - IV. Gra 10 dziewczynek. Niedługo rozpocznę takie zawody dla chłopaków! Planuję też rozegranie mistrzostw dla dzieci 5 latków gdzie mamy wybitnego szachistę Wojtusia Niedziółko. Wśród starszych brylują bracia Piotr i Krzysio Gołębiewscy oraz Filip Samociuk. Chciałbym podziękować za współpracę nauczycielom Wieslawie Sacharczuk, 5 latki mi podrzuca oraz paniom na świetlicy głównie Anecie Witkowicz i Dorocie Szprychel oraz pozostałym. Bardziej zdolne dzieci uczestniczą w zajęciach klubu szachowego, współpracujemy tu ze Sławkiem Leszkiem. Panie Dyrektorze brakuje nam bardzo Szachów w Szkole... program który jeszcze bardziej rozwija umiejętności szachowe dzieci. To co ma Międzyrzec Podl. i Misie mała szkółka gdzie od lat ten program jest wdrażany. Niestety Misie będą drugą siłą w powiecie... my spadamy na 3 miejsce?!

            Opiekun i instruktor szachowy Marek Fero Ferens

          • Teatr zamiast Bryk.pl

          • Bryk.pl to popularna strona internetowa z bazą edukacyjną, z której od czasu do czasu ściąga każdy uczeń, odrabiając pracę domową.

            Wirtualny Bryk.pl nie musi być jedyną ściągą. Może nią być także obejrzane z uwagą widowisko teatralne, które podobnie jak czytanie książek dostarcza emocjonalnych wrażeń. Zgadza się z tym grupa naszych ósmoklasistów, którzy już są przygotowani z „ANTYGONY” – lektury omawianej w klasie pierwszej szkoły średniej. Skąd ta nadgorliwość? Otóż 6 lutego pojechali oni do Siedlec, gdzie na deskach sceny CKiS obejrzeli antyczną tragedię Sofoklesa, „Antygona” w wykonaniu aktorów TEATRU ES. Przekaz sztuki jest współczesny. Potoczna mowa i nowoczesna stylizacja kostiumów  pozwala na większe zrozumienie trudnego, poetyckiego tekstu. Całość widowiska jest oprawiona przejmującą muzyką i musicalowymi piosenkami. Zatem drodzy uczniowie czas na zmianę kierunku z Bryk.pl na czytanie lektur i bywanie w teatrze.

            Po spektaklu nakarmieni duchem, a jednak głodni w dosłownym znaczeniu tego słowa, uczestnicy wycieczki udali się do galerii handlowej na obiad i zakupy. Resztę czasu aktywnie spędzili na świeżym powietrzu. Tą porą roku koniecznie muszą być łyżwy. Sam Z. Bródka, zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, byłby zdumiony umiejętnościami łyżwiarskimi naszej młodzieży, która z gracją i finezją zawładnęła lodowiskiem. Po mistrzowskich wyczynach nienaruszeni fizycznie, za to poruszeni doznaniami, bezpiecznie wróciliśmy do Terespola. Organizacji wyjazdu i opieki nad uczniami z radością podjęły się Panie: Ewa B. i Małgorzata B.

             

            EB

          • Dzień Babci i Dziadka w grupie Wiewióreczek

          • „Super Babcia – Super Dziadek” śpiewały sześciolatki z naszego przedszkola ukochanym dziadkom, którzy 5 lutego przybyli na uroczyste spotkanie zorganizowane specjalnie na ich cześć.

            Sześciolatki przygotowały dziadkom występ artystyczny – wierszykiem, piosenką, a także zabawnymi skeczami pokazali, jak ważne miejsce zajmują w sercach swoich wnucząt. Dzieci wręczyły także własnoręcznie przygotowane prezenty, piękne korale oraz kalendarze.

            Podczas tego wyjątkowego spotkania przedszkolaki zaprosiły także swoich dziadków do zabawy. Były więc tańce i konkursy, które wzbudziły wiele radości oraz śmiechu.

            Święto Babci oraz Dziadka sześciolatki przygotowały pod okiem wychowawczyni Kamili Korneluk, natomiast słodki poczęstunek z pysznym domowym ciastem rodzice przedszkolaków.