• Wyjazd do Gimnazjum nr 2 w Brześciu

02.06.2019 18:17

W dniach 23-25 maja uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu  oraz Zespołu Szkół Publicznych nr 1 uczestniczyli, w ramach podpisanej współpracy, w wyjeździe do Gimnazjum nr 2 w Brześciu. Gospodarze przygotowali uroczystą akademię oraz wspólne lekcje z języka rosyjskiego oraz języka angielskiego. Uczniowie zwiedzali też Muzeum Juliana Ursyna Niemcewicza w Skokach, uczestniczyli w rejsie statkiem po Muchawcu, bawili się na wesołym miasteczku. Wyjazd dał uczniom możliwość wykorzystania znajomości języka rosyjskiego w praktyce – w czasie towarzyskich rozmów, na zakupach itp. Po wakacjach nastąpi rewizyta uczniów Gimnazjum nr 2 z Brześcia.

• Pierwsza Pomoc

30.05.2019 20:24

O zasadach udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, krok po kroku, mówił wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża p. Michał. Przeprowadził On zajęcia w 7 klasach a uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli. Wiedzą już jak postępować, gdy dochodzi do niebezpiecznej sytuacji i nie zawahają się przed udzieleniem pomocy poszkodowanemu, a być może nawet uratują mu życie.

• Zaproszenie na XXVIII Dziecięcy Festiwal Piosenki

30.05.2019 20:22

Zapraszamy Rodziców do kibicowania uczestnikom XXVIII Dziecięcego Festiwalu Piosenki. Rozpocznie się on w piątek 31 maja o godzinie 11:00 na placu szkolnym. Występować będzie 20 wykonawców, a wśród nich Państwa Pociechy!

• "Wielkie rzeczy się dzieją, kiedy się spotykają ludzie z górami"- wycieczka klas V w Góry Świętokrzyskie.

19.05.2019 21:21

W dniach 8-9 maja uczniowie klas V, pod opieką swoich wychowawców poznawali historię i podziwiali piękno przyrody Gór Świętokrzyskich. Zobaczyli wiele ciekawych miejsc. Swoją wycieczkę rozpoczęli od wizyty w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Poznali życie i twórczość renesansowego poety, spacerowali po parku, w którym rosła niegdyś słynna lipa. Po południu zachwycali się pięknem Jaskini Raj. Drugi dzień wypełnił pobyt w sanktuarium na Świętym Krzyżu, spacer piękną Aleją Miniatur w Krajnie-Zagórzu oraz pobyt w Galerii Minerałów w Świętej Katarzynie, połączony z pokazem szlifowania minerałów. Wieczorem uczniowie relaksowali się w Parku Wodnym. Dzień trzeci rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznego zamku w Chęcinach, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie średniowiecznych tańców. Pozostając w tematyce średniowiecznej odwiedziliśmy gród i wysłuchali historii opowiadanych przez pasjonata historii średniowiecznej pana Pędzika. Po południu obejrzeliśmy dąb w Zagnańsku i złożyliśmy wizytę w domu, który niegdyś należał do Henryka Sienkiewicza, a w którym dzisiaj mieści się jego muzeum. Oblęgorek nas oczarował podobnie jak kiedyś jego sławnego właściciela. Bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do Terespola.

Iwona Gryszko

• DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2019

20.05.2019 12:11

Zgodnie z tradycją, 14 maja tego roku w naszej szkole zorganizowany został Dzień Języków Obcych, będący okazją dla uczniów do zaprezentowania swoich umiejętności językowych, aktorskich i wokalno – tanecznych.
      Na początku Natalia Szołoniuk z klasy 8a zaśpiewała piosenkę w języku angielskim. Następnie uczniowie klasy 7b zaprezentowali swoje bardzo dobre umiejętności językowe i talent aktorski w trzech scenkach, próbując przekonać nas, że warto uczyć się języka angielskiego, bez jego bowiem znajomości można mieć problemy z poradzeniem sobie z najprostszymi sprawami podczas podróży zagranicznych.
      Kolejnym punktem programu była piosenka Natalii Szołoniuk, tym razem w języku rosyjskim.
      Potem wystąpili uczniowie klasy 7b którzy ponownie zachwycili nas swoimi talentami prezentując scenkę pt. Stone soup, a dwie uczennice tej samej klasy przybliżyły nam Wielką Brytanię, opowiadając o zwyczajach, tradycjach oraz realiach społecznych tego kraju.
      Następnie Martyna Szot, uczennica klasy 8a wykonała piosenkę w języku rosyjskim.
      Mieliśmy także możliwość podziwiania talentu aktorskiego uczniów klasy IIIB, którzy zaprezentowali nam bajkę o „Czerwonym Kapturku”, zapewne znaną publiczności, także nawet ci, którzy nie rozumieli wszystkich słów, wiedzieli o czym opowiadają młodzi aktorzy. Uczniowie zaprezentowali także swoje umiejętności taneczne. Konferansjerami całej uroczystości oraz narratorami poszczególnych scenek byli uczniowie klasy 7b.
      Uczniowie, którzy przedstawili swój program w języku rosyjskim przygotowani zostali przez p. Elżbietę Kuczko, a nad przebiegiem części angielskiej czuwała p. Jolanta Konarska, zaś autorką pięknych dekoracji była p. Edyta Drobysz. Cały program został przyjęty z ogromnym aplauzem i zapewne uświadomił uczniom, że nauka języków obcych i poznawanie kultury innych krajów może być wspaniałą zabawą, a umiejętność radzenia sobie z repertuarem w obcym języku powodem do satysfakcji i motywacją do dalszej nauki.

Jolanta Konarska