• Wiewióreczki na warsztatach kulinarnych w Galerii Smaków
          • Wiewióreczki na warsztatach kulinarnych w Galerii Smaków

          • 19 listopada grupa sześciolatków wybrała się do restauracji Galeria Smaków, aby poznać tajniki przygotowywania potraw, zwłaszcza zaś lubianej przez wszystkich pizzy. Pod okiem właścicielki Agnieszki Drab oraz pracownicy restauracji Magdy sześciolatki ugniatały ciasto, a następnie komponowały ulubiony smak pizzy z różnych składników. Dzieci zaniosły gotowe danie do kuchni, gdzie obserwowały, jak kucharze wkładają je do specjalnych pieców. Pani Agnieszka przy okazji opowiedziała o ich pracy, wskazując w kuchni miejsca przygotowywania poszczególnych potraw.

            Kiedy pizza piekła się w piecu, dzieci wyciskały soczki owocowe.

            Warsztaty zakończyły się obiadem, na który mali kucharze zaprosili członków swoich rodzin.

            Pani Agnieszka, właścicielka restauracji serdecznie podziękowała sześciolatkom za udział w zajęciach i na pamiątkę pobytu w Galerii Smaków wręczyła wszystkim duże drewniane łyżki.

            Warsztaty zorganizowała wychowawczyni Kamila Korneluk.

          • Najpierw huta szkła, potem warsztaty

          • Dnia 15.11.19r. dzieci z klas 2a i 2b pod opieką pań (B. Wolczyk, A. Roguska, A. Kulhawczuk, D. Wójcik) wyruszyły do miejscowości Dubeczno, by przyjrzeć się ręcznej i pracochłonnej metodzie produkcji szkła oraz pobudzić inwencję twórczą, tworząc podczas warsztatów własne dzieła. Wycieczka była wyjątkowa pod wieloma względami. Najpierw uczniowie zawitali do Huty Szkła Gospodarczego, gdzie krok po kroku obserwowali poszczególne etapy powstawania szklanek i kieliszków. Następnie  udali się do rodzinnej firmy "Jadwiga", gdzie tradycyjnie od wielu lat wykonuje się: grawerowanie, zdobienie i barwienie szkła.. Dzieci miały okazję podejrzeć jak w kilka sekund na jednolitej szklance pojawiają się  piękne listki i winogrona. Na pamiątkę otrzymały też imienne szklanki na herbatkę. Druga część wycieczki miała charakter bardziej praktyczny. Po domowym, przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich obiedzie, uczniowie pokazali, że tworzenie artystycznych wyrobów im również nie jest obce. Z minuty na minutę powstawały niepowtarzalne świeczniki i świąteczne dekoracje. Była to wycieczka, z której oprócz wrażeń i emocji dzieci przywiozły całą górą wspaniałych pamiątek nie tylko dla siebie, ale także dla swoich bliskich.
                                                                                                                                D. Wójcik  
          • X Bialska Liga Szachowa

          • W dniu 16 listopada 2019 r. rozpoczęto X Bialską Ligę Szachową od turnieju szachowego w Białej Podlaskiej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia. Szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 odnieśli znaczące sukcesy.

            Samociuk Filip z klasy szóstej zajął pierwsze miejsce w kategorii klas 4-6. W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajął Krzysiu Gołębiowski. W turnieju pierwszy raz zagrał najmłodszy uczestnik z Terespola Wojtuś Niedziółko w wieku 5 lat zajął 8 miejsce na 12 zawodników klas 1-3 będąc jeszcze przedszkolakiem. Serdecznie gratulujemy dla Wojtusia i życzymy wytrwałości w rozwijaniu umiejętności  szachowych. Zapraszamy 14 grudnia 2019 r. do Łomaz.

             

            Marek Ferens, Sławomir Leszek

          • Konkurs Recytatorski "Поэзии пленительные строки"

          • „Zamiast pustego "pan" — w rozmowie
            Wyrwało jej się czułe "ty",
            I wszystkie najszczęśliwsze sny
            Zbudziła w duszy przy tym słowie”.
            Aleksander Puszkin

            15 listopada w Centrum Języka Rosyjskiego UMCS w Lublinie odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Rosyjskiej, upamiętniający 220. rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina.
            Naszą szkołę reprezentowała Kristina  Goroszko z wierszem  „У лукаморья дуб зелёный...”. Jej umiejętności recytatorskie zostały nagrodzone gromkimi brawami. Krysia zajęła II miejsce.
            Uczestnicy przepięknie zaprezentowali wiersze jednego z najsłynniejszych poetów rosyjskich. Wszystkim udzielił się nastrój melancholii i tęsknoty, gdyż wiersze te najczęściej dotykały tematyki miłosnej.

          • List od Prezydenta RP

          • W ubiegłym roku szkolnym 2018/2019 grupa 5-6 latków zgłosiła się do udziału w Międzynarodowym Projekcie "Piękna Nasza Polska Cała". Projekt trwał od marca do czerwca. Uczestnicy musieli zrealizować conajmniej trzy zadania w danym miesiącu, aby uzyskać pamiątkowe dyplomy i certyfikaty. Jednym z zadań było napisanie "Listu do Polski" i wysłanie go do Kancelarii Prezydenta RP.
            15 listopada 2019r. przedszkolaki dostały list z odpowiedzią od Pana Prezydenta Andzeja Dudy, w którym zostały przekazane pozdrowienia i podziękowania za zaangażowanie i udział w projekcie. W prezencie otrzymaliśmy flagę Polski. Międzynarodowy Projekt "Piękna Nasza Polska Cała" był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków - 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

            Koordynatorem projektu w Przedszkolu Miejskim była Pani Renata Bednarzak.

          • Święto Niepodległości w przedszkolu

          • Dnia 8 listopada 2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci z grupy 6-latków przygotowały występ. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dzień. Słowem, piosenką i tańcem dzieci oddały szacunek symbolon narodowym. Wszyscy dumnie odśpiewali hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego".

            Marzenna Grygorowicz 

          • Dzień patrona szkoły i ślubowanie klas I

          • Dnia 11 października 2019r. odbyło się ślubowanie uczniów klas I. Uroczystość powiązana była ze świętem patrona szkoły. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali krótki występ artystyczny, a następnie Pan Dyrektor Zenon Iwanowski pasował każdego z uczniów na pierwszaka ZSP nr 1 w Terespolu. Uroczystość miała podniosły nastrój.

          • Pamiętamy...

          • 8 listopada 2019 roku delegacja uczniów z klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu odwiedziła miejscowy cmentarz komunalny, aby zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli i ich rodzin. Uczniowie przybyli z opiekunami Anną Kudelską oraz Markiem Ferensem. Tradycja palenia lampek trwa już od wielu lat i jest dobrą lekcją poglądową, dla przybyłych uczniów a jednocześnie wystawia pozytywną laurkę tym nauczycielom i dyrekcji, którzy pamiętają o tych, którzy odeszli...

            mf.

          • XXV Niepodległościowe Biegi Przełajowe w Janowie Podlaskim

          • 8 listopada, po raz ostatni w tym roku kalendarzowym nasi uczniowie wystartowali w biegach przełajowych w Janowie Podlaskim. Jest to cykliczna, powiatowa impreza, poprzez którą organizatorzy chcą upamiętnić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród ponad 30 osobowej reprezentacji SP nr1 w Terespolu najlepiej zaprezentowali się:

            Rocznik 2011-12

            2 m – Supeł Mikołaj

            3m – Chiluk Aniela

            Rocznik 2009-10

            3m- Kozłowski Michał

            4m- Lewczuk Szymon

            6m- Parzyszek Maciej

            Rocznik 2008

            4m- Witkowicz Julia

            Rocznik 2007

            1m- Filipczak Jowita

            4m- Zasiuk Jakub

            Rocznik 2006-05

            2m- Chiluk Kamil

            3m- Zaorski Czarek

            6m- Uss Damian

             

            W klasyfikacji szkół, w kategorii Igrzyska Dzieci (klasy I-VI) Szkoła Podsatwowa nr1 w Terespolu zajęła I miejsce. Zawodnicy za zajęcie miejsc I-III otrzymali medale i dyplomy, IV-VI dyplomy.

            GJ

          • Szkoła do hymnu

          • W piątek, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11, nasza szkoła  włączyła się w akcję MEN oraz Rady Dzieci i Młodzieży, wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie przy akompaniamencie odśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego, rozpoczynając już dzisiaj obchody Święta Niepodległości. Dyrektor szkoły zachęcił wszystkich do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach patriotycznych mających odbyć się w ciągu najbliższych trzech dni w naszym mieście.

          • Uczniowie porządkują groby Polaków w Brześciu

          • Dnia 30.10.2019 roku odbył się zorganizowany przez Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu wyjazd do Brześcia w celu sprzątania grobów Polaków. Akcję pod nazwą „Polacy pamiętają o Polakach. Polski grób – polski znicz” swoim patronatem objął MOK w Terespolu, a zorganizowały go nauczycielki ZSP – pani Dorota Szprychel i pani Katarzyna Polaczuk. W wyjeździe uczestniczyli również uczniowie ALO. Łącznie wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły i 10 z ALO.
            Groby sprzątali także dyrektorzy obu szkół – pan Zenon Iwanowski i Bogusław Korzeniewski, radni powiatowi – pan Radosław Sebastianiuk i Wojciech Mitura, dyrektor MOK – Anna Pietrusik, kierownik wyjazdu – pani Dorota Szprychel, nauczycielka języka rosyjskiego, pani Elżbieta Kuczko oraz dwu studentów z Siedlec.
            Cmentarz, na którym działali wolontariusze, został w dużej mierze wygrabiony z liści, których uzbierał się cały ciężarowy samochód, oraz świątecznie rozbłysnął zniczami zebranymi w szkołach i MOK w Terespolu. Światełka pamięci o zmarłych Polakach zapłonęły na każdej mogile.
            Wyjeżdżającym dopisały pogoda i dobre nastroje, chociaż wszyscy dość mocno się utrudzili pracą. Po zjedzeniu posiłku ufundowanego przez radnych powiatowych wszyscy z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wrócili do domów.
            Należy zaznaczyć, że bezkosztowy przejazd do Brześcia nie byłby możliwy bez wsparcia pana Huberta Raszplewicza, któremu serdecznie dziękujemy.
            Organizatorzy żywią nadzieję, że akcja na stałe wpisze się w tradycję ZSP, ALO i MOK.


             
          • Koło Fortuny od kuchni

          • Dnia 29.10.2019 roku kilkoro uczniów naszej szkoły pod opieką pani Doroty Szprychel wzięło udział w kręceniu pięciu odcinków „Koła Fortuny”.
            Organizatorem wyjazdu było Liceum Akademickie w Terespolu.
            Uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda praca nad przygotowaniem telewizyjnego teleturnieju, kto przy tym jest zaangażowany i jak ciężkie zadanie stoi… przed publicznością.

          • SPOTKANIE Z LEKARZEM WETERYNARII

          • 24 października 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z lekarzem weterynarii p. Andrzejem Jelinkiem.
            Pan weterynarz bardzo ciekawie opowiadał o właściwej opiece nad zwierzętami domowymi, o ich karmieniu i niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Przybliżył też dzieciom specyfikę pracy w tym jakże trudnym i odpowiedzialnym  zawodzie.
            Dzieci  bardzo aktywnie  uczestniczyły w spotkaniu, opowiadały o zwierzętach, które mają w domu i zadawały  mnóstwo pytań dotyczących ich pupili.
            Lekarz weterynarii przypomniał również  o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontaktach np. z bezdomnymi zwierzętami.
            Przy okazji spotkania podsumowano i nagrodzono uczestników konkursu plastycznego "Kochane zwierzaki". Zebrani  mogli obejrzeć wystawę prac laureatów a zwycięzcy odebrać nagrody.
            Uczniom spodobała się nietypowa lekcja . Teraz z pewnością  już wiedzą jak dbać o swoich czworonożnych przyjaciół.  Może przez to spotkanie ktoś odkryje w sobie jakieś nowe pasje?
            Serdecznie dziękujemy Panu weterynarzowi za poświęcony czas
            i dostarczenie nam tylu ciekawych wiadomości.

          • Jesteśmy Przedszkolakami

          • Dnia 23 października 2019r. w naszej placówce odbyło się "Pasowanie na Przedszkolaka". Dzieci zaprezentowały przygotowane piosenki, tańce oraz wiersze. Dla większości dzieci był to pierwszy poważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Pana Dyrektora Zenona Iwanowskiego oraz wręczenie pamiątkowych przypinek przez Panią Dyrektor Edytę Krzemińską. Dla przedszkolaków było to ogromne przeżycie a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia z pociech.

            R. Bednarzak 

          • Miłe i twórcze popołudnie z KULTURĄ LUDOWĄ

          • 2019 rok jest ROKIEM KULTURY LUDOWEJ. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję poznać  tradycje, zwyczaje, stroje ludowe oraz kulturę wyrażoną pięknym  śpiewem i tańcem.   Dnia 23 października 2019 roku, w naszej szkole odbył się koncert,  znanego i nagradzanego w licznych konkursach,  zespołu ludowego ,,Łobaczewianki’’. Koncert poprzedziły warsztaty kulinarne, poprowadzone przez laureatki wielu prestiżowych konkursów, Panie z KOŁA AKTYWNYCH KOBIET. Inicjatorkami i organizatorkami imprezy były panie Małgorzata Tańczuk- Danieluk, Danuta Daniluk, Zuzanna Jaroszuk. Uczestnikami były dzieci wraz z rodzicami. Podczas przygotowywania potrawy tradycyjnej kresów wschodnich, o nazwie PIEREMIACZE, wszyscy świetnie się bawili, panowała miła atmosfera, a dzieci były bardzo skupione na wykonywanych czynnościach, które dawały im satysfakcję i zadowolenie. Rodzice z dumą przyglądali się działaniom dzieci oraz rozmawiali z Paniami z koła, na temat tradycyjnych potraw i sposobu ich wykonywania. Wszyscy uczestnicy zarówno mali, jak i dorośli byli zachwyceni profesjonalnym koncertem zespołu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oryginalne lubelskie stroje ludowe, w które ubrane były artystki. Rodzice i dzieci chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia z Paniami. Dziewczynki mogły przymierzyć niektóre elementy stroju i sfotografować się w nich. Na końcu imprezy miała miejsce degustacja potrawy, która wszystkim bardzo smakowała. Uczestnicy imprezy nie kryli zadowolenia i nie szczędzili słów uznania dla Pań, które zaszczyciły szkołę swoją obecnością, dzieląc się tym, co jest ich pasją.