• Zdrowy styl życia

          • Dnia 14.05.2019r. dla wszystkich grup przedszkolnych zorganizowano zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia, które poprowadziła 4 osobowa grupa studentów wraz z opiekunem  z Koła Naukowego „Diagnoza” z Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Dzieci wraz ze studentami omówiły piramidę żywieniową, uczestniczyły w mini aerobiku przy muzyce, a na zakończenie wykonały pracę plastyczną pt. „Moja ulubiona zdrowa żywność”.

            A. Laskowska
            R. Bednarzak

             

             

          • Sukces naszych uczniów w Powiatowych Eliminacjach Turnieju o BRD

          • 17 maja 2019 roku byliśmy gospodarzami Finału Regionalnych Eliminacji Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Miasta Biała Podlaska i Powiatu Bialskiego. Były to pierwsze zawody tego typu rozgrywane w naszej szkole. Zawody odbywały się w dwóch grupach wiekowych klas IV - VI oraz VII - Gim. Konkurencje z jakimi musieli zmierzyć się uczniowie to test wiedzy o ruchu drogowym, test - skrzyżowania, rowerowy tor przeszkód oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Nasza reprezentacja w składzie Bartosz Łukaszuk, Jan Miklaszewski i Mateusz Terpiłowski rywalizowała w grupie starszej, uczniów klas VII, VIII i Gimnazjum, gdzie wystartowało 11 trzyosobowych drużyn. Jako debiutanci w tych zawodach zajęliśmy bardzo dobre III miejsce tuż za szkołami z Zalesia oraz Kobylan. Drużynę do zawodów przygotowywali Małgorzata Kamińska, Małgorzata Maciejewicz oraz Grzegorz Jakuszko.

          • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2019

          • Zgodnie z tradycją, 14 maja tego roku w naszej szkole zorganizowany został Dzień Języków Obcych, będący okazją dla uczniów do zaprezentowania swoich umiejętności językowych, aktorskich i wokalno – tanecznych.
            Na początku Natalia Szołoniuk z klasy 8a zaśpiewała piosenkę w języku angielskim. Następnie uczniowie klasy 7b zaprezentowali swoje bardzo dobre umiejętności językowe i talent aktorski w trzech scenkach, próbując przekonać nas, że warto uczyć się języka angielskiego, bez jego bowiem znajomości można mieć problemy z poradzeniem sobie z najprostszymi sprawami podczas podróży zagranicznych.
            Kolejnym punktem programu była piosenka Natalii Szołoniuk, tym razem w języku rosyjskim.
            Potem wystąpili uczniowie klasy 7b którzy ponownie zachwycili nas swoimi talentami prezentując scenkę pt. Stone soup, a dwie uczennice tej samej klasy przybliżyły nam Wielką Brytanię, opowiadając o zwyczajach, tradycjach oraz realiach społecznych tego kraju.
            Następnie Martyna Szot, uczennica klasy 8a wykonała piosenkę w języku rosyjskim.
            Mieliśmy także możliwość podziwiania talentu aktorskiego uczniów klasy IIIB, którzy zaprezentowali nam bajkę o „Czerwonym Kapturku”, zapewne znaną publiczności, także nawet ci, którzy nie rozumieli wszystkich słów, wiedzieli o czym opowiadają młodzi aktorzy. Uczniowie zaprezentowali także swoje umiejętności taneczne. Konferansjerami całej uroczystości oraz narratorami poszczególnych scenek byli uczniowie klasy 7b.
            Uczniowie, którzy przedstawili swój program w języku rosyjskim przygotowani zostali przez p. Elżbietę Kuczko, a nad przebiegiem części angielskiej czuwała p. Jolanta Konarska, zaś autorką pięknych dekoracji była p. Edyta Drobysz. Cały program został przyjęty z ogromnym aplauzem i zapewne uświadomił uczniom, że nauka języków obcych i poznawanie kultury innych krajów może być wspaniałą zabawą, a umiejętność radzenia sobie z repertuarem w obcym języku powodem do satysfakcji i motywacją do dalszej nauki.

            Jolanta Konarska


             
          • "Wielkie rzeczy się dzieją, kiedy się spotykają ludzie z górami"- wycieczka klas V w Góry Świętokrzyskie.

          • W dniach 8-9 maja uczniowie klas V, pod opieką swoich wychowawców poznawali historię i podziwiali piękno przyrody Gór Świętokrzyskich. Zobaczyli wiele ciekawych miejsc. Swoją wycieczkę rozpoczęli od wizyty w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Poznali życie i twórczość renesansowego poety, spacerowali po parku, w którym rosła niegdyś słynna lipa. Po południu zachwycali się pięknem Jaskini Raj. Drugi dzień wypełnił pobyt w sanktuarium na Świętym Krzyżu, spacer piękną Aleją Miniatur w Krajnie-Zagórzu oraz pobyt w Galerii Minerałów w Świętej Katarzynie, połączony z pokazem szlifowania minerałów. Wieczorem uczniowie relaksowali się w Parku Wodnym. Dzień trzeci rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznego zamku w Chęcinach, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie średniowiecznych tańców. Pozostając w tematyce średniowiecznej odwiedziliśmy gród i wysłuchali historii opowiadanych przez pasjonata historii średniowiecznej pana Pędzika. Po południu obejrzeliśmy dąb w Zagnańsku i złożyliśmy wizytę w domu, który niegdyś należał do Henryka Sienkiewicza, a w którym dzisiaj mieści się jego muzeum. Oblęgorek nas oczarował podobnie jak kiedyś jego sławnego właściciela. Bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do Terespola.   

            Iwona Gryszko

          • Rajd rowerowy gimnazjalistów

          • W poniedziałek, 13 maja, młodzież z klas 3A i 3B pod okiem opiekunów: ks. Artura Stefaniaka, p. J. Moździerz i p. D. Wójcik, wybrała się na wycieczkę rowerową do Koroszczyna. Głównym motywem wyjazdu było uczestnictwo w dziękczynnej Mszy św., odprawionej przez ks. Artura w kaplicy celników. Wspólna modlitwa obejmowała podziękowanie za miniony czas oraz prośbę o pomoc w dokonywaniu właściwych wyborów i podejmowaniu dobrych decyzji, których nie zabraknie w życiu młodych ludzi. Po mszy uczniowie mieli okazję od podszewki zobaczyć, na czym polega praca celników. Dzięki życzliwości pracujących tam osób, p. E. Kowaluk i p. W. Andrzejuka, młodzież obejrzała nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz dowiedziała się wielu istotnych faktów o pracy w tym zawodzie. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Konsorcjum Gospodarczym, gdzie o swojej pracy opowiedziała z kolei p. B. Pietrzak. Uczniowie wrócili do domów bogatsi o nową wiedzę i świeże spojrzenie na niektóre zawody. Dziękujemy za życzliwość i poświęcony czas wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą.  

            D.W.

          • Miła wizyta

          • Grupa pięciolatków  bywa częstym gościem w bibliotece szkolnej. Miłą niespodziankę zrobiły dzieci 8 maja - w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, kiedy to z Panią Kamilą przyszły z pięknym plakatem i samodzielnie wykonanymi laurkami, pełnymi kwiatów i serduszek.

          • Dzień Olimpijczyka

          • Dnia 30 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy  Dzień Olimpijczyka,  w  ten sposób uczciliśmy 100 lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W uroczystości brały udział klasy I – III. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Burmistrz Jacek Danieluk  i Pani Dyrektor MOK Anna Pietrusik. Obchody rozpoczęły się pełnym ceremoniałem olimpijskim. Na początku dzieci wniosły Flagę Olimpijską i wciągnęły na maszt. W dalszej części Dyrektor Pan Zenon Iwanowski wraz z uczennicą kl. I Paulinką Oleszczuk zapalili znicz. Dzieci z kl. II odczytały krótką historię olimpizmu.  Karolina Urbala kl. III przeczytała Apel Olimpijski. W dalszej części odbyła się grupowa rozgrzewka, którą przeprowadził Dyrektor Pan Zenon Iwanowski. Następnie dzieci ustawiły się na starcie i odbył się bieg za „Sową”. Na mecie każde dziecko dostało medal i dyplom ufundowane przez Radę Rodziców. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i uśmiechnięci.

          • Kolejny sukces Kacpra Wieczorka

          • Miło nam poinformować, że Kacper Wieczorek, uczeń klasy IIIB gimnazjum, przygotowany pod kierunkiem nauczyciela matematyki, pani Anny Kudelskiej, został finalistą kuratoryjnego wojewódzkiego konkursu matematycznego.

            Jesteśmy dumni, że Kacper jest w grupie najlepszych matematyków w naszym województwie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            AK

          • A jednak…przerwy BEZ TELEFONU są możliwe…

          • Już po raz kolejny, z inicjatywy Samorządów Uczniowskich, odbył się w naszej szkole konkurs międzyklasowy „Grudzień bez telefonu”, którego głównym celem było ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych w czasie przerw międzylekcyjnych. Wyniki konkursu pokazują, że jest to możliwe😊

            Zwycięzcą konkursu została klasa Va. Wyróżnione klasy to: IVa, Vb i Vc. Zwycięskie klasy otrzymały słodkie nagrody.

            Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki konkursu:

            KLASA

            Liczba przypadków niestosowania się

            do wytycznych konkursu

            Va

            0

            Vc

            4

            Vb

            5

            IVa

            5

            Via

            8

            IVb

            10

            IIIB

            19

            VIIIa

            30

            VIIIc

            37

            VIIa

            43

            VIIb

            46

            VIb

            48

            VIIIb

            62

            IIIA

            68

             

            Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

            Samorządy Uczniowskie

          • Sukcesy naszych uczniów w Bialskiej Lidze Historycznej

          • W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie, po raz drugi, brali udział w Bialskiej Lidze Historycznej organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 6 w Białej Podlaskiej. W lidze wzięło udział ok. 200 uczniów z Białej i okolic. Tegoroczne zmagania składały się z czterech testów z zakresu historii starożytnej. Wyniki uzyskane z poszczególnych testów były punktowane, a ich suma wyznaczała miejsce w całym konkursie. Odbywał się on w kategoriach klasowych. W klasyfikacji ogólnej  Krzysztof Litwiniuk  zajął I miejsce, Adrian Zielonka III miejsce, a Mateusz Prokopiuk VI miejsce w kategorii klas VII. Wśród gimnazjalistów III miejsce zajęła Marta Michalak. Dziękuję uczestnikom ligi za dodatkową pracę włożoną w przygotowanie się do konkursu i wszystkim uczestnikom gratuluję sukcesów.  

            Iwona Gryszko


             
          • Wiwat 3 Maj!

          • Dnia 28 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji  228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa 6a pod opieką wychowawczyni E.Rudzkiej przygotowała część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Podniosły charakter uroczystości podkreśliły piękne stroje z epoki, interesujący scenariusz, ale przede wszystkim uczniowie, którzy wspaniale odegrali swoje role. Świetności wydarzeniu dodały  pieśni wykonane  przez chór Corda Vox pod batutą Pana T. Jezuita. W ten sposób społeczność szkolna ZSP nr 1 w Terespolu uczciła święto narodowe i przypomniała doniosłe  fakty z historii Polski. Akademia była również okazją  do refleksji, lekcją patriotyzmu i powodem do dumy z bycia Polakami.

            E.R.


             
          • V Regionalny Konkurs Piosenki Rosyjskiej w Wisznicach

          • W sobotę 27 kwietnia dwie uczennice: Martyna Szot i Natalia Szołoniuk reprezentowały naszą szkołę podczas konkursu piosenki rosyjskiej w  Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Wisznicach.
            Natalia  zdobyła w tym konkursie II miejsce.
            Jury oceniało umiejętności wokalne, interpretację utworu oraz poziom językowy.
            Konkurs został objęty patronatem honorowym Starosty Bialskiego i Wójta Gminy Wisznice. Patronat  Naukowy sprawował Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Główne cele konkursu to zainteresowanie uczniów językiem rosyjskim poprzez piosenkę oraz zachęcanie uczniów do kształtowania i doskonalenia własnych umiejętności językowych i artystycznych.
            W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego.
            Nasze dziewczyny zaprezentowały znakomicie swoje zdolności wokalne i językowe.

          • Bezpieczni w drodze do szkoły.

          •                29 kwietnia 2019r. dzieci z klas I-III wzięły udział w zajęciach odbywających się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przeprowadzonych przez WORD w Białej Podlaskiej i terespolską Komendę Policji.
                         Uczniowie uczestniczyli w krótkiej pogadance prowadzonej przez dzielnicowego Arkadiusza Kamińskiego nt. bezpiecznego zachowania się na drodze. Mogli również wykazać się znajomością przepisów drogowych.
                         Następnie przedstawiciele WORD – Mariusz Trzeciak i Wojciech Babicz przeprowadzili ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem makiety przejścia dla pieszych oraz sygnalizatora świetlnego.
                         Zajęcia prowadzone w formie zabawy edukacyjnej cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych, klasy uczestniczyły w nich z ogromnym zaangażowaniem.
                         Zachętą do przestrzegania zasad bezpiecznego poruszania się po drogach były odblaskowe opaski wręczone każdemu uczniowi.

          • Wyróżnienia w powiatowym konkursie plastycznym „Wiele dróg, jeden cel”.

          • Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły otrzymały wyróżnienia w powiatowym konkursie plastycznym „Wiele dróg, jeden cel”. A są to: Julia Danieluk i Natalia Przygocka z kl. V a
            Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 25 kwietnia 2019 r. podczas  XI Katyńskich Biegów Przełajowych w Terespolu.
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

            E. Drobysz

          • Bialska Ligi Szachowa 13.04.2019

          • 13.04.2019 roku w pałacyku w Roskoszy odbyło się podsumowanie Bialskiej Ligi Szachowej. Bardzo dobrze wypadli uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu. W klasyfikacji szkół zajeli wysokie 2 miejsce wyprzedzeni jedynie przez Miedzyrzec Podl. absolutny hegemon w tej dyscyplinie sportu!!! Indywidualnie najlepsi z naszej szkoły byli Marta Michalak i Piotr Gołębiowski. Zajęli oni II miejsce. Natomiast Piotr Pytka i Krzysio Gołębiowski w swoich kategoriach zajeli III miejsce. Filip Samociuk był XI. Opiekunami drużyny szachistów są niezmiennie Sławomir Leszek i Marek Ferens. Najlepsi szachisci dostali bonus w wysokości 300 zl na dofinansowanie turnieju miedzynarodowego w Serpelicach od sponsora firmy Santander.

            Tekst i foto Marek Ferens

          • III Przegląd Teatrów w Świecie Niepełności w Kodniu

          • Na zaproszenie dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Piotra Skolimowskiego uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu uczestniczyli w III Przeglądzie Teatrów w Świecie Niepełności w Kodniu pod opieką nauczycieli  Anny Skolimowskiej, Małgorzaty Maciejewicz i Marka Ferensa. Uczniowie mogli się zapoznać z nowym, innym i im nieznanym światem teatrów osób niepełnosprawnych.

            Tekst: Marek Ferens

          • We wtorek, 16 kwietnia kończymy zbiórkę elektrośmieci!

          • We wtorek, 16 kwietnia kończymy zbiórkę elektrośmieci! Zachęcamy do przywożenia elektrośmieci na plac szkolny, ale najpóźniej do wtorku, 16 kwietnia (do południa), ponieważ firma transportowa tego dnia przyjeżdża po odbiór.
            Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory dostarczyli zużyty sprzęt.
            Liczymy na więcej! Ważny jest każdy kilogram!