• Złoty Bilet
          • Złoty Bilet

          • W naszej szkole od września funkcjonuje przywilej „Złoty Bilet”. Za dwa miesiące 100% obecności uczeń otrzymuje bilet, który może wykorzystać jednorazowo w razie nieprzygotowania do lekcji. Złoty bilet nie jest odnotowywany w e-dzienniku. Można go zgłosić w razie nie odrobienia pracy domowej, zwalnia także z pisania niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych. Prowadzony jest także konkurs na klasę, która otrzyma największy procent Złotych Biletów. By zwiększyć szanse swojej klasy na wygraną można zrezygnować ze swojego przywileju wtedy jest on liczony podwójnie. Zapraszamy do rywalizacji i mamy nadzieję na jak największą frekwencję szkolną.

             

            Samorząd Uczniowski

             

          • Podsumowanie VII Grand Prix Terespola w Szachach za rok 2017

          • Oficjalne podsumowanie turnieju zamieściłem wcześniej na naszej stronie szkolnej. Teraz chciałbym skupić się na wynikach uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu.

            W ostatnim cyklu rozegranym 3 grudnia 2017 roku na 41 osób wystartowało aż 15 naszych szachistów, w III sesji było nas 16 uczniów!!!

            Jak pisaliśmy wcześniej z Panem Sławkiem współorganizatorem turnieju z niżej podpisanym zawody zakończyły się ogromnym sukcesem organizacyjnym i sportowym!

            Do Terespola przyjeżdżają najlepsi szachiści z powiatu bialskiego i nie tylko  dlatego szczególnie muszą cieszyć dobre wyniki naszych uczniów!

            Punktowaliśmy wszystkie turnieje promując tych którzy uczestniczyli w zawodach największa ilość razy.

            W kategorii kobiet drugie miejsce zajęła Marta Michalak ustępując tylko Hannie Nurzyńskiej z Międzyrzeca Podl.

            Kategorie do 18 lat obsadziliśmy dwoma uczniami. Drugi był Marek Prokopiuk a trzecie miejsce zajął Piotr Pytka. Tu najlepszym okazał się Jakub Niczyporuk z Konstantynowa.

            Najsilniej obsadzona była kategoria do lat 12 gdzie sklasyfikowano aż 35 osób.

            W niej wzięło udział aż 16 naszych szachistów.

            Tu bezkonkurencyjny był Wiktor Kukawski z Białej Podl. Uczniowie z terespolskiej podstawówki zajęli następujące miejsca.

            3. Mateusz Pastuszuk

            4. Mikołaj Lesik

            5. Piotr Gołębiowski

            6. Kuba Machnowski z klasy I. Ogromny sukces w konfrontacji ze starszymi kolegami z klas IV i V.

            7. Kacper Machnowski

            9. Jakub Pastuszak

            10. Jakub Kosak

            12. Filip Samociuk

            13. Łukasz Osiński

            14. Krzysio Gołębiowski z klasy I.

            15. Szymon Leonienko

            20. Mateusz Osiński

            22. Kacper Marcciniuk

            25. Dawid Zasiuk

            25 Dawid Labrenz…

            Opiekun Marek Ferens w kategorii open zajął 6 miejsce.

            Na zakończenie chciałbym dodać ze tak dobre wyniki szachowe to efekt ciężkiej pracy na kole szachowym, oraz na zajęciach klubu szachowego MOK  „Debiut” Terespol prowadzonych przez Marka Ferensa i Sławomira Leszka.

            Zajęcia w klubie szachowym odbywają się w każdy poniedziałek w MOK Terespol sala 34 w godzinach 18.00-20.00.

            Chciałbym przypomnieć ze w styczniu 2018 roku rozpoczynamy rozgrywki Bialskiej Ligi Szachowej. Pierwszy rzut odbędzie się najprawdopodobniej w Terespolu 13 stycznia sobota godz. 10. Termin ten nie jest jeszcze pewny, ponieważ nie był konsultowany z   p. Dyrektorem Zenonem Iwanowskim.

            Tekst i foto: Marek Ferens

          • Biblioteka multimedialna

          • 5 grudnia 2017 roku Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło platformę, na której każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur szkolnych. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów, m. in. teksty z kanonu lektur obowiązkowych oraz uzupełniających. Wszystko, co trzeba zrobić, to odwiedzić w Internecie stronę lektury.gov.pl/ i wybrać z listy książkę, na której nam aktualnie zależy.
            Z komunikatu zamieszczonego na stronie resortu cyfryzacji wynika, że użytkownicy mogą również pobrać aplikację mobilną. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Przeznaczone są one w szczególności dla uczniów, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomych, dyslektyków a także cierpiących na epilepsję fotogenną.
            Obecna wersja portalu ma charakter pilotażowy. Pilotaż projektu zakończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym 2017/2018, a z biegiem czasu zasoby na portalu będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory.
            Więcej informacji - www.gov.pl/cyfryzacja/mobilna-biblioteka-dla-uczniow-w-calej-polsce

            Źródło: https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=8736

          • Pomagamy bezdomnym zwierzętom

          • Już po raz kolejny w naszej szkole odbyła się zbiórka darów na rzecz schroniska dla zwierząt „Azyl” w Białej Podlaskiej. Tym razem akcja odbywała się zarówno w naszej szkole, jak i przedszkolu. Przedszkolaki oraz nasi najmłodsi uczniowie jak zawsze nie zawiedli, przynieśli karmę, ale także poduszki i materace, którymi zostaną wyłożone klatki, w których żyją te zwierzęta.

            Podsumowanie akcji odbyło się w piątek 15 grudnia. Na zaproszenie organizatorek zbiórki, pań Katarzyny Nowackiej oraz Kamili Korneluk, do szkoły i przedszkola przyjechał kierownik schroniska p. Marek Pawłowski w towarzystwie wolontariuszki oraz niezwykle żywiołowego, a jednocześnie bardzo przyjaznego pieska Pimpusia, który skradł serce wszystkim zgromadzonym na sali dzieciakom. Pan kierownik opowiedział o pracy w schronisku i losie bezdomnych zwierząt, a także wręczył podziękowania za pomoc, jaką schronisko otrzymuje od naszej placówki.

            Goście ze schroniska byli bardzo wdzięczni za wszystkie dary, których w tym roku udało nam się zebrać naprawdę wiele. Organizatorzy akcji szczególne podziękowania kierują do przedszkolaków, uczniów klas I-III szkoły podstawowej oraz ich wychowawczyń, które mobilizowały swoich podopiecznych do włączenia się w zbiórkę. Akcję w najmłodszych klasach koordynowała p. Anna Roguska, dzięki której zbiórka przebiegała bardzo sprawnie.

            Poniżej publikujemy listę uczniów klas I-III, którzy włączyli się w pomoc dla schroniska:

            Maja Kosak, Julia Polaczuk, Julia Marciniak, Weronika Modelewska, Franciszek Jankowski, Jakub Kozak, Anna Biadun, Marta Fedorowicz, Anna Kwiecińska, Dominik Martyniak, Bartek Chmielewski, Jakub Hurman, Maja Chodzińska, Mateusz Kondratiuk, Kacper Bielecki, Natalia Zbrożek, Karina Panasiuk, Jakub Guziuk, Franciszek Łukaszuk, Michał Pietraszuk, Michał Kozłowski, Wiktor Petrus, Marcin Wójcik, Julia Krześniak, Maria Juszczuk, Szymon Lewczuk, Natalia Jarocka, Igor Siczek, Maja Androsiuk, Szymon Dąbrowski, Weronika Greczuk, Julia Witkowicz, Paweł Jurek, Daria Janczyk, Oliwia Kral, Szymon Brzozowski, Jakub Kosak, Jagoda Hurman, Katarzyna Selwesiuk, Emilia Lesik, Maciej Parzyszek, Kacper Sawczuk, Weronika Tabulska, Damian Kaliszuk, Zuzanna Andrzejuk, Aleks Kral.

             

            Bardzo dziękujemy wszystkim za włączenie się w zbiórkę!

            KK

          • Wyróżnienie

          • Uczennica  naszej szkoły Maja Chodzińska z klasy I b została wyróżniona w konkursie Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie, zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej. Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział i życzymy sukcesów w przyszłych konkursach.

            A. Klim

          • Spotkanie integracyjne w Kodniu

          • Przedszkole Miejskie w Terespolu uczestniczyło w projekcie wolontariackim "Świąteczny czas pomagania 2017r."; " Zgodnym chórem nad Bugiem" na podstawie porozumienia między ZSP nr 1 w Terespolu a przedstawicielem firmy Schenker. 08.12.2017r. dzieci z grupy 5-latków wraz z nauczycielkami jeździły do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kodniu na spotkanie integracyjne. Wcześniej, w ramach przygotowań, odbyły się dwa warsztaty w grupie 5-latków: "Wykonywanie i zdobienie pierników" oraz "Wykonywanie ozdób choinkowych". W pracę zaangażowali się nauczyciele, rodzice i dzieci przedszkolne. W Kodniu odbyła się wspólna wigilia połączona z kolędowaniem i wymianą podarunków.
            Celem współpracy była społeczna integracja dzieci i osób ze specyficznymi potrzebami, promowanie prawidłowej postawy poprzez wspólne zajęcia, przezwyciężanie barier fizycznych, środowiskowo-kulturowych oraz zapewnienie wsparcia osobom potrzebującym pomocy.

            WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZĄ NAUCZYCIELKI I DZIECI!

            Urszula Korycińska

          • VII GRAND PRIX TERESPOLA W SZACHACH ZAKOŃCZONO

          • Turniej 4 sesji finałowej odbył się w sali bankietowej Galerii Smaków w Terespolu. Zgromadził 41 zawodników z: Terespola, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Łomaz, Sarnak, Konstantynowa, Piszczaca i Nowosiółek oraz sześciolatka z Białorusi.

             

            WYNIKI 4 sesji:

            kategoria kobiet: 1. Aleksandra Lisiecka z Sarnak, 2. Hanna Nurzyńska z Międzyrzeca Podlaskiego, 3. Paulina Golwiej z Sarnak,

            kategorii do lat 12: 1. Wiktor Kukawski z Międzyrzeca Podlaskiego, 2. Karol Petruczenko z Międzyrzeca Podlaskiego, 3. Jakub Machnowski z Terespola,

            kategoria do lat 18: 1. Jakub Niczyporuk z Konstantynowa, 2. Marek Prokopiuk z Terespola, 3. Piotr Pytka z Terespola,

            kategoria Open: 1. Benedykt Onufrijuk z Nowosiółek, 2. Mateusz Prokopiuk z Terespola, 3. Witold Pytka z Terespola,

            O godz 13 odwiedził nas Burmistrz miasta Terespol - Jacek Danieluk dodając otuchy dla zawodników z Terespola. Po trzech rundach ogłoszono przerwę na degustację wyrobów oferowanych przez kuchnię restauracji Galeria Smaków.

             

            VII Szachowe Grand Prix Terespola w za rok 2017 klub MOK Debiut Terespol uważa za bardzo udany. Łącznie w 4 sesjach uczestniczyło 188 szachistek i szachistów z województwa lubelskiego i mazowieckiego. Udział wzięli także zawodnicy z zagranicy. Z USA Jacek Ferens i z Białorusi Mihal Smerachanski - lat 6.

             

            Wyniki VII Szachowego Grand Prix Terespola:

            Kategoria KOBIET:

            1. 1.Hanna Nurzyńska z Międzyrzeca Podlaskiego,

            2. 2.Paulina Golwiej z Sarnak,

            3. 3.Marta Michalak z Terespola,

            Kategoria do 12 LAT:

            1. 1.Wiktor Kukawski z Międzyrzeca Podlaskiego,

            2. 2.Karol Petruczenko z Międzyrzeca Podlaskiego,

            3. 3.Mateusz Pastuszuk z Terespola,

            Kategoria do 18 LAT:

            1. 1.Jakub Niczyporuk z Konstantynowa,

            2. 2.Marek Prokopiuk z Terespola,

            3. 3.Piotr Pytka z Terespola,

            Kategoria Open:

            1. 1.Mateusz Prokopiuk z Terespola,

            2. 2.Sławomir Leszek z Terespola,

            3. 3.Witold Pytka z Terespola.

            Zwycięscy otrzymali okazałe puchary, medale i nagrody rzeczowe.

            Każda sesja miała swoje istotne wydarzenie szachowe, kulinarne i charytatywne. Były pączki, pizza oraz zbiórka na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnej Kamili Tarasiuk. Dzięki Terespolskiemu Studiu Filmowemu zostaliśmy uwiecznieni na filmie na Youtube. Organizatorzy są zadowoleni że w Terespolu przybywa entuzjastów tej królewskiej gry, szczególnie wśród najmłodszych.

            Wszystkie prace związane z organizacją nie miały by miejsca gdyby nie wsparcie władz Terespola w osobie burmistrza Jacka Danieluka, który nas zaszczycał na każdej sesji. Waldemara Bujalskiego bez którego nie mielibyśmy tak pięknych plakatów i dyplomów. Pani dyrektor MOK Terespol Annie Pietrusik oraz naszemu przedstawicielowi do mediów Łukaszowi Pogorzelskiemu. Nieodzowną pomoc okazał nam Pan Jarosław Nurzyński zapewniając sprzęt do sędziowania. Szczególne podziękowania należą się naszym miejscowym biznesmenom, instytucjom i osobom prywatnym których chcieliśmy wymienić.

            Dziękujemy naszym sponsorom i miłośnikom szachów:    

            • Fundacja „Spróbuj Ponownie z Nami”,

            • Stowarzyszenie „Bugowiaki”,

            • Fundacja SEDEKA „Zdążyć z pomocą”,

            • Hurtownia ,,Pantera" - Jerzy Jaworski,

            • Ubezpieczenia - Wioletta i Grzegorz Maksymiuk,

            • NZOZ ,,Medyk" - Alicja Majorczyk,

            • PHU EVITA - Ewa Androsiuk,

            • NZOZ - Cezary Düm,

            • Gabinet Stomatologiczny - Elżbieta Malec,

            • Gabinet Stomatologiczny - Jerzy Wasilewski,

            • Sklep RTV/AGD ,,Kozak Center" - Radosław Kozak,

            • Sklep Wędkarski ,,AGA" - Jacek Górecki,

            • Kwiaciarnia ,,Orchidea" - Renata Demczuk,

            • Kwiaciarnia ,,Czerwony Mak" - Anna Fiłanowicz,

            • Skład Budowlany ,,Rebutr II" - Władysław Grzelak,

            • PHU ,,Andropol" - Andrzej Czubaszek,

            • Kancelaria Finansowo-Księgowa ,,Libra" - Waldemar Czarnecki,

            • Kancelaria Adwokacka - Andrzej Philips,

            • Kancelaria Notarialna - Stefan Durlej,

            • Zakład Wulkanizacyjny ,,Henry" - Henryk Masiuk,

            • Ubezpieczenia - Monika Rafałko,

            • Gabinet Stomatologiczny - Krzysztof Ochijewicz,

            • AGRO Centrum - Andrzej Szymaniuk,

            • Bar ,,Horst" - Bartek Terpiłowski,

            • Hurtownia RTV/AGD - HELJOS,

            • Agrocentrum - Anna Denisiuk,

            • Nasze Apteki,

            • Sklep z art. Dziecięcymi ,,Puchatek" - Janina Kotowska,

            • PHU Info Serwis - Mariusz Kozioł,

            • Ewa i Marek Michalak,

            • Pizzeria ,,Solare" - Radosław Bancarzewski,

            • Pizzeria ,,Mamma Mia" - Natalia Wierzbicka, Mateusz Ferens,

            • Studio fotograficzne - Katarzyna i Dariusz Bielińscy,

            • Restauracja ,,Galeria Smaków" - Agnieszka Drab.

             

            Organizatorzy zapraszają chętnych i miłośników szachów na rok 2018. Najbliższy turniej odbędzie się 28. 01. 2018 r. jako turniej z cyklu pod patronatem Senatora RP Grzegorza Biereckiego oraz Fundacji „Kocham Podlasie”.

             

            Tekst Klub Szachowy MOK Debiut Terespol

            Foto - Terespolskie Studio Filmowe

          • Rosja w zwierciadle symboli architektury

          • 6 grudnia w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS odbyło się uroczyste podsumowanie IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Rosja w zwierciadle symboli architektury”.

            Jury w składzie dr Swietłana Szaszkowa (Dyrektor Centrum) oraz dr Leszek Mikrut (Kierownik Pracowni Glottodydaktyki Języków Słowiańskich) przyznało  2 miejsce Marcie Michalak za pracę pt. „Kremlowska Wieża Zegarowa”. Marta otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową.

            Spotkanie było okazją do obejrzenia nagrodzonych oraz wyróżnionych prac z całej Polski. Na wystawie znalazły się prace Jagody Gałabudy i Gabrysi Ignaciuk, uznane za jedne z najlepszych spośród 190 prac.

            Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za liczny udział w konkursie.

            Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

          • Hej na wycieczkę……

          • 1 grudnia 2017 roku wraz z naszą panią Beatką oraz mamą Marcina i mamą Wiktora, wybraliśmy się na wycieczkę do Białej Podlaskiej. Jechaliśmy kursowym autobusem Garden. Pierwszym punktem naszej wycieczki były warsztaty w Multicentrum, gdzie braliśmy udział w grze do nauki programowania „Scottie Go”. Następnie pełni zapału i  głodni udaliśmy się na pyszny obiad do Restauracji „Stylowa”. Po obiedzie z pełnymi  brzuszkami udaliśmy się do kina „Merkury”, gdzie obejrzeliśmy bajkę „Coco”. Jest to wspaniały film animowany dla całej rodziny, wzruszający, zabawny i pouczający. Niejednemu z nas zakręciła się łezka w oku. Wróciliśmy do domu zmęczeni ale zadowoleni. 

            Uczniowie z klasy III a


             
          • Mikołajki

          • Mikołajki to tradycyjna polska nazwa ku czci świętego Mikołaja. W tym dniu  obdarowujemy się upominkami, które możemy znaleźć pod łóżkiem, pod  poduszką lub w bucie. Prezentów również nie zabrakło w klasie III a  i III b. W tym szczególnym dniu uczniów odwiedził Mikołaj. Było dużo zabawy, radości uśmiechu i mnóstwo słodkości.

            B. Wolczyk, A. Roguska

          • „Nalejcie wosku na wodę, ujrzyjcie swoją przygodę..."

          • Święty Andrzej pochodził z Betsaidy w Galilei. Początkowo był rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela. Potem wybrał drogę za Chrystusem. Podczas swych wielu podróży po świecie rozpowszechniał nauki Chrystusa, zaś pogan nakłaniał do wiary. W Bizancjum założył kościół. Zginął ukrzyżowany w Achai. Podobno, dziewczęta często za pomocą modlitw i postów starały się zaskarbić łaskę swojego patrona, świętego Andrzeja. Młode panny w jesienny, listopadowy wieczór z wróżb chciały się dowiedzieć, co je czeka w przyszłości.

            Zgodnie z tak piękną tradycją staropolską  nasi uczniowie po raz kolejny przenieśli się do krainy zabawy, fantazji i marzeń. 29.11.2017 r. odbył się kolejny magiczny wieczór wróżb. Święty Andrzej uchylił rąbka tajemnicy i za sprawą znaków podpowiadał, co będzie nas czekać w przyszłości. Wróżki i wróżbowie w bardzo licznym gronie nie zawiedli i w tym roku. Z dużym zaangażowaniem i wiedzą przepowiadali przyszłość za pomocą tylko im wiadomych metod. Można było poznać również imię przyszłego wybranka lub wybranki, a także wylosować przepowiednię z pysznych wypieków przygotowanych przez naszych uczniów. Wieczór zakończył się wspaniałą, kolorową  dyskoteką.

            Życzymy wszystkim, by wszelkie dobre wróżby się spełniły, a za rok spotkamy się znowu, by tradycji stało się zadość!
             

            E.R

          • DUŻY SUKCES TERESPOLSKIEJ JEDYNKI

          • W Rossoszu odbyło się podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Bialskiego za rok szkolny 2016\2017. Bardzo duży sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły podstawowej, którzy wygrali końcową rywalizację z wynikiem 1045 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się SP3 Międzyrzec Podlaski, a na trzecim SP Łomazy 887 punktów.  Sklasyfikowano 24 szkoły powiatu ziemskiego powyżej stu uczniów.

            Nasze gimnazjum zajęło piąte miejsce z wynikiem 505 punktów. Wygrało Gimnazjum Łomazy, które  zdobyło 928 punktów.

            Podczas imprezy nagrodzony został dyrektor naszej szkoły Pan Zenon Iwanowski. Otrzymał nagrodę dla dyrektorów zwycięskich ekip, którzy aktywnie wspierają sport szkolny.

          • Andrzejkowe wróżby

          • W piątek nasze przedszkolaki przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły dowiedzieć się co dostaną od świętego Mikołaja i kim będą jak dorosną. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się czas na słodki poczęstunek. Ten dzień był okazją do integracji grupy 4 i 5-latków.

            Marzenna Grygorowicz
            Renata Bednarzak   

          • Teatrzyk "Kłopoty ryb"

          • Dzieci z grupy 6-latków z pomocą wychowawcy przygotowały inscenizację pt. "Kłopoty ryb". Przedsztawienie wskazywało jakie zagrożenie dla przyrody i zwierząt niesie zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Przedszkolaki zachęcały do ochrony i dbania o przyrodę. Wspólny śpiew zakończył miłe spotkanie dzieci z grup 5-6 latków.

            J. P.