• Podsumowanie konkursu „Bezpieczny? Internet”

          • Cel konkursu
            - Pobudzenie aktywności twórczej dzieci i młodzieży.
            - Uświadomienie zagrożeń związanych z Internetem.
            - Włączenie szerokiego grona dzieci i młodzieży w obchody Międzynarodowego „Dnia Bezpiecznego Internetu”.
            Konkurs  adresowany był do uczniów klas I-III i IV-VI Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi.
            W konkursie udział wzięło 9 uczniów z klas I-III i 5 z klas IV-VI.

            Laureatami konkursu zostali:
            Szkoła Podstawowa
            Klasy I - III

            I miejsce    Amelia Kral IIIa
            II miejsce  Natalia Nowacka IIIa
            III miejsce Julia Kwiatkowska IIIa
             
            Klasy IV-VI
            I miejsce   Patrycja Kamińska IVb
            II miejsce  Oliwia Kowalska Va
            III miejsce Iga Rozenbajgier Va
             

             M. Kamińska

          • VI Bialska Liga Szachowa. Łomazy 1.04.2014r.

          • Bardzo dobre wyniki zanotowali uczniowie klubu szachowego MOK ,,Debiut,,  Terespol, uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu.
            Mateusz Prokopiuk zajął 1 miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i jednocześnie wygrał całe zawody w których startowało 96 osób.
            Marta Michalak była trzecia w kategorii szkół gimnazjalnych Marek Prokopiuk był czwarty w tej samej kategorii wiekowej.
            Piotr Pytka zajął trzecie miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV-VI.
            W kategorii uczniów szkoły podstawowej klas I-III bardzo dobrze zaprezentował się Mikołaj Lesik. Zajął 5 miejsce a jego rówieśnik Piotr Gołębiowski był dziesiąty.
            W sumie z Terespola startowało 16 szachistów. Opiekunowie Marek Ferens, Sławomir Leszek i Janusz Sałtrukiewicz.
            Podsumowanie całego cyklu Bialskiej Ligi Szachowej odbędzie się 22 kwietnia 2017r w Białej Podlaskiej.

            Tekst i foto: Marek Ferens

          • Teatrzyk w przedszkolu

          • W środę 29.03.2017r. w naszym przedszkolu gościliśmy Studio Małych Form Teatralnych "ART-RE" z Krakowa. Aktorzy przedstawili jedną z najbardziej znanych i lubianych bajek dla dzieci pt. "Kopciuszek". Przedszkolaki brały czynny udział w przedstawieniu, a piękne stroje i bogata, ręcznie malowana scenografia dopełniły całości. Dzieci  miały możliwość przekonać się, że dobroć, uczciwość i pracowitość może odmienić los.

            Renata Bednarzak  

          • Strajk

          • Zespół Szkół Publicznych nr 1 w dniu 31.03.2017r. (piątek) nie bierze udziału w strajku. Zajęcia edukacyjne odbywają się według planu lekcji.

          • Wycieczka „Czwartaków”

          • W dniu 14 marca 2017 roku klasy IVa i IVb  wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Białej Podlaskiej. Celem wyjazdu była wizyta w Multicentrum i Bibliotece Barwnej, gdzie odbyły się  zajęcia edukacyjne, zorganizowane dla grup szkolnych. W czasie takich zajęć uczestnicy w sposób praktyczny wykorzystują, utrwalają i uzupełniają zdobytą wiedzę w szkole. Polegają one m.in. na pracy w grupach z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego. Uczniowie skorzystali z następujących modułów: multijęzyk, multinauka, multitechnika, multimuzyka. Natomiast wizyta w Barwnej to poznawanie zakątków biblioteki z atrakcjami i zabawami, jakich nikt się nie spodziewa. Jest również szansa, że młodzi ludzie zaszczepią w sobie miłość do książek, fascynację audiobookami, filmami, różnymi dziedzinami wiedzy i nauką języków. Naszą wyprawę zakończyliśmy obiadkiem w McDonald’s.

            A. Puczka

          • DRZWI DO NASZEJ SZKOŁY SĄ OTWARTE DLA KAŻDEGO…


          • …czego potwierdzeniem stał się DZIEŃ OTWARTY, zorganizowany przez nauczycieli i uczniów JEDYNKI. Z wielkim zaangażowaniem zaplanowaliśmy całe spotkanie, aby nasi mali goście wraz ze swoimi Rodzicami mogli poznać naszą szkołę oraz poczuć atmosferę u nas panującą. Spotkanie rozpoczęliśmy występem klasy IIIB gimnazjum - zwycięzców Mini Playback Show oraz prezentacją szkolnego chóru Corda Vox. Następnie Pan Dyrektor opowiedział Rodzicom o szkole, przedstawił zasady funkcjonowania placówki, jej główne założenia i plany. W tym czasie Przedszkolaki, podzielone na grupy, wyruszyły na zwiedzanie szkoły, pod opieką starszych kolegów i koleżanek, przebranych za zwierzątka. Spacer po szkole był nietypowy. Dzieci odwiedziły Zagadkowo, miejsce pełne zagadek i rebusów, w którym mogły też pomalować swoje twarze, zmieniając się w swoich ulubionych bohaterów. W Sali Plastyka każdy otrzymał maskę króliczka, którą mógł ozdobić według swojego pomysłu. Nasi mali goście odwiedzili także świetlicę szkolną, gdzie poznali Panie nauczycielki, pracujące w tym miejscu.  Przekonały się również o tym, że na świetlicy nie ma czasu na nudę. Niewątpliwą atrakcją dla maluchów były zajęcia ruchowe w hali sportowej, prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego. Dużym powodzeniem cieszyły się także szachy, o których tego dnia można było dużo się dowiedzieć. W każdym odwiedzonym miejscu dzieci otrzymały puzzle z wizerunkiem naszej Jedynki, które musiały ułożyć. Nie zabrakło też nagród i słodkich upominków. Ostatnim punktem wycieczki po szkole była wizyta w bibliotece, gdzie już na Przedszkolaków czekała Pani Bibliotekarka. Przedstawiła ona pokrótce zasady korzystania z biblioteki oraz wręczyła każdemu książeczkę.
            Dzień Otwarty trwał do późnych godzin popołudniowych i był pełen niespodzianek. Dzięki takiemu spotkaniu Rodzice mogli lepiej poznać naszą placówkę, a Dzieci miały okazję przekonać się, że JEDYNKA to szkoła numer jeden w mieście Terespol…

            AW

          • Konkurs Wiedzy o Prawie

          • Dnia 24 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Prawie realizowany przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych. Do konkursu przystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Szkolny etap konkursu składał się z części pisemnej i ustnej, do której mogli przystąpić uczniowie którzy uzyskali 70% punktów możliwych do uzyskania. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się: Marta Michalak z gimnazjum i Wiktor Pikuła, Oliwia Hernik oraz Magda Godlewska ze szkoły podstawowej.

          • Ale się działo… DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI w naszej szkole

          • 21.03.2017r. obchodziliśmy Dzień Samorządności potocznie nazywany „Dniem Wagarowicza”. Tego dnia cała szkoła świętowała przyjście od dawna wyczekiwanej WIOSNY. Najmłodsi uczniowie wybrali się z kolorowymi transparentami i samodzielnie przygotowanymi kwiatkami na spacer, w poszukiwaniu oznak wiosny. Klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum zebrały się w hali sportowej, gdzie odbył się pełen talentów i zabawy Mini Playback Show. Do konkursu stanęło 12 klas, spośród których jury w składzie: Pan Dyrektor Zenon Iwanowski, Pani Jolanta Konarska, Pan Marek Ferens oraz nasz gość specjalny Pani Alinka Tarasiuk, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Jury miało nie lada problem, gdyż poziom występów był bardzo wysoki.

             

            Podstawówka

            Gimnazjum

            I miejsce

            VIb

            IIIB

            II miejsce

            Va

            IA

            III miejsce

            Vb

            IIIC

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy i kupony na 4 duże pizze, natomiast pozostali zostali obdarowani słodkimi nagrodami.
            Po występach naszych utalentowanych uczniów odbył się mecz siatkówki Nauczyciele kontra Uczniowie. Mimo zaciętej walki naszych wspaniałych nauczycieli, uczniowie okazali się lepsi. Mecz zakończył się wynikiem 1:2 w setach.
            Cała impreza została zorganizowana przez Samorządy Uczniowskie, które zgodnie z tradycją tego dnia przejęły władzę w szkole.                              
            Dziękujemy za świetną zabawę i zapraszamy za rok…       

            SU

          • Wiosna, ach to Ty...

          • Dnia 24.03.2017r. wiosna gościła w młodszych grupach przedszkolnych. Zabawy integracyjne, zagadki, wiersze, piosenki o wiośnie wprawiły nas w prawdziwie wiosenny nastrój. Za udział w konkursie "Wierszem i piosenką witamy wiosnę", dzieci otrzymały słodycze i piękne nagrody!

            Urszula Korycińska
            Anna Malicka

          • Bajki, bajeczki...

          • W dalszym ciągu rozwijając zainteresowania czytelnicze, wyobraźnię i aktywność twórczą dzieci 3-letnich ich rodzice bardzo chętnie włączają się czytając im bajki, baśnie i opowiadania. Mama Niny Trebik przeczytała bajki Brzechwy -"Leń", "Skarżypyta". Mama Nikoli Beniuk i Jasia Szuta z książki "Najciekawsze bajki przedszkolaka", gdzie bohaterami są zwierzęta, pojazdy, które uczą dzieci tolerancji dla odmienności, współczucia dla innych i zrozumienia przeczytały m.in. "Dyplom dla Stefka" "Marcinek u dentysty", "Madzia i kot". W czasie czytania dzieci uważnie słuchały czytanych przez rodziców utworów.

            Marzenna Grygorowicz

          • „Znam i lubię język rosyjski” – konkurs w Wisznicach

          • 17 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach odbył się VI Konkurs Języka Rosyjskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych „Znam i lubię język rosyjski”.  Po raz szósty uczniowie z wielu szkół regionu wykazywali się umiejętnościami we władaniu  językiem rosyjskim. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: Janusz Skólimowski – Wicestarosta Bialski,  Piotr Dragan –  Wójt Gminy Wisznice, Alexander Dodonov – Kierownik departamentu języka rosyjskiego w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie, prof. dr hab. Ludmiła Szypielewicz – Prezes Stowarzyszenia nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, prof. dr hab.  Feliks   Czyżęwski – Dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Marii Curie –Skłodowskiej w Lublinie, Prezes i Wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód Józef Bryll i Zdzisław Jacaszek oraz dyrektorzy i nauczyciele ze szkół biorących udział w konkursie.
            Po uroczystym otwarciu, powitaniu gości i eliminacjach konkursowych, uczestnicy wzięli udział w warsztatach językowych. Zorganizowano także spotkanie nauczycieli – rusycystów z zaproszonymi gośćmi.
            Laureatem  konkursu został Janek Jarowicz! 

            Naszą szkołę reprezentowali jeszcze: Liza Philips i Edgar Białomiejski.     

                                                  E.K.

             

          • Zawitała do nas Wiosna

          • 21 marca ubrani w zielone stroje świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystość rozpoczeliśmy od rozwiązania konkursu pt."Kukła Marzanny", każda grupa wspólnie z paniami i rodzicami przygotowała Marzannę. Wszystkie prace konkursowe zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodą rzeczową. Po wspólnych zabawach w sali udaliśmy się na spacer, oczywiście z naszymi Marzannami, by zostawić je gdzieś daleko od Nas. A wracając do przedszkola spotkaliśmy osobiście panią Wiosnę w postaci napotkanych bazi, przebiśniegów, krokusów oraz dźwięcznego śpiewu skowronka. Tak oto dziś w naszym przedszkolu pożegnaliśmy Zimę a powitaliśmy Wiosnę.

            Katarzyna Nowacka  

          • WYGRANA W HALÓWKĘ

          •            W dniu 16 marca nasza szkoła była gospodarzem Eliminacji Międzygminnych w Halowej Piłce Nożnej Gimnazjum. Na zawody stawiło się sześć drużyn. Nasza drużyna, po początkowym remisie z rówieśnikami z Zalesia, nie miała sobie równych wygrywając pozostałe spotkania. Wygrany turniej dał możliwość startu w Finale Powiatu, który odbędzie się 24 marca w Łomazach. Obszrena galeria zdjęć (autor Eryk Kaliszuk)znajduje się na stronie facebook, Sport Jedynka Terespol.
            Skład drużyny: Mateusz Wasiluk, Jakub Tymon, Michał Dąbrowski, Hubert Guziuk, Kamil Grom, Filip Zajko, Kacper Roślik, Karol Jawtoszuk.
            Wyniki zawodów oraz strzelcy bramek
            GRUPA A
            Zalesie – Kodeń     1 : 0
            Zalesie – Terespol 1 : 1 (Tymon)
             Kodeń – Terespol   2 : 4 (Tymon x2; Guziuk, Grom)
            GRUPA B
            Piszczac – Tuczna     0 : 0
            Piszczac – Kobylany 0 : 1
            Tuczna – Kobylany   0 : 2
            Półfinały:
            Terespol – Piszczac    1 : 0 (Tymon)
             Zalesie – Kobylany 1 : 0
            Mecz o III miejsce
             Piszczac – Kobylany 1 : 2
            Mecz o I miejsce
            Terespol – Zalesie  2 : 0 (Tymon x2)

            GJ

          • Odeszli do wieczności...

          • W lutym 2017roku pożegnaliśmy dwoje emerytowanych nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole: p Mariannę Karwowską i p.Włodzimierza Potapczuka. Były to wyraziste postacie wpisane w historię lokalnej oświaty.

                    Pani Marianna Karwowska przybyła do Terespola w latach 70-tych. Urodziła się w 1946r. we wsi Mościska niedaleko Chełma. Tam też ukończyła szkołę podstawową. W 1965r. ukończyła Technikum Rolnicze w Zamościu, a następnie Studium Nauczycielskie w Siedlcach.Pracując zawodowo, w 1973r. podjęła studia w Akademii Rolniczej w Lublinie. Pracowała w SPR (Szkoła Przysposobienia Rolniczego) w Komarnie, a następnie w SPR w Terespolu. W1980r. rozpoczęła pracę w Zbiorczej Szkole Gminnej w Terespolu (obecnie ZSP nr 1), gdzie pracowała, aż do chwili przejścia na emeryturę. Uczyła głównie biologii. Była vice-dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu, kierując szkoła podstawową. Zaangażowana była w działalność harcerską. Była wielkim miłośnikiem przyrody. Wśród uczniów miała opinię osoby wymagającej, ale też sprawiedliwej i obiektywnej. Za swoją pracę pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana. Zmarła 13 lutego 2017roku.

                   Pan Włodzimierz Potapczuk z naszą szkołą związany był od lat 60-tych. Urodził się w 1932 roku w Kostomłotach, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Po wyzwoleniu w 1945 roku kontynuował dalszą naukę w Dobratyczach, a po ukończeniu jej podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Bartoszycach. Po zdaniu egzaminu dojrzałości pracował jako nauczyciel w Państwowym Domu Młodzieżowym w Morągu w charakterze wychowawcy. Tam też zaangażował się w działalność harcerską. Po odbyciu służby wojskowej wrócił w rodzinne strony, gdzie pracował jako nauczyciel. Z terespolską "jedynką" (ZSP nr 1) związany był od samego początku jej istnienia, gdzie uczył głównie geografii. Prowadził zespół taneczny "Jarzębinki". Pięknie też grał na akordeonie. Za swoją pracę pedagogiczną był wielokrotnie nagradzany. Uczniowie pamiętają go jako nauczyciela surowego i wymagającego, a nauczyciele jako duszę towarzystwa. Prosty, szczery, serdeczny-takiego go będziemy pamiętać. Zmarł 7 lutego 2017 roku.

          • OTWARTE MISTRZOSTWA ZSP NR1 W TENISIE STOŁOWYM

          •                          Po raz kolejny  w naszej szkole rywalizowali między sobą uczniowie    oraz  nauczyciele. I po raz kolejny najlepszym w grze w popularnego ping-ponga okazał się dyrektor naszej szkoły, Zenon Iwanowski.  Kolejne miejsca zajęli Marek Prokopiuk uczeń klasy IIA oraz Grzegorz Jakuszko. W zawodach, które odbyły się 15 marca rywalizowało 14  zawodników.

            GJ